- Jak w życiu ze we wszystkim musimy znaleźć balans także między dobrym samopoczuciem, a bezpieczeństwem. Niektórzy mówią: "Musisz mieć spakowany plecak". Byłem w harcerstwie i mieliśmy te plecaki spakowane. Dziś niektórzy mówią "Spakujmy plecaki, gdyby coś się stało". Żyjemy w czasach pokoju, ale za granicą mamy już wojnę. Kryzys, który może spowodować przejście z czasów pokoju na czas wojny na razie nam bardzo nie grozi. Niemniej jednak musimy być przygotowani na różne scenariusze - mówił generał Mieczysław Bieniek.
To wybitny dowódca i strateg, który odegrał kluczową rolę w modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz misjach międzynarodowych. Był gościem specjalnym 22. Forum Przedsiębiorców Małopolski, organizowanego przez Polska Press Grupę, Dziennik Polski i Gazetę Krakowską w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Forum Przedsiębiorców Małopolski: Poznaliśmy "Złotą Setkę", najlepsze firmy regionu
Listę 100 najlepszych przedsiębiorstw Małopolski ogłoszono podczas 22. Forum Przedsiębiorców Małopolski. To prestiżowe wydarzenie organizowane przez Polska Press Grupę, Dziennik Polski i Gazetę Krakow...
Podczas rozmowy z redaktorem naczelnym Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej Piotrem Rąpalskim wspomniał o tym, że wielokrotnie w czasie swojej służby jako zastępca dowódcy NATO był w Finlandii i Szwecji. - W Finlandii na przykład każdy duży blok w Helsinkach ma swojego zarządcę na wypadek sytuacji bojowej. Gdyby leciały bomby, to z każdej klatki wychodzi 20, 30, 40 osób i ten zarządca czy to jest kobieta, czy mężczyzna, mówi, dokąd trzeba maszerować, co wziąć, jeśli jest na to czas i gdzie się schronić. Przekazuje w jaki sposób należy powiadomić swoich bliskich, gdzie jest system łączności, gdzie jest system zaopatrzenia. To to niestety tak wygląda - przyznał generał Mieczysław Bieniek.
- Jesteśmy narodem, z którym w czasie pokoju różnie bywa, chociaż ostatnie trzydzieści parę lat transformacji pokazało, że zrobiliśmy olbrzymi skok. Pokazaliśmy też, że możemy się dzielić, że czasami trudno nam w warunkach pokoju żyć i się rozwijać, a w czasie wojny i sytuacji zagrożenia potrafimy się jednoczyć. Nie czekajmy na to, że będziemy się jednoczyć, róbmy wszystko, żeby do tej wojny nie doszło - przekonywał generał Mieczysław Bieniek.
Zaznaczył, że obronność i i system ochrony państwa to nie tylko wojsko i zakupy broni. - Fundamentem każdego demokratycznego państwa w jakim żyjemy jest Konstytucja. Później stawiamy ściany, filary, to administracja państwowa, służby specjalne, służba zagraniczna, zdrowie i tak dalej. I tak dopiero na tym stawiamy dach, którym jest bezpieczeństwo narodowe - mówił generał Mieczysław Bieniek.
Zwrócił uwagę, że ogromne nakłady na zbrojenie (169 mld zł w 2024 roku i 186 mld zł w 2025 roku) to jeszcze nie wszystko.
- Jeśli te pieniądze zostaną źle wydane, albo zmarnowane, to społeczeństwo i historia nam tego nie wybaczy. To musi być tak zorganizowane, plan modernizacji technicznej i plan systemu obronnego naszego kraju, żeby tworzyło taki system obronny i odstraszania, aby ewentualnemu adwersarzowi odechciało się wojny, gdyby ewentualnie napadł na Polskę jako Polskę i jako jeden z 32 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jak mówił Sun Tzu, jedną gałązkę złamiesz, ale naręcze gałęzi, w tym przypadku 32, już nie da się tak łatwo złamać - podkreślił generał Mieczysław Bieniek.
- Głęboko wierzę i zapewniam, że NATO to nie jest sojusz oparty na papierze Traktatu Waszyngtońskiego. On jest oparty na możliwościach bojowych oprzyrządowanych w plany ćwiczeń, w plany ewentualnościowe, o których nie mogę mówić - dodał.

Forum Przedsiębiorców Małopolski: Kraków na drodze do inteligentnego miasta
W Krakowie odbyło się 22. Forum Przedsiębiorców Małopolski, organizowane przez Polska Press Grupę, Dziennik Polski i Gazetę Krakowską. To prestiżowe wydarzenie poruszające kluczowe tematy gospodarcze ...
Generał Mieczysław Bieniek zaznaczył też, że NATO to nie tylko siły konwencjonalne, ale też nuklearne, reprezentowane przez Stany Zjednoczone, Francję i Wielką Brytanię. - Bardzo wiele osób się zastanawia, co będzie jak Putin użyje broni jądrowej. Putin wie, nie tylko on, ale też Chińczycy, że rozpętanie wojny jądrowej wiąże się z zagładą i tej spirali się już nie zatrzyma. On wie, że my mamy i my wiemy, że on ma broń jądrową. Broń jądrowa ma urok zastraszania, ale i odstraszania - podkreślił generał Mieczysław Bieniek.
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
