"W poniedziałki na uczestników czeka zabawa przy edukacyjnych obiektach w Ogrodzie Doświadczeń, a od wtorku do piątku najmłodsi zgłębiać będą dziedziny inżynierii, zwiedzać wystawę „Miasto. Technoczułość”, bawić się w Strefie Kreatywności lub na warsztatach. Łączymy świetną zabawę z nauką" - zapowiada Muzeum Inżynierii i Techniki.
I tak w poniedziałki (24 i 31 lipca) zajęcia odbywać się będą w Ogrodzie Doświadczeń. W programie m.in. zwiedzanie Ogrodu z instruktorem i wejście do Planetarium. Wtorki poświęcone będą mobilności. 25 lipca i 1 sierpnia w Zajezdni uczestnicy zajęć wakacyjnych będą projektować auta przyszłości, a muzealnicy przybliżą najmłodszym historie wybranych eksponatów na wystawie „Miasto. Technoczułość", zaplanowano także warsztaty modelarskie na temat środków transportu. Środy (26 lipca i 2 sierpnia) to dzień poświęcony architekturze i budownictwu, młodzi pasjonaci techniki będą mieli okazję poznać zasady tworzenia i budowania miast, w tym w szczególności zagadnienia sieci wodociągowej. Tematem czwartkowych spotkań (27 lipca i 3 sierpnia) będzie komunikacja: budowanie telefonów, warsztaty szyfrowania i poznanie podstaw alfabetu Mores’a. W programie również prezentacja technik druku oraz układanie czcionek i tłoczenie tekstu na zabytkowych maszynach drukarskich. Piątek przeznaczony zostanie na zdrowie. 28 lipca i 4 sierpnia w Zajezdni dzieci poznają tajniki kuchni molekularnej, a nawet samodzielnie zrobią ekokosmetyki, do których odmierzą składniki na przyrządach Strefie LAB.
Zajęcia w muzeum odbywać się będą się codziennie w godz. od 12.00 do 15.00 do 4 sierpnia w dwóch turach: 24–28 lipca oraz 31 lipca–4 sierpnia. Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Jednodniowy udział w zajęciach kosztuje 50 zł.
Na zajęcia wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Zgłoszenia przyjmowane są od wtorku do soboty w godzinach od 10.00–18.00, telefonicznie – 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: [email protected].
Tych, którym niestraszne lekcje podczas wakacji, muzeum zaprasza na specjalne wakacyjne lekcje muzealne. Tematyka zajęć to: tajemnice zajezdni i mobilność (środy), top 10 polskich wynalazków (czwartki), urbanistyka – czyli jak dobrze zaprojektować miasto (piątki). Zajęcia należy wcześniej zarezerwować.
Wystawy muzeum można, oczywiście zwiedzać także indywidualnie. Najnowsza stała ekspozycja Muzeum Inżynierii i Techniki „Miasto. Technoczułość” otwarta została w marcu tego roku. To pierwsza w Polsce tak szeroka opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej, jej wpływie na przemiany miasta i życie jego mieszkańców. Zachęca do spojrzenia na techniczny portret miasta nie tylko z uważnością i szacunkiem, ale także z czułością.
W świat myśli inżynieryjnej wprowadzi aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Wiele z nich przeszło do historii jako przedmioty kultowe, jak choćby pralka Frania, ale też sporo zostało zapomnianych, chociaż w swoim czasie spełniały ważne role. Narrację uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia.
W Strefie LAB, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, można samodzielnie wykonać doświadczenia. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć podstawowe jednostki układu SI.
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
