Władysław Bajorek (1907-1973) jest jedną z legend polskich zapasów. Przez wiele lat reprezentował barwy Wisły Kraków. 3-krotnie startował w ME (był czwarty w 1931 roku w Pradze), 7-krotnie został mistrzem Polski i 29-krotnie mistrzem okręgu krakowskiego. Wygrał 230 spośród 247 stoczonych walk, zaś na arenie międzynarodowej 21 spośród 39. Potem był także trenerem, m.in. Korony (przez 10 lat), Garbarni i Wisły. Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim.
Pierwszy turniej poświęcony pamięci Bajorka odbył się w 1973 roku w hali Wandy. Potem organizowany był w halach Korony i AWF Kraków oraz w Komorze „Warszawa” Kopalni Soli w Wieliczce. W latach 80. i 90. był najbardziej prestiżową imprezą w kraju. Startowali w nim tak znakomici potem zapaśnicy jak: dwukrotny mistrz olimpijski Andrzej Wroński, mistrzowie olimpijscy Ryszard Wolny i Włodzimierz Zawadzki oraz inni medaliści olimpijscy Józef Tracz i Piotr Stępień.
Memoriał zaprzestano organizować na przełomie ubiegłego i obecnego wieku. W 2013 roku, po 15-letniej przerwie, turniej reaktywowała sekcja zapaśnicza Wisły Kraków. Po kolejnej przerwie, w 2016 roku organizacji memoriału podjęła się Bieżanowianka Kraków. Od tej pory odbywa się on - we współpracy klubu z Polskim Związkiem Zapaśniczym i Małopolskim Związkiem Zapaśniczym - co roku. W obecnym - po raz drugi z kolei w Tauron Arenie Kraków.
- Jest to turniej ze wspaniałą tradycją. Występowali w nim przyszli mistrzowie. Ja także. I wygrałem w swej kategorii. Pamiętam, że była bardzo duża frekwencja. Potem często obserwowałem turniej w innej roli - powiedział Andrzej Supron, m.in. wicemistrz olimpijski (1980), mistrz świata (1979) oraz dwukrotny mistrz Europy (1975 i 1982), a od 2017 roku prezes Polskiego Związku Zapaśniczego.
- Bardzo się cieszę, że mogę promować ten turniej. Serdecznie zapraszam - jako prezes PZZ i jako człowiek, który kocha sport - do jego oglądania. Kibice mogą się spodziewać masę emocji. Dziś każdy turniej z udziałem pond 200 zawodników budzi podziw, tymczasem do tego memoriału zgłosiło się już około 300 zapaśników, a lista zapisów nie jest jeszcze zamknięta - dodał Supron.
Zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska przypomniała, że zorganizowane w czerwcu w Tauron Arenie Kraków zapaśnicze mistrzostwa Europy do lat 15 cieszyły się dużą frekwencją kibiców. Liczy, że podobnie będzie w sobotę.
- Zachęcam krakowian do kibicowania, oglądania, podziwiania sprawności zawodników. Przy tej okazji chciałabym podziękować Polskiemu Związkowi Zapaśniczemu, Klubowi Sportowemu Bieżanowianka i Zarządowi Infrastruktury Sportowej za fantastyczną współpracę, bo dzięki temu w krajobraz sportowy Krakowa wpisuje się kolejna dyscyplina - powiedziała wiceprezydent Krakowa.
- Chcę podkreślić, że zawody w Krakowie są znakomicie organizowane, co potwierdza, że zapasy można świetnie sprzedać i pokazać. Potwierdzeniem tego były tegoroczne mistrzostwa Europy U-15. Oceny władz międzynarodowych były niezwykle wysokie - zaznaczył prezes Supron.
Rośnie nie tylko ranga memoriału, ale i... Centrum Zapaśnicze w Bieżanowie, którego budowa rozpoczęła się jesienią 2018 roku. Zapaśnicy będą mieć do dyspozycji maty o powierzchni 260 metrów kwadratowych. Na obiekcie będą się odbywać zajęcia także piłki nożnej, gimnastyki i aerobicu sportowego.
- Inwestycja przebiega wzorowo. Wykonawca prowadzi wszystkie prace zgodnie z harmonogramem. Otwarcie obiektu odbędzie się w pierwszym kwartale 2020 roku. Trzykondygnacyjny obiekt prezentuje się fantastycznie. Całość kosztuje ponad 11 mln złotych. Centrum powstaje na osiedlu, które ma wielki potencjał, jeśli chodzi o młodzież - zapewnił zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. inwestycji Krzysztof Dębowski.
W turnieju rywalizować będą dzieci (roczniki 2008-2010), młodzicy (2005-2007) i kadeci (2002-004) - wszyscy w dziesięciu kategoriach wagowych. Jego uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 10.30. Eliminacje i finały odbywać się będą w godz. 11.20-18. Po nich nastąpi wręczenie nagród i zakończenie turnieju.
Piękne dziewczyny na trybunach małopolskich stadionów [ZDJĘCIA]
Wisła Kraków. Koszykarki, które zachwycały kibiców swą urodą [ZDJĘCIA]
Wisła Kraków. Piłkarze z największą liczbą trofeów - nie tyl...
- Czym się zajmują trenerzy Garbarni Kraków, poprzednicy Macieja Musiała?
- Najmłodsi kibice na trybunach Cracovii w ostatnich latach
- Legenda Wisły prowadzi dom spokojnej starości w USA. W grudniu skończył 63 lata
- Te drużyny z Małopolski najdłużej sięgały seryjnie po trofea
- Garbarnia wraca do siebie. Tak wyglądają teraz jej obiekty
- Graffiti w Krakowie: Wisła, Cracovia i Hutnik na budynkach
