Turyści z krajów arabskich to głównie goście ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Kataru, czy z Arabii Saudyjskiej. Tego lata goście z półwyspu arabskiego zdominowali miejscowości pod Giewontem. Spacerowali po zakopiańskim deptaku całymi rodzinami, tłumnie odwiedzali Morskie Oko czy Kasprowy Wierch. Widać było, że dobrze czują się pod Tatrami. W wakacje niektórzy szacowali, że gości z krajów arabskich stanowili nawet 30 proc. wszystkich turystów pod Giewontem.
- Już od 2016 r. zauważyliśmy, że turyści z krajów arabskich zaczęli przyjeżdżać na Podhale. Z każdym rokiem było ich coraz więcej. Do tej pory ich pobyty zaczynały się w czerwcu, a kończyły w sierpniu. W tym roku dotrwali aż jesieni - mówi Karol Wagner. I choć mamy już październik, nadal ich widać spacerujących po Zakopanem.
Goście z Półwyspu Arabskiego są bardzo atrakcyjni dla lokalnych hotelarzy. Ich pobyty są dłuższe niż naszych rodaków czy gości z innych europejskich krajów. – Średnio polska rodzina w wakacje spędza pod Giewontem około 4-5 dni. Natomiast turyści z krajów arabskich zostają u nas aż 14 dni. To czyni ich bardzo atrakcyjnymi dla naszego rynku turystycznego - wskazuje członek TIG.
Z kolei jesienią dominują wyjazdy na 2 nocy - głównie weekendy. Nie dotyczy to oczywiście turystów z Półwyspu Arabskiego. Ci jak jadą teraz do Zakopanego - zostają na dwa tygodnie.
Oprócz Arabów, jesienią Podhale odwiedzają bardzo chętnie także nasi bliscy sąsiedzi - m.in. Węgrzy i Słowacy. Tu spędzają weekendy i swoje święta narodowe.
Jak wskazuje Karol Wagner jednak, że pełne hotele na początku jesieni to zasługa nie tylko gości z krajów arabskich, czy innych krajów. - To bowiem czas kiedy na Podhalu odpoczywają także emeryci, studenci. A ci ostatni już nie wybierają na wypoczynek schronisk młodzieżowych, a czterogwiazdkowe hotele - przyznaje przedsiębiorca.
Kontrole na granicy ze Słowacją. Niektóre przejścia tylko dl...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
