FLESZ - Koniec tygodnia pod znakiem rekordowych temperatur. Komentarz eksperta IMGW

Większy i zaaranżowany na nowo Skarbiec Koronny, królewskie komnaty w nowej odsłonie oraz wystawa „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich” to okazja, by w najbliższym czasie odwiedzić Zamek Królewski na Wawelu. Zwłaszcza, że wydarzeniom tym towarzyszy bogaty program, trwającego trzy dni, Festiwalu Otwarcia.
Skarbiec
Blisko tysiąc najcenniejszych i najważniejszych polskich pamiątek oraz kosztowności to przedmioty, które od 30 czerwca można zobaczyć w nowym Skarbcu Koronnym Zamku Królewskiego na Wawelu, mieszczącym się na parterze w północnym skrzydle zamku. Po wyprowadzce z Wawelu Archiwum Narodowego powierzchnia wystawowa Skarbca powiększyła się trzykrotnie.
- Skarbiec to wyjątkowe dzieło, najnowocześniejsze miejsce, w którym w ciągu dziesięciu miesięcy, dzięki dotacji ministra kultury i SKOZK-u, stworzyliśmy zaskakującą przestrzeń. Pokazujemy dzieła, które od pięćdziesięciu lat nie były eksponowane, ale również takie, które nigdy nie były pokazywane, wyjątkowe depozyty i dary. Ostatnie dary Zamek Królewski na Wawelu przyjął wczoraj, a dziś wieczorem zbiory uzupełni kolejny dar - puchar z połowy XVI wieku. Nowy Skarbiec to przestrzeń epatująca atmosferą tajemniczości, która uświadamia bogactwo historii Rzeczpospolitej – mówił podczas otwarcia prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Najcenniejsze wśród zgromadzonych w Skarbcu przedmiotów to, oczywiście, regalia: Szczerbiec – miecz koronacyjny polskich władców i najważniejsze zachowane insygnium królewskie oraz skupione wokół niego niezwykle cenne dzieła sztuki: najważniejsze polskie pamiątki historyczne, ocalałe precjoza z królewskich i książęcych skarbców, m.in. Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów, Potockich, pamiątki po monarchach i słynnych dowódcach, a także paradne militaria świadczące o chwale oręża polskiego, dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej oraz pokaźny zbiór klejnotów i naczyń za srebra i złota wytwarzanych na zamówienie od XV do XVIII wieku.
Osobna sala prezentuje najcenniejsze pamiątki po Janie III Sobieskim, przede wszystkim wspaniały płaszcz kawalera Orderu Świętego Ducha, dar króla Francji Ludwika XIV.
- Elementy ekspozycji są minimalistyczne, aby widz miał poczucie, bezpośredniego obcowania z działami sztuki – wyjaśnia Dariusz Nowacki, kurator nowego Skarbca Koronnego. – Najważniejszą rolę w przestrzeni nowego Skarbca odgrywa światło, które buduje niepowtarzalną atmosferę wystawy.
Skarbiec Koronny dostępny jest dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i wzrokowymi, został także dostosowana do potrzeb różnych grup wiekowych. W przestrzeni wystawy znajdują się punkty edukacyjne, dzięki którym zwiedzający mogą poszerzyć wiedzę na temat oglądanych obiektów.
Komnaty królewskie
Od 1 lipca można oglądać także zaaranżowane na nowo komnaty i apartamenty królewskie, w których po modernizacji prezentowane są cenne eksponaty ze zbiorów malarstwa, ceramiki i szkła, mebli i zegarów, militariów, rzeźb, tkanin czy złotnictwa, a także słynne arrasy króla Zygmunta Augusta.
- Otwieramy również na nowo ekspozycje stałe Prywatnych Apartamentów Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnat Królewskich. Wszyscy, którzy przyjdą na pierwsze piętro i zobaczą galerię Lanckorońskich, tworzącą część ekspozycji Prywatnych Apartamentów, będą mieli możliwość zobaczenia autentycznych arcydzieł sprowadzonych specjalnie na tę okazję z National Gallery w Londynie oraz Rijksmuseum w Amsterdamie. To uzupełnienie wielkiej kolekcji malarstwa renesansowego, którą oferowała na zamek prof. Karolina Lanckorońska, ale nie tylko, ponieważ będzie można zobaczyć także przestrzeń gabinetu Lanckorońskich. Klimatyczną, pełną niepowtarzalnej atmosfery, oszałamiającą bogactwem zbiorów, które w tym momencie prezentuje Zamek Królewski na Wawelu – mówi Andrzej Betlej.
Prywatne apartamenty Królewskie znajdują się na I piętrze pałacu, ekspozycja obejmuje 21 sal, natomiast Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, mieszczące się na II piętrze pałacu, obejmują 15 sal.
Na I piętrze znalazła miejsce wystawa prezentująca wszystkie obrazy z kolekcji Lanckorońskich podarowane Zamkowi Królewskiemu na Wawelu w 1994 roku przez prof. Karolinę Lanckorońską. Znalazły się wśród ich dzieła o tematyce świeckiej: mitologicznej, historycznej i alegorycznej malowane do wnętrz pałaców włoskich patrycjuszy, w gotyckiej wieży Jordanówce można obejrzeć kolekcję obrazów religijnych, pochodzących z włoskich kościołów i klasztorów. W nowych Apartamentach znalazły się także najnowsze nabytki Wawelu: „Karczma Pod Świętym Michałem” Pietera II Brueghla, „Martwa natura” Willema Claesza Hedy, „Pejzaż z kościołem na brzegu rzeki” Jana van Goyena.
Arcydzieła Lanckorońskich
Dodatkowo, od 1 lipca do 2 października na Wawelu prezentowana będzie wystawa „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich”, na której znalazły się trzy obrazy, pochodzące z dawnej wiedeńskiej kolekcji Karola Lanckorońskiego. Dzieła te dotąd nie były prezentowane w Polsce, ekspozycja "Arcydzieła" to wyjątkowa okazja, by zobaczyć z bliska „Portret 21-letniej kobiety” pędzla Bartholomaeusa Bruyna Starszego, „Świętego Jerzego i smoka” Paolo Uccello oraz „Towarzystwo w ogrodzie” Barenda Graata.
Festiwal Otwarcia
Udostępnieniu zwiedzającym Nowego Skarbca Koronnego i Komnat Królewskich towarzyszy Festiwal Otwarcia. Przez trzy dni i noce, na Wawelu będą obowiązywały odmienne godziny zwiedzania, 1 i 2 lipca zamek będzie otwarty do godz. 23.00, a w niedzielę, 3 lipca do godz. 22.00.
- Temu wydarzeniu będzie towarzyszył mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego Rzeczpospolitej Polskiej – zapowiada Hubert Piątkowski. – Będzie to uczta audiowizualna, połączenie wyrzeźbionych precjozów z odgłosami Wawelu. Mapping będziemy prezentować po zmierzchu.
Podczas Festiwalu Otwarcia, 2 lipca odbędzie się gra terenowa „Klucz do Skarbca”. Uczestnicy po przejściu przez wybrane przestrzenie Wawelu będą musieli odnaleźć wskazane pamiątki po polskich władcach, a wiedza zdobyta podczas rozwiązywania zadań, stanie się kluczem do Skarbca. Nagrodą zaś będzie darmowe zwiedzanie Skarbca Koronnego. Drużyny mogą liczyć do pięciu osób, a koszt uczestnictwa to 25 zł za grupę.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?