Wniosek o zwołanie w piątek Zgromadzenia Narodowego złożył u marszałek Sejmu Elżbiety Witek prezydent Andrzej Duda, o czym poinformował podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami.
Prezydent zamierza wygłosić przed posłami i senatorami orędzie z okazji przypadającej w sobotę 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. W swoim wystąpieniu prezydent odniesie się także do trwającej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.
Zgromadzenie Narodowe to uregulowany w konstytucji (art. 114) organ składający się z posłów i senatorów obradujących wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu.
Ostatnie Zgromadzenie Narodowe odbyło się 6 sierpnia 2020 roku. Zwołano je w celu odebrania przysięgi od nowo wybranego prezydenta Andrzeja Dudy.
Polska została przyjęta do NATO wraz z Czechami i Węgrami 12 marca 1999 roku. Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego (ang. North Atlantic Treaty Organization) jest sojuszem wojskowym, który powstał na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 roku Traktatu północnoatlantyckiego. W chwili powstania głównym celem NATO była obrona wojskowa przed ewentualnym atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, które w 1955 roku zostały połączone w Układ Warszawski.
Po rozpadzie ZSRR i rozwiązaniu Układu Warszawskiego, NATO przekształciło się w sojusz militarny, którego misją jest gwarantowanie bezpieczeństwa zewnętrznego swoim członkom oraz stabilizowanie bezpieczeństwa międzynarodowego.
Źródło: Polskie Radio 24
