Przed szkołą znajduje się już pomnik poświęcony Paderewskiemu, a wewnątrz działa izba pamięci, którą opiekują się miejscowi uczniowie. - Jest wielka przychylność do tego przedsięwzięcia - mówi wicestarosta tarnowski Mirosław Banach, który wrócił właśnie z Ukrainy, gdzie rozmawiał na temat upamiętnienia przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy urodzin mistrza.
Do tarnowskiego pomysłu bardzo przychylnie ustosunkowały się już władze oddalonego od Kuryłówki o kilka kilometrów Chmielnika. Wstępnie ustalono, że tablica uroczyście zostanie wmurowana w maju. W sfinansowaniu jej pomoże powiatowi samorząd województwa małopolskiego. - Myślimy poważnie o tym, aby podobną tablicę umieścić także w kościele w Chmielniku, w którym odnaleziono dokumenty potwierdzające chrzest Paderewskiego - dodaje Mirosław Banach, przyznając, że pomysł podchwycił już miejscowy proboszcz.
Swoją pomoc przy przedsięwzięciu uczczenia Paderewskiego w miejscu jego urodzenia zadeklarował także konsul generalny RP na Ukrainie Krzysztof Świderek. Decyzją radnych powiatowych rok 2010 został ogłoszony Rokiem Ignacego Jana Paderewskiego. Z tej okazji w dworze w Kąśnej Dolnej, jedynej w świecie zachowanej posiadłości wybitnego muzyka, gdzie urządzono sale muzealne z pamiątkami po nim, w maju i październiku odbędą się specjalne koncerty rocznicowe.
Dwór w Kąśnej Dolnej był polskim domem Paderewskiego w latach 1897-1903. Osobiście nadzorował m.in. prace modernizacyjne przy nim i przy folwarku, tu przygotowywał się do światowych tournee, a także dużo odpoczywał, spacerując po okolicy.