Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Skałki w Muchówce uzyskały status pomnika przyrody w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym. To już kolejne formy skalne objęte ochroną

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Skałki w Muchówce na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego uzyskały status pomnika przyrody
Skałki w Muchówce na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego uzyskały status pomnika przyrody Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego
Na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego jest nowy pomnik przyrody. Chodzi o Skałki w Muchówce, cztery ogromne bloki skalne o wysokości dochodzącej do 8 metrów. To już kolejny tego typu obiekt na terenie parku, który został objęty ochroną po Kamieniach Brodzińskiego, Kamieniu Grzybie, Skałkach Chronowskich i formach skałkowych na Duchowej Górze.

Z wnioskiem o uznanie Skałek w Muchówce wystąpił do Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Radni przyjęli uchwałę, która zaczęła już obowiązywać.

Skałki położone są w Muchówce i składają się z czterech skałek w postaci dużych, przywierzchowinowych ambon skalnych o wysokości dochodzącej do 8 m. Pierwsza skała, najbardziej wysunięta na wschód, jest oddalona od pozostałych trzech o ok. 90 metrów.

- Tworzą je piaskowce należące do warstw istebniańskich. Ich cechą charakterystyczną jest ciekawa mikrorzeźba oraz duża ilość struktur sedymentacyjnych - podaje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Wokół skałek rosną liczne okazy buka pospolitego, sosny zwyczajnej oraz pojedyncze okazy jodły pospolitej.

Obecnie na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego znajdują się już 32 pomniki przyrody. Są to m.in. formy skałkowe na Duchowej Górze, na wzgórzu Paprotna (Kamienie Brodzińskiego) oraz w Chronowie (Skałki Chronowskie). Chronione są też drzewa i grupy drzew, m.in. lipy drobnolistne wokół zamku w Wiśniczu oraz na jego murach, a także wokół kościoła św. Wojciecha w Starym Wiśniczu, jak również dęby szypułkowe, topole białe, topole nadwiślańskie (czarne), graby pospolite, jesiony wyniosłe, lipy szerokolistne, klony zwyczajne oraz jawory.

Na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego znajduje się też rezerwat przyrody Kamień-Grzyb utworzony w 1962 roku. Obejmuje obszar 1,83 ha. Powołano go dla ochrony fragmentu buczyny karpackiej oraz ciekawych form skałkowych, zbudowanych z piaskowca istebniańskiego. Jedna z nich to oderwana skałka o kształcie zbliżonym do ostrosłupa, druga zaś ma kształt grzyba z szeroką częścią górną (około 26 metrów obwodu) i węższą dolną (17 metrów obwodu). Obiekt ma około 7 metrów wysokości. Na skałkach można zauważyć kilka łacińskich imion i dat. Są to prawdopodobnie imiona zakonników z dawnego klasztoru Ojców Karmelitów, wyryte w czasie wycieczki w te tereny. Niestety, nie brakuje również bazgrołów współczesnych wandali.

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy został utworzony 12 maja 1997 roku. Jego granice pokrywają się z granicami administracyjnymi gmin Nowy Wiśnicz i Lipnica Murowana, stąd nazwa parku.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska