FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

W lipcu bieżącego roku radni sejmiku Województwa Małopolskiego podjęli decyzję o przyznaniu na budowę takich obiektów 2 500 000 złotych. Wśród 23 gmin, które znalazły się na liście dofinansowań był także Stary Sącz.
Gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 125 tys. Na realizację zadania zabezpieczono w budżecie gminy też 200 tys złotych. Tężnia miała zostać zlokalizowana na placu im. Teresy Platy-Nowińskiej.
Już w sierpniu ubiegłego roku burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek w rozmowie z nami wspomniał, że pojawiły się problemy w związku z tą inwestycją.
- Przygotowujemy się do przetargu, ale widzimy, że nie wszystkie procedury przetargowe są z sukcesem rozstrzygane, bo jest problem z wykonawcami tego typu inwestycji - martwił się.
Niestety obawy były słuszne. Gmina co prawda opracowała program funkcjonalno - użytkowy, który umożliwiał realizację tężni w formie zaprojektuj i wybuduj, ale w 2021 r. żadna firma na etapie postępowania przetargowego nie złożyła oferty. Pojawił się też inny problem.
- Przy opracowaniu koncepcji usytuowania tężni kierowano się założeniem, że tężnia musi być obiektem zadaszonym w formie altany lub wiaty. Niestety na placu im. Teresy Platy-Nowińskiej obowiązuje zakaz lokalizacji obiektów budowlanych i obiektów małej architektury - informuje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Rafał Kamieński ze starosądeckiego Urzędu Miasta.
Jak dodaje, w świetle obecnych przepisów MPZP tężnia mogłaby mieć formę nieosłoniętej instalacji, ale to ograniczyłoby do minumum jej zakładane efekty zdrowotne.
- Budowa obiektu, który w 100 procentach będzie spełniał swoją rolę wymaga zmiany zapisów MPZP, co jest zabiegiem czasochłonnym i wymaga zabezpieczenia znacznych środków własnych. Biorąc to pod uwagę gmina odstąpiła od aplikowania o pieniądze zewnętrzne w 2022 r. - zaznacza.
W sąsiednim Nowym Sączu inwestycja realizowana dzięki tym samy środkom została już zakończona. To pierwszy tego typu obiekt w mieście. Na razie tężnia pozostaje jeszcze ogrodzona, a z jej dobrodziejstw będzie można korzystać, jak tylko warunki pogodowe będą sprzyjały przebywaniu na zewnątrz, czyli prawdopodobnie na wiosnę.
Zgodnie z pierwotnym planem wiata tężni umiejscowiona została tam przy ul. Ogrodowej na terenie Parku Strzeleckiego, a dostęp do niej będzie od strony ul. Jadwigi Wolskiej.
Oprócz wiaty tężni są też ławeczki, a nawet tablice z opisem zasad funkcjonowania oraz tego, jakie są zalety korzystania z niej.
Od południowo-wschodniej strony plac przysłonięty został drewnianą ażurową ścianą, która docelowo ma być porośnięta roślinnością odporną na działanie środowiska zasolonego. Budowa tężni kosztowała 350 tys złotych.
W Nowym Sączu jednak podobnie jak w Starym Sączu był problem z wyłonieniem wykonawcy. W pierwszym przetargu nie udało się znaleźć firmy, która chciałaby zrealizować tę inwestycję.
Dopiero w drugiej, przyśpieszonej procedurze, w trybie zamówienia z wolnej ręki wybrano zakład rzemieślniczy Remontowo - Budowlany Tadeusz Szewczyk ze Starego Sącza. Kwota po negocjacjach wyniosła 346 860,00 zł brutto i mieściła się w kwocie przeznaczonej na realizację zadania.
Przyspieszenie procedury wynikało z faktu, że wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy dotyczące realizacji zamówienia musiało nastąpić do dnia 31 sierpnia 2021 r. W przeciwnym razie zamawiający nie otrzymałby dofinansowania ze środków Województwa Małopolskiego w ramach zadania pn. „Małopolskie tężnie solankowe”.
- TOP 10 najpopularniejszych nazwisk w Nowym Sączu
- W programie "Pytanie na śniadanie" przypomnieli o moście Jana Stacha ze Znamirowic
- Bajkowa zima na Jaworzynie Krynickiej i widoki z platformy 360
- Stadion Sandecji Nowy Sącz coraz większy [ZDJĘCIA]
- Spacerowicze, rowerzyści i turyści oblegają sądeckie szlaki. Widać stąd Tatry