Mozaikowe dzieło sztuki w centrum Starego Sącza
Dzieło sztuki ceramicznej znajduje się w sercu Starego Sącza, przy ulicy Kazimierza Morawskiego 2. Niezwykła mozaika zdobi od lat fasadę dawnego Domu Handlowego „Spółdzielca”. Obiekt położony jest w Starym Sączu w ścisłym centrum miasta - około 350m od Rynku o łącznej powierzchni 1824 m2.
Choć Dom Handlowy lata świetności zdecydowanie ma już za sobą, nadal jest wyjątkowy dzięki zdobiącemu go fragmentowi elewacji. To dzieło Jerzego Sachy, absolwenta Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Powstało w 1971 roku i mało kto wie, że jest jednym z najciekawszych przykładów powojennej ceramiki architektonicznej w Małopolsce. Co się na niej znajduje? Kompozycja wykonana jest z płytek ceramicznych o wymiarach 31,5 × 29 cm przedstawia sielankowy pejzaż Sądecczyzny.
Można na niej dostrzec Dunajec, góry, owce, namioty, mostek, przyrodę oraz postacie kajakarzy i rowerzystów, co oddaje charakterystyczne dla regionu atrakcje turystyczne. Dzieło to stanowi pewnego rodzaju artystyczną pocztówkę z wakacji.
Dzieło przetrwało wiele lat. Czy pozostanie tam na zawsze?
Jej autor Jerzy Sacha przez wiele lat był związany ze Spółdzielnią Pracy Rękodzieła Artystycznego i Ludowego „Kamionka” w Łysej Górze. Specjalizowała się ona w wyrobie ceramiki dekoracyjnej i użytkowej.
Dzięki jego pracy, mozaika w Starym Sączu stała się nie tylko ozdobą budynku, ale również ważnym elementem dziedzictwa kulturowego regionu. Niestety, jak wiele obiektów tego typu, Dom Handlowy nie przetrwał próby czasu i został wystawiony na licytację. Aktualnie budynek pozostaje zamknięty i nie znalazł się jego nowy nabywca.
Przy okazji wystawienia obiektu na licytację rozgorzała dyskusja na temat losu mozaiki. Mieszkańcy i miłośnicy sztuki wyrażają nadzieję, że niezależnie od dalszych losów budynku, ta przepiękna kompozycja pozostanie na swoim miejscu i będzie cieszyła oczy kolejnych pokoleń.

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski
Mozaika Jerzego Sachy w Starym Sączu to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo historii i kultury Sądecczyzny, które zasługuje na zachowanie i ochronę dla przyszłych pokoleń.