FLESZ - Polacy czytają więcej?

Właśnie dzisiaj metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, powołał dwa trybunały beatyfikacyjne i kanonizacyjne dla uznania świętości Karola i Emilii Wojtyłów (po jednym dla każdej z tych osób), rodziców świętego Jana Pawła II.
W Wadowicach rozpocznie się proces beatyfikacji rodziców Jana Pawła II
Dekret o powołaniu trybunałów odczytano uroczyście w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. Zgodę na to wydała Kongregacja do Spraw Kanonizacyjnych Watykanu. Termin na wiosnę tego roku wybrano nieprzypadkowo: to czas setnej rocznicy urodzin słynnego wadowiczanina.
Nie było tłumów podczas tego wydarzenia. Z powodu pandemii koronawirusa zastosowano specjalne obostrzenia. W efekcie do bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach mogli wejść tylko duchowni i dziennikarze z akredytacjami.
TOP 10 najdziwniejszych eksponatów w muzeum papieskim w Wadowicach
Niektórzy z przedstawicieli mediów bardzo to przeżywali, polały się łzy wzruszenia u przedstawicieli jednej z redakcji katolickich a np. ekipa Telewizji Trwam swoją relację rozpoczęła na klęczkach, od długiej modlitwy.

Do bazyliki wejść też mogli oczywiście uczestniczący w procesie duchowni, w tym emerytowany metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni współpracownik i przyjaciel Jana Pawła II.

Sam papież mówił mi jeszcze za swojego życia, że jego rodzice powinni zostać świętymi. Tych próśb od różnych ludzi w kolejnych latach też było sporo
- powiedział kardynał Dziwisz, po czym zasiadł za specjalnym stołem, ustawionym tuż przed ołtarzem w papieskiej bazylice. Obok zasiadł arcybiskup Jędraszewski oraz pozostali duchowni, którzy będą prowadzić ten proces.

Na ławach przed ołtarzem zasiedli zakonnicy. Organizatorzy starali się przypilnować, by zajęli miejsca w odstępach od siebie, jednak nie do końca się to udało.
Wadowice. Konkurs na najlepszy tort z papieżem [ZDJĘCIA]
Teraz oba trybunały rozpoczną swoją pracę. Ich zadanie polega na zebraniu "świadectw cnót świętości" rodziców Karola Wojtyły. Mogą to być np. zeznania osób, które je widziały lub coś o nich słyszały, ale też np. różne publikacje dotyczące życia Wojtyłów a nawet wydarzenia, których doświadczyli inni ludzie a miały one bezpośredni związek z cudownymi zdarzeniami.

Będą prowadzone dwa postępowania przez dwa osobne trybunały. Jeden z nich zajmie się Emilią, drugi Karolem seniorem.
Oczywiście wątek życia małżeńskiego będzie się w tych postępowaniach nakładał i przenikał, aż do śmierci Emilii. Podczas procesu badane będą m.in. wystąpienia Jana Pawła II, w których nawiązywał do domu rodzinnego. Jan Paweł II będzie poprzez swoje teksty jakby jednym ze świadków tego procesu
- zaznacza ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej.
Zebrane zeznania zostaną przetłumaczone na język włoski i przekazane watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która oceni, czy proces na szczeblu diecezjalnym był przeprowadzony zgodnie z zasadami prawa powszechnego.
Dopiero wtedy wyznaczony zostanie postulator, który zajmie się opracowaniem, czyli dokumentacji będącej podstawą dalszych prac, a więc dyskusji na temat heroiczności cnót rodziców papieża. Kolejnym etapem procesu beatyfikacyjnego będzie osobne postępowanie dotyczące cudu dokonanego za sprawą Karola lub Emilii Wojtyły.
- Zobacz jak dawniej świętowano 1 maja w Olkuszu. W pochodach szli wszyscy
- Największe „zdobycze” PRL-u, czyli za czym kolejka ta stoi. ZDJĘCIA
- Powrót do czasów PRL. Woda z saturatora, milicja i "ogórki"
- TOP 8 najczęstszych przewinień w dobie koronawirusa
- TOP 20 miejsc, gdzie wybrać się na majówkę
- "Mydło i powidło" na wolbromskim targu. Klientów nie brakuje