Nowe zasady dotyczące przekazywania zainteresowanym pacjentom kopii ich dokumentacji medycznej prowadzonej przez poszczególne przychodnie i szpitale to efekt zmian zawartych w ustawie wprowadzającej unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych RODO.
Do tej pory większość placówek za przygotowanie odpisu np. wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych potrzebnych do kontynuowania terapii w innym miejscu, pobierała od chorych opłatę za każdą skserowaną stronę. Od 4 maja pacjent kopię dokumentu otrzyma za darmo.
Wniosek o bezpłatne udostępnienie historii medycznej może dotyczyć całości albo tylko wybranych przez chorego części dokumentów. Wydania kopii ma prawo zażyczyć sobie zarówno pacjent, jak i jego przedstawiciel ustawowy – np. rodzic leczonego malucha. Z opłat będzie jednak zwolniona wyłącznie pierwsza kopia. Jeśli zainteresowany chory zgubi przekazane mu dokumenty i zgłosi się ponownie do placówki, za przygotowanie kolejnych odpisów już zapłaci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda skserowana strona to obecnie koszt 0,34 zł, za kopię dokumentacji zapisanej na nośniku informatycznym np. płycie CD trzeba zapłacić 1,95 zł.
O doprecyzowanie zasad udostępniania pacjentom historii ich choroby od dawna zabiegał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Jak zapowiada Chmielowiec, przedstawiciele biura RPP po 4 maja będą na bieżąco sprawdzać, czy szpitale i przychodnie w całej Polsce stosują się do nowych zasad, nie próbują ich obchodzić i rzeczywiście wydają chorym kopie ich dokumentów bez pobierania opłat.
Wielkie inwestycje w małopolskich szpitalach. Zobacz, jak zm...
WIDEO: Barometr Bartusia. Ile powinien zarabiać nauczyciel?
