Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pałacu Krzysztofory stoją najpiękniejsze krakowskie szopki

Monika Jagiełło
Zwycięskie szopki możemy oglądać w Krzysztoforach
Zwycięskie szopki możemy oglądać w Krzysztoforach Adam Wojnar
Trudno sobie wyobrazić grudzień w Krakowie bez szopkarzy na Rynku Głównym. W tym roku w konkursowe szranki twórcy imponujących konstrukcji stanęli po raz 70. Jak co roku, najlepszych możemy zobaczyć na czasowej wystawie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

W tym roku o tytuł najpiękniejszej dużej, średniej i małej szopki walczyły 163 prace. Tradycyjnie, najlepsze konkursowe szopki można było zobaczyć na Rynku (zawsze w pierwszy czwartek grudnia) i ocenić, która budowla robi największe wrażenie kunsztem, kolorem i pomysłowością. Trzeba pamiętać, że krakowska tradycja szopkarska z tradycyjnymi "betlejemkami" nie ma wiele wspólnego.
Oczywiście, legenda mówi, że Jezus narodził się w skromnej stajence. Nie przeszkadza to jednak szkopkarzom pod Wawelem wykazać się inwencją.Krakowskie szopki stajenek nie przypominają,a bardziej krakowskie kościoły. Często możemy też w nich odnaleźć historyczne postaci, a nawet bohaterów legend.

Szopkarze na konkurs wystawiają strzeliste budowle. W tym roku największe dorównywały wzrostem postawnym mężczyznom. Zwycięska duża szopka Leszka Zarzyckiego ma prawie 1,90 metra wysokości. Twórca inspirował się architekturą Wawelu. - Szopki mają w sobie coś tajemniczego i niepowtarzalnego. To satysfakcjonujące, jeżeli ktoś na pierwszy rzut oka rozpozna, co przedstawia dana szopka - tłumaczył Zarzycki dziennikarzom po ogłoszeniu werdyktu.

Najmniejsza szopka, którą zobaczymy na wystawie w tym roku, ma 15 centymetrów. Jej autor Zbigniew Barczewski umieścił w niej aż 22 postacie. Warto do niej zajrzeć. W środku jest m.in. zaczarowany dorożkarz, o którym pisał mistrz Gałczyński. Dorożkarz był sąsiadem pana Zbigniewa i ten postanowił złożyć mu mały (dosłownie) hołd.

Szopki w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory możemy oglądać do 24 lutego 2013 r w godz. 9-18, (w piątki i soboty do 19). Wstęp kosztuje 8/6 zł (bilet rodzinny 16 zł). W tym czasie szopkarze będą już przygotowywać prace na 71. edycję konkursu. Zazwyczaj zaczynają zaraz po Nowym Roku.

Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska