Był synek adwokata dr Joachima Allerhanda i pianistki Zinajdy Rubinstein-Allerhand oraz wnukiem Maurycego Allerhanda, wybitnego profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
Szczęśliwe dzieciństwo w jego ukochanym Lwowie przerwała II wojna światowa. Wraz z rodzicami jako jedynie z całej rodziny przeżyli horror Holocaustu. Jak sam mówił - to dzięki pasji życia, dobrym ludziom i szczęśliwym przypadkom.
Po wojnie z rodzicami osiadł w Krakowie, gdzie ukończył studia medyczne i rozpoczął asystenturę w klinice u prof. Juliana Aleksandrowicza. Od 1961 roku mieszkał i pracował jako lekarz w Zakopanem. Był m.in. ordynatorem Oddziału Chorób Płuc w szpitalu zakopiańskim, a także przez wiele lat lekarzem kadry narciarskiej.
Ostatnie lata swego życia poświęcił pamięci rodzinnego miasta – Lwowa i pamięci dziadka Maurycego. Wydał - cudem odnalezione - zapiski dziadka oraz swoje wspomnienia, a także bogato ilustrowany album o Żydach Lwowa. Doświadczenia czasu wojny przedstawił w kilku swoich filmach dokumentalnym.
Był współtwórcą Instytutu Allerhanda w Krakowie. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Dzieci Holocaustu.
ZOBACZ KONIECZNIE: