Ośrodek powstał dzięki współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Centrum zlokalizowane zostało w odremontowanym Pawilonie IV B na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie-Kobierzynie. Swoim działaniem placówka ma objąć młodych mieszkańców z dzielnic Dębniki, Łagiewniki – Borek Fałęcki i Swoszowice, otaczając opieką ponad 1050 dzieci i młodych ludzi od 7 do 21 rok życia.
- Naszym celem jest zapewnienie jak najszybszej, kompleksowej i skutecznej pomocy dzieciom i nastolatkom, które zmagają się z rożnymi problemami. Gwarantujemy, że każdemu z pacjentów Centrum po przeanalizowaniu jego sytuacji i problemów zaproponowany zostanie indywidualny program leczenia i wsparcia – tłumaczy Maciej Bóbr, rzecznik szpitala.
Centrum zajmować się będzie także kwestiami profilaktyki i promocji, w tym np. szkoleniami dla rodziców/opiekunów, nauczycieli czy też pracę z młodymi ludźmi, tak w szkołach jak i innych miejscach (np. klubach sportowych, czy ośrodkach).
- Będzie także terapia rodzin, oraz oddział dzienny. Przygotowano tam 8 miejsc dla pacjentów – wylicza Bóbr.
Centrum będzie jedną z siedmiu takich placówek działających w Polsce. W Krakowie pomoc psychiatryczną dzieci mogą uzyskać także w Szpitalu Uniwersyteckim oraz szpitalu św. Ludwika
Jak bardzo potrzebne są takie ośrodki świadczą dane. Tylko w 2020 roku w Polsce życie odebrało sobie pond 5000 osób, z czego około ¼ to osoby starsze.
Jak alarmują eksperci, liczba osób leczonych z powodu różnych zaburzeń psychicznych systematycznie wzrasta. Szacuje się, że co piąty nastolatek doświadcza zaburzeń psychicznych lub behawioralnych, a ponad połowa z tych zaburzeń zaczyna się u nich właśnie w okresie dojrzewania.
