Modernizacja pienińskiej przystani flisackiej realizowana była w ramach projektu "Zwiększenie atrakcyjności granicy Polsko-Słowackiej w Pieninach poprzez modernizację istniejącej infrastruktury turystycznej”. Całkowity koszt rozbudowy przystani wyniósł ponad 2,7 mln zł. Był on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
- W ramach zadania po stronie polskiej zmodernizowano przystań flisacką oraz tor kajakowy. Wykonano remont murów i schodów. Są nowe podjazdy dla osób z niepełnosprawnościami oraz odnowiono istniejące schody. Wymieniono balustrady, zbudowano wiaty ekspozycyjne z mapami i informacjami na temat szlaków turystycznych oraz możliwościami pieszych wycieczek. Zamieszono tam także zdjęcia archiwalne z okolic Szczawnicy. Przeprowadzono ponadto remont nabrzeży z betonu oraz zbudowano tor kajakowy wraz z trybunami, pływające pomosty drewniane. Przystań wyposażono w obiekty małej architektury m.in. stojaki na rowery, stoły i ławki, kosze na śmieci - wylicza burmistrz Szczawnicy, Grzegorz Niezgoda. - Natomiast po stronie słowackiej zostanie zmodernizowana ścieżka pieszo-rowerowa do Czerwonego Klasztoru wraz z umocnieniami od strony Dunajca oraz barierami zabezpieczającymi - dodaje.
Oficjalne otwarcie przystani w Szczawnicy rozpoczęło się od uroczystego spływem przełomem Dunajca. Następnie na lądzie gości przywitał burmistrz Grzegorz Niezgoda. Wśród zaproszonych byli m.in. poseł na Sejm Anna Paluch, senator RP Jan Hamerski, sekretarz stanu ds. turystyki Andrzej Gut-Mostowy, wicestarosta powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem Jan Dyda, wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Tadeusz Wach, a także proboszcz szczawnickiej parafii ks. Tomasz Kudroń.
Następnie dalsze świętowanie odbyło się na płycie parkingu w Szczawnicy. Tu były zabawy i konkursy dla dzieci oraz występy zespołów regionalnych. Na początek wystąpiła kapela góralska Jaworcanie, a także Chór Flisaków Pienińskich. O tym skąd się wzięli flisacy na Dunajcu opowiedział zebranym Stanisław Migdał, który od od ponad 40 lat pływa po rzece. Objaśnił również jakie warunki musi spełnić kandydat na flisaka.
Impreza zakończyła się występem Megitzy, polskiej wokalistki, której muzyka inspirowana jest kulturą bałkańską, latynoską, etno-jazzem, popem, reggae oraz rockiem. Zgromadzeni goście w trakcie wydarzenia mogli skosztować specjałów kuchni regionalnej, wśród których znalazły się m.in. ciasto flisackie, baran z rożna oraz moskale.
Dobiega końca wiosenny przegląd kolejki linowej na Kasprowy ...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]