https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Imponujące i piękne skały na Pogórzu Ciężkowickim oczyszczone z bohomazów. Grunwald i Wieprzek już nie straszą paskudnymi napisami

Paweł Chwał
Skały oczyszczono z napisów i bazgrołów metodą piaskowania na sucho
Skały oczyszczono z napisów i bazgrołów metodą piaskowania na sucho Archiwum ZPK WM
Udało się oczyścić zapaskudzone sprayem i farbą dwie znane i chętnie odwiedzane przez turystów formy skalne w Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym. Mowa o skale Grunwald w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach, a także skale o nazwie Wieprzek na terenie lasu w Siekierczynie.

Bazgroły na pomnikach przyrody na Pogórzu Ciężkowickim

Obie skały były „przyozdobione” różnymi napisami i bazgrołami, które nie tylko je szpeciły ale też denerwowały turystów i miłośników przyrody odwiedzających Pogórze Ciężkowickie.

- Grunwald to najbardziej okazała z form skalnych Skamieniałego Miasta. Znajduje się zaraz przy wejściu do rezerwatu, dlatego bardzo zależało nam na tym, aby usunąć z niej te napisy, które nie powinny się były na niej pojawić – mówi Piotr Buglewicz, kierownik Zespołu Ochrony Przyrody w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Skały potraktowano... piaskowaniem na sucho

Na zlecenie ZPKWM wynajęta firma usunęła bazgroły ze skały, przywracając jej naturalny wygląd. Prace wykonane zostały tzw. metodą piaskowania na sucho, która nie uszkodziła struktury skały. W podobny sposób wyglądały prace w Siekierczynie przy skale Wieprzek, która jest pomnikiem przyrody.

W ubiegłym roku metodą piaskowania usunięto także bohomazy z Kamieni Brodzińskiego oraz skał w rezerwacie Kamień Grzyb w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym. Tam skala dewastacji była o wiele większa, a prace bardziej skomplikowane.

- Metoda ta sprawdza się. Dlatego nie jest wykluczone, że podobne działania będą kontynuowane. W samym Skamieniałym Mieście jest jeszcze sporo skał do oczyszczenia – przyznaje Piotr Buglewicz.

Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych przypominają jednocześnie, że niszczenie, uszkadzanie bądź zmniejszanie wartości przyrodniczej chronionych obiektów jest karalne. Za wykonanie malunków na skałach grozi kara aresztu lub grzywny do 5000 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych


Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska