W Tarnowie powstanie nowy parking typu Park&Ride

  W Tarnowie powstanie nowy parking typu Park&Ride

  Zdjęcie autora materiału
  Robert Gąsiorek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W Tarnowie powstanie nowy parking typu Park&Ride
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Robert Gąsiorek

  Drugi w Tarnowie duży parking przesiadkowy powstanie w Mościcach. Pomieści 188 pojazdów.Miasto ma nadzieję, że inwestycja przyspieszy decyzję PKP w sprawie losów dworca kolejowego.


  Parking obok dworca kolejowego w Mościcach będzie o około połowę mniejszy od swojego pierwowzoru przy ul. Do Huty. Miejsca postojowe przygotowane zostaną tam dla 188 samochodów. Parking będzie jednopoziomowy. Pod dachem zaplanowano również stanowiska dla 30 rowerów oraz zatoczkę dla samochodów, które podwożą pasażerów w okolice dworca kolejowego. Obok nowego parkingu znajdzie się również zatoka dla autobusów komunikacji miejskiej.

  Przed rozpoczęciem budowy trzeba przesunąć w inne miejsce podziemny gazociąg, a także słynną rzeźbę Wilhelma Sasnala, wykonaną z betonowych kręgów. Artysta zgodził się na jej przeniesienie.

  Nowy parking przesiadkowy Park&Ride ma kosztować 5 mln zł. Miasto zdobyło już unijne dofinansowanie w kwocie 2 mln zł. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku.

  Nieudane początki  Od dwóch lat, trzypoziomowy Park&Ride funkcjonuje w pobliżu głównego dworca PKP w Tarnowie. Od początku towarzyszą mu jednak kontrowersje. Inwestycja pochłonęła aż 17 mln zł, a kiedy okazało się, że kierowcy mają za postój płacić, obiekt straszył pustkami. Dopiero wtedy, gdy miasto zdecydowało się na zniesienie opłat, zainteresowanie parkingiem wzrosło.

  - Średnio parkuje tam w tej chwili dwieście samochodów dziennie, a obiekt może pomieścić w sumie 340 aut - mówi Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich, który zarządza obiektem.

  Dla kogo ten parking?  Planowana teraz kilkumilionowa inwestycja, tym razem w Mościcach, nie wzbudza w dzielnicy przesadnego zachwytu. Wielu mieszkańców uważa, że tak duży parking przy mościckim dworcu jest wręcz niepotrzebny. Tym bardziej, że dworzec zamknięty jest na cztery spusty. - Parkowało tu będzie może kilka samochodów. Niedaleko przecież mamy bezpłatny, duży parking przy kościele. Moim zdaniem Park&Ride to tylko marnotrawstwo pieniędzy - ocenia Witold Czeszyk, mieszkaniec Mościc.

  Magistrat przekonuje jednak, że w tym rejonie Tarnowa duży parking jest potrzebny.

  - Będzie on służył nie tylko pasażerom kolei czy komunikacji miejskiej, ale także sąsiedniemu stadionowi i modernizowanemu centrum sportowemu - twierdzi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Największą atrakcją parkingu ma być to, że korzystanie z niego będzie bezpłatne. Przynajmniej na początku funkcjonowania.

  Nie ma nic za darmo  Władze Tarnowa mają nadzieję, że budowa parkingu przyspieszy wyjście z patu w sprawie dalszych losów zdewastowanego dworca kolejowego w Mościcach. Obiekt w 2013 roku został zamknięty dla pasażerów. Rok później kolej wystawiła go na sprzedaż. Miasto wielokrotnie zwracało się do PKP o bezpłatne przekazanie tego majątku. PKP jednak odmawiało. Ostatnio dworzec wystawiony został na sprzedaż w ramach przetargu ustnego.

  - Zwróciło się do nas kilka podmiotów zainteresowanych nabyciem. Do przetargu będzie mogło również przystąpić miasto - informuje Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP S.A. Pomysły na ożywienie dworca ma także Stowarzyszenie „Po Prostu Razem” z Mościc. Interwencja u ministra infrastruktury nie przyniosła jednak zmiany właściciela dworca.  WIDEO: Galeria Serenada w środku i z lotu ptaka
  Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parking

  st 10 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Powinien tam być sklep np, Lidl zbudowałby sklep i parking i on sklep by zarobił i miasto oraz mieszkańcy Tarnowa i okolic by skorzystali. W tym rejonie codziennie parkuje do 30 samochodów za 5mln...rozwiń całość

  Powinien tam być sklep np, Lidl zbudowałby sklep i parking i on sklep by zarobił i miasto oraz mieszkańcy Tarnowa i okolic by skorzystali. W tym rejonie codziennie parkuje do 30 samochodów za 5mln to chyba za dużo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MOLOCH DO WYBURZENIA

  ruina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ta ruina do wyburzenia, PKP powinno tu postawić dworzec systemowy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY