Tarnów: niepełnosprawni stracą pracę?
Idea upamiętnienia Paderewskiego pomnikiem zrodziła się przed rokiem, przy okazji obchodów 70. rocznicy śmierci kompozytora.
- W Kąśnej, gdzie zachowała się jedyna posiadłość mistrza, mamy wprawdzie aż trzy jego podobizny, w tym jedną wykonaną przez rzeźbiarza z Chin, ale są to wyłącznie popiersia, a nie całe ujęcia postaci - zauważa Ryszard Żądło, dyrektor wydziału kultury starostwa, inicjator budowy pomnika Paderewskiego.
Jak wylicza, powiat współpracuje w tym momencie już m.in. z miastami na Ukrainie, w Stanach Zjednocznych i Szwajcarii, z którymi związane były kolejne etapy życia Paderewskiego. - W Morges stoi już jego pomnik, w Paso Robles i Chmielniku podobne monumenty zostaną odsłonięte najprawdopodobniej w tym roku. Wypada, aby Tarnów także upamiętnił go w ten sposób - przekonuje Ryszard Żądło. Jak dodaje, pod potrzeby pomnika z łatwością można byłoby zaadaptować projekt statuetki autorstwa Ewy Fleszar, którą wręczono w ub. roku podczas uroczystości rocznicowych.
- Sąsiedztwo starostwa to doskonała lokalizacja pod usytuowanie pomnika. Ignacy Jan Paderewski był bowiem nie tylko pianistą i kompozytorem, ale wybitnym mężem stanu - wzorem dla dzisiejszych samorządowców i urzędników - twierdzi Krystyna Szymańska, dyrektor centrum jego imienia. Jak dodaje, mistrz na pewno zagrał w Tarnowie przynajmniej jeden koncert. Odwiedzał też miasto, kiedy mieszkał w Kąśnej.
Aby idea budowy pomnika mogła zostać zrealizowana, najpierw muszą zaakceptować ją radni powiatu i miasta. Pieniądze mają pochodzić od sponsorów.
Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!