https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tej szkole uczniowie lubią WF [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
W wielu szkołach, zwłaszcza wśród młodzieży, trwa moda na niećwiczenie. Jak przekonują lekarze, nastolatki unikają lekcji wychowania fizycznego, bo program jest niedostosowany do ich możliwości. Bojąc się ośmieszenia i złego stopnia zrobią wszystko, by dostać zwolnienie lekarskie najlepiej na cały rok szkolny. Tymczasem w zatorskim Zespole Szkół Ogólnokształcących uczniowie garną się do ćwiczeń. Wielka w tym zasługa nauczyciela wf - Piotra Balonka. Jego program zajęć został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie "Ruch to podstawa".

- Pomysł dotyczył lekcji z cyklu tematycznego, gdzie uczeń ma rozumieć związek aktywności fizycznej ze zdrowiem, ocenić swoją sprawność i poznać zasady funkcjonowania organizmu w czasie ćwiczeń - wyjaśnia Piotr Balonek, wuefista i zawodnik Halniaka Maków Podhalański. Do tej nagrodzonej lekcji, uczniowie muszą odrobić... zadanie domowe. - Pierwszą część lekcji prowadzą oni sami - dodaje nauczyciel.

Jedna grupa młodych "ekspertów" musiała opracować raport na temat głównych zagrożeń zdrowia ze względu na wadliwy styl życia. Kolejna na temat głównej przyczyny zgonów w Polsce. "Zespół ds. profilaktyki" zajął się opracowaniem instrukcji "Ruch to podstawa", w której zaproponował ćwiczenia sprzyjające zdrowiu. Ostatnia grupa opracowała ankietę, dzięki której można się dowiedzieć, jaka jest aktywność fizyczna uczniów w szkole.

Do lekcji Piotr Balonek przygotował zestaw ćwiczeń z wykorzystaniem m.in. butelek plastikowych, projektora multimedialnego i kulek z masy plastycznej.

- Nie mam problemu z unikaniem przez dzieci i młodzież zajęć ruchowych, wręcz przeciwnie, garną się do ćwiczeń - podkreśla Piotr Balonek. - Bardzo się cieszę z nagrody, mój nowatorski program można prześledzić tutaj

W oświęcimskich szkołach już jakiś czas temu zaobserwowano modę na lekarskie zwolnienia z zajęć wf. - Nauczyciele zgłaszają nam ten problem - przyznaje Barbara Rokowska, dyr. Zarządu Szkół i Przedszkoli Miejskich w Oświęcimiu. Nieraz na lekcji nie ma kto ćwiczyć.

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

X
XXL
To ,że młodzież nie chce ćwiczyć jest " zasługą", niestety ale nauczycieli. Nie chce im się prowadzić ćwiczeń. Najprościej: dają piłkę i grajcie sobie, wybiorą kapitanów i najlepszych, albo najbardziej pyskatych i oni mają sobie wybierać członków drużyny. Czy ktoś się zastanowił co czuje dziecko, którego nikt nie wybiera, wchodzi do drużyny jako ostatnie, przez nikogo nie chciane ?
Dzieci i młodzież potrafią być bardzo okrutni, wyszydzać wyśmiewać tych co są może mniej sprawni, albo czasem zablokowani przez nieśmiałość. Rolą nauczyciela powinno być tak prowadzić lekcje, żeby dzieci chciały ćwiczyć , ale moim zdaniem większość z tych nauczycieli powinna przejść jakieś szkolenia z psychologii, by móc zrozumieć wszystkie dzieci.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska