Na drzwiach wisi informacja, że biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11-15, ale w środku nikogo nie ma. Dociekliwy turysta zauważy za szybą lokalu termometr, który wskazuje, że wewnątrz jest tylko 8,7 stopni powyżej zera.
- To rodzaj usprawiedliwienia? - pyta Kamil Wilkoński, mieszkaniec Olkusza. - Władze gminy powinny się wstydzić, bo biuro zostało otwarte z wielką pompą, a dziś nie działa.
Przekazaniu burmistrzowi miasta Dariuszowu Rzepce symbolicznego klucza przez wicewojewodę Wojciecha Kozaka w październiku 2011 r. towarzyszyło bicie zabytkowego dzwonu z Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. To właśnie w budynku muzeum, około 50 metrów od Rynku, zostało umieszczone nowe biuro.
Punkt powstał w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Dla klientów przygotowano materiały o zabytkach, noclegach, restauracjach, imprezach i komunikacji.
Komputery i łącza internetowe, obsługiwane przez pracowników powinny umożliwić dostęp do małopolskich baz informacji turystycznej, a na specjalnym ekranie powinny pojawić się filmy promocyjne. W Olkuszu wszystko zamknięte jest za drzwiami, a ekran stojący przed budynkiem nie działa.
- Turyści przychodzą do nas i pytają, gdzie mogą zdobyć jakiekolwiek informacje. A my jesteśmy od gaszenia ognia, a nie informowania - mówi jeden z pracowników Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej, którego główny budynek mieści się naprzeciwko punktu. - Jedyne co możemy doradzić, to by mapę Olkusza i okolicy kupili sobie w jakimś kiosku.
Jarosław Medyński, rzecznik olkuskiego Urzędu Miasta, tłumaczy, że tuż po otwarciu biura okazało się, że system ogrzewania nie działa prawidłowo.
- Temperatury były za niskie, żeby przebywać w tych pomieszczeniach. Miała tu pracować osoba zatrudniona w urzędzie, więc zdecydowaliśmy, że będzie przychodziła do biura w razie potrzeby - tłumaczy Medyński i dodaje, że z urzędu spacer zajmuje zaledwie kilka minut. Sęk w tym, że na drzwiach budynku nie ma ani numeru telefonu, ani odesłania do Urzędu Miasta. - Gdy tylko zrobi się cieplej, system ogrzewania zostanie zmodernizowany. Zimą ruch jest i tak mały.
W podobnym do olkuskiego Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Wygiełzowie (pow. chrzanowski) turyści są cały rok. - Zimą jest ich co prawda mniej niż latem, ale każdego dnia ktoś zagląda i prosi o materiały informacyjne - twierdzi jeden z pracowników. A my właśnie po to jesteśmy.
Jak działają punkty dla turystów?
System Informacji Turystycznej to projekt finansowany przez województwo małopolskie w 25 gminach i powiatach regionu.
Wartość projektu, realizowanego od 2009 do 2012 r., wynosi ok. 19,2 mln zł, większość stanowi dofinansowanie z pieniędzy unijnych. Powstały 34 punkty informacji, w pobliżu głównych atrakcji turystycznych stanęło ok. 90 tablic, zamontowano też ponad 150 turystycznych znaków drogowych.
Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!
Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
