Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak Kraków świętował 25 lat Polski w strukturach NATO. Uroczystości na Rynku Głównym

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
W Krakowie odbyły się obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12 na krakowskim Rynku Głównym. Wzięły w niej udział pododdziały jednostek wojskowych Garnizonu Kraków. Był też przemarsz żołnierzy wokół Rynku Głównego, przez ul. Grodzką na plac Ojca Adama Studzińskiego.

25 lat Polski w NATO. Uroczystość w Krakowie

– Kraków pokazuje, że jest dumny z 25 lat Polski w NATO! To droga naszego bezpieczeństwa, droga jedynie słuszna i najpewniejsza – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych formalnie przekazano na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Czas i miejsce tego aktu ma dziś znaczenie symboliczne, ale wówczas była to jednoznaczna i jasna deklaracja, w której wolna i demokratyczna Polska określiła wizję swojego bezpieczeństwa i wskazała kierunek, w jakim chce je dalej rozwijać.

– Decyzja o przystąpieniu do NATO była jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii Polski – dołączyliśmy do największego i najsilniejszego sojuszu obronnego w historii współczesnego świata – przypomnę, że w tym roku obchodzimy 75. rocznicę jego powstania – mówi wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szczyt NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku, był jednym z najważniejszych w najnowszej historii Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pokazał, jedność, spójność, i solidarność państw Paktu. Zakończył się podjęciem decyzji o znaczeniu historycznym i przełomowym nie tylko dla przyszłości Polski, ale również dla całego NATO. Polska wnosi swój wkład w bezpieczeństwo państw NATO między innymi poprzez obecność sił zbrojnych w misjach zagranicznych oraz partycypację w wielu kluczowych programach Sojuszu.

Siły Zbrojne RP współtworzą także system bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Świadczy o tym chociażby fakt objęcia przez Polskę wspólnie z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej, dyżuru Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Nasze państwo uczestniczy również w realizacji Stałej Współpracy Strukturalnej UE (PESCO).

Polska wnosi swój wkład w kształtowanie bezpieczeństwa międzynarodowego i pokoju współpracując z innymi państwami na łamach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 1 stycznia 2018 roku Polska jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, która jest jednym z najważniejszych organów tej organizacji. Podkreśla tym samym istotę poszanowania podstawowych norm i zasad prawa międzynarodowego. Dotychczas w 92 operacjach poza granicami państwa wzięło udział przeszło 100 tysięcy polskich żołnierzy.

Cyberbezpieczeństwo - Polska na czele rankingu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska