Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Wiśnicz. Weekend z Orężem Polskim na Zamku w Wiśniczu. Wiele atrakcji dla miłośników żywej historii PROGRAM

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Inscenizacja Bitwy pod Chocimiem w 2016 roku
Inscenizacja Bitwy pod Chocimiem w 2016 roku Paweł Michalczyk
W sobotę i niedzielę (20-21.08.2022) w Wiśniczu dzięki grupom rekonstrukcji historycznej będzie można przenieść się o kilka wieków. Będzie m.in. inscenizacja Bitwy Chocimskiej z 1621 roku, w której uczestniczył Stanisław Lubomirski, założyciel Nowego Wiśnicza.

Weekend z Orężem Polskim na Zamku w Wiśniczu, 20-21.08.2022 [PROGRAM]

Weekend z Orężem Polskim na wiśnickim Zamku odbędzie się już po raz czwarty. Tym razem będzie mu towarzyszył III Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego.

- Głównymi celami projektu jest upowszechnianie wiedzy o wojsku polskim, historii walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej oraz pokazanie młodemu pokoleniu, jak należy pojmować patriotyzm wczasach pokoju - mówi Piotr Pyziak, dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Zwraca uwagę, że wydarzenie będzie stanowiło „jedną wielką żywą lekcję historii dla dzieci”.

W imprezie weźmie udział kilkanaście grup odtwórstwa historycznego, a wsparcie merytoryczne zapewnia krakowski oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Impreza rozpocznie się jutro na błoniach na Podzamczu (od strony stadionu sportowego) o godz. 8, gdzie do 13 będzie można śledzić przyjazd Husarii, kwaterunek koni, trening husarzy przed turniejem dostępny dla publiczności. Z kolei na dziedzińcu zewnętrznym zamku od 8 do 14 będzie trwało rozkładanie obozów grup rekonstrukcji historycznej.

Na godzinę 14 zaplanowano III Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego (błonia na podzamczu), a w godzinach 15.30-16.30 zaplanowano przegląd obozowisk i wystawienie wart przed bramą zamku, turniej łuczniczy dla wojsk pieszych (dziedziniec zewnętrzny Zamku). O 16.30 na błoniach u podnóża zamku odbędzie się próba do zaplanowanej na niedzielę inscenizacji Bitwy Chocimskiej z użyciem dawnej broni.

Niemniej bogaty jest program niedzielny. O 10 nastąpi wymarsz husarii na zamek, po czym wojska przemaszerują na wiśnicki Runek. Tam nastąpi złożenie meldunku burmistrz Nowego Wiśnicza, po czym uczestnicy wezmą udział we mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu.

O 12 na dziedzińcu zamkowym nastąpi uruchomienie obozów i rozpoczną się prezentacje grup rekonstrukcji historycznej. Rozpocznie się też konkurs dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”, cieszący się ogromnym zainteresowaniem. Według organizatorów, w 2021 roku wzięło w nim udział ok. 1100 uczestników. Nową atrakcją będą I Mistrzostwa w biegach OCR o Puchar Dowódcy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych” oraz bieg „Małego Komandosa” (Park 400-lecia w Nowym Wiśniczu) od godz. 11.

O 16.30 nastąpi wyjście wojsk z zamku na inscenizację Bitwy Chocimskiej (błonia u podnóża zamku), a sama inscenizacja rozpocznie się o 17. Po jej zakończeniu na dziedzińcu odbędzie się wręczenie nagrody „Polonia Minor” dla Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych przez Marszałka Województwa Małopolskiego, wręczenie nagród dla zwycięzców Turnieju Husarskiego, a także losowanie nagród w konkursie dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”.

„Gazeta Krakowska” jest patronem medialnym imprezy.

Weekend z Orężem Polskim na Zamku w Wiśniczu, 20-21.08.2022 [PROGRAM]

20 VIII 2022 – sobota

Zamek Wiśnicz, Podzamcze

  • 08.00 – 13.00 przyjazd Husarii, kwaterunek koni, trening husarzy przed turniejem dostępny dla publiczności (błonia na podzamczu),
  • 08.00 – 14.00 rozkładanie obozów grup rekonstrukcji historycznej (dziedziniec zewnętrzny Zamku Wiśnicz),
  • 14.00 – 16.30 III Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego (błonia na podzamczu),
  • 15.30 – 16.30 przegląd obozowisk i wystawienie wart przed bramą zamku, turniej łuczniczy dla wojsk pieszych (dziedziniec zewnętrzny Zamku Wiśnicz),
  • 16.30 wyjście wojsk pieszych z zamku i dołączenie do husarii. Próba inscenizacji Bitwy Chocimskiej na błoniach u podnóża zamku.

21 VIII 2022 – niedziela

Zamek Wiśnicz, Podzamcze, Park 400-lecia w Nowym Wiśniczu

  • 10.00 – wymarsz husarii na zamek,
  • 10.30 – wyjście wojsk z zamku do Rynku w Nowym Wiśniczu, rozpoczęcie imprezy z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych, złożenie meldunku Burmistrzowi Nowego Wiśnicza przez dowódcę zgrupowania, udział w mszy św. w Kościele w Nowym Wiśniczu,
  • 11.00 „ I Mistrzostwa w biegach OCR o Puchar Dowódcy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych”, „Bieg Małego Komandosa” dla dzieci (Park 400-lecia w Nowym Wiśniczu),
  • 12.00 – uruchomienie obozów grup rekonstrukcyjnych, atrakcje dla turystów, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej, rozpoczęcie konkursu dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki” (dziedziniec zewnętrzny Zamku Wiśnicz),
  • 16.30 – wyjście wojsk z zamku na inscenizację Bitwy Chocimskiej (błonia na podzamczu),
  • 17.00 – inscenizacja Bitwy Chocimskiej (błonia u podnóża zamku),
  • 17.45 – przemarsz wszystkich wojsk na dziedziniec zewnętrzny zamku. Wręczenie nagrody „Polonia Minor” dla Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych przez Marszałka Województwa Małopolskiego, wręczenie nagród dla zwycięzców Małopolskiego Turnieju Husarskiego i Mistrzostw w biegach OCR. Losowanie nagród w konkursie dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Wojna na Ukrainie. Strefa zero: gdy jesteś bliżej orków niż swoich

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska