- Został wykonany w warsztacie Petera II Rode, który był wysoko cenionym gdańskim złotnikiem 2. poł. XVII w.; jego dwa srebrne kubki znajdują się w zbiorach wawelskich (jeden z nich z podobiznami Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery), a najznakomitszym jego dziełem jest część dekoracji sarkofagu św. Stanisława w katedrze wawelskiej, w tym dwie figury przyklękających aniołów - wyjaśnia Dariusz Nowacki, kurator Skarbca Koronnego w Zamku Królewskim na Wawelu.
Podarowany Wawelowi przez Krystynę Piórkowską puchar wykonano ze srebra i pozłocono. Najstarsza informacja o jego losach pochodzi z 1816 r., kolejne z lat 1897, 1914 i 1983. W ostatnich latach kilkakrotnie pojawiał się na rynku dzieł sztuki.
- Ofiarodawczyni wylicytowała go na aukcji Christie's w Paryżu. To wspaniałe uzupełnienie wawelskiej kolekcji barokowych naczyń prezentowanych w Skarbcu Koronnym, gdzie wkrótce trafi puchar po kosmetycznych zabiegach konserwatorskich - dodaje Dariusz Nowacki.
Donatorka, Krystyna Piórkowska to Polka mieszkająca w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju, m.in. wielu darów dla Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Ameryce, m.in. Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.
- Posiadanie rzeczy samych w sobie sprawia przyjemność, natomiast świadomość, że przywracam do zbiorów polskich rzeczy, których brakuje z różnych przyczyn lub o których nie było wcześniej wiadomo, a teraz zostaną udostępnione dla badaczy, dla znawców i dla szerszej publiczności, sprawia olbrzymią przyjemność - tłumaczy Krystyna Piórkowska.
Wawelski Skarbiec Koronny w nowej odsłonie
Od czerwca 2022 roku zwiedzający mogą oglądać wawelski Skarbiec Koronny w nowej aranżacji i znacznie powiększonej przestrzeni. Znalazło się w nim blisko tysiąc najcenniejszych i najważniejszych polskich pamiątek oraz kosztowności.
Najcenniejsze wśród zgromadzonych w Skarbcu przedmiotów to, oczywiście, regalia: Szczerbiec – miecz koronacyjny polskich władców i najważniejsze zachowane insygnium królewskie oraz skupione wokół niego niezwykle cenne dzieła sztuki: najważniejsze polskie pamiątki historyczne, ocalałe precjoza z królewskich i książęcych skarbców, m.in. Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów, Potockich, pamiątki po monarchach i słynnych dowódcach, a także paradne militaria świadczące o chwale oręża polskiego, dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej oraz pokaźny zbiór klejnotów i naczyń za srebra i złota wytwarzanych na zamówienie od XV do XVIII wieku.
Osobna sala prezentuje najcenniejsze pamiątki po Janie III Sobieskim, przede wszystkim wspaniały płaszcz kawalera Orderu Świętego Ducha, dar króla Francji Ludwika XIV.
