Zobacz także: Tarnowskie: za unijne miliony euro podnoszą zabytki z ruin
Delegacja powiatu ze starostą i wicestarostą gościła w Szwajcarii na zaproszenie tamtejszego Towarzystwa i Muzeum Paderewskiego. - Zainteresowali się nami między innymi dlatego, że jak nikt w kraju, dbamy o pamięć tego wybitnego Polaka - wyjaśnia Mirosław Banach, wicestarosta tarnowski.
Szwajcarzy dowiedzieli się o działaniach tarnowian na Ukrainie, gdzie staraniem starostwa wmurowane zostały pamiątkowe tablice w Kuryłówce - rodzinnej miejscowości Paderewskiego.
Wcześniej powiat nawiązał współpracę z Paso de Robles w Kalifornii, gdzie również przez pewien okres mieszkał Paderewski. W minione wakacje amerykańscy partnerzy powiatu gościli w Tarnowie i Kąśnej Dolnej, jedynej zachowanej do dziś posiadłości mistrza na świecie.
- W Morges postać Paderewskiego zna niemal każdy. W centrum miasta stoi jego pomnik, jest plac i ulica jego imienia. Do Towarzystwa należy ponad 300 osób z prezydent Morges i władzami dystryktu włącznie - wylicza Banach. Szwajcarska willa mistrza, w której przez większość swojego życia pracował i nagrywał, nie przetrwała do dzisiaj. Została zburzona podczas budowy autostrady. - Szwajcarzy mają przede wszystkim bogate archiwa korespondencji Paderewskiego. Chcemy wykonać ich reprinty i sprowadzić do Kąśnej - dodaje wicestarosta.
W ramach współpracy w Szwajcarii koncertować będą laureaci przeglądu młodych talentów w Kąśnej, a u nas - młodzi pianiści ze Szwajcarii.
Ile kosztuje podatników międzynarodowe zacięcie samorządowców z powiatu? Za wyjazd do Stanów zapłacono ok. 20 tys. zł, a pobyt w Szwajcarii sfinansowali gospodarze.
Konkurs fotograficzny "Mamo, tato, zrób mi portret". Weź udział i zgarnij nagrody!
Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!
Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!