Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgrzce. Nowa przychodnia lekarzy rodzinnych dla kilku tysięcy pacjentów. Planują zatrudnić specjalistów

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Centrum Medycznym w Węgrzcach zostało przebudowane, powstała nowa przychodnia - gabinety lekarza rodzinnego
Centrum Medycznym w Węgrzcach zostało przebudowane, powstała nowa przychodnia - gabinety lekarza rodzinnego Fot. gmina Zielonki
Zwiększają się możliwości leczenia w Węgrzcach w gminie Zielonki. W Centrum Medycznym przebudowano wnętrza, w których powstała druga przychodnia - gabinety lekarza rodzinnego.

W Węgrzcach jest mnóstwo pacjentów. To kilka tysięcy mieszkańców sąsiadujących wiosek. Dotychczas mieli jedną przychodnię - gabinety lekarza rodzinnego.

Tutejsza populacja mieszkańców jest duża i wciąż powiększa się. Zapotrzebowanie na usługi medyczne rośnie. Jeden gabinet lekarza rodzinnego to już za mało. W pandemii były interwencje dotyczące problemów z dostaniem się do lekarza. Uznaliśmy, że budynek centrum medycznego trzeba zmodernizować. Wewnątrz został gruntownie przebudowany, dzięki temu wygospodarowaliśmy miejsce na drugą przychodnię lekarza rodzinnego. Działa od 1 września - mówi Bogusław Król, wójt gminy Zielonki.

Obiekt jest dwupiętrowy i znajduje się tu kilka podmiotów świadczących różne usługi. Jest ośrodek zdrowia, a teraz nawet dwa, pomieszczenia dla pogotowia ratunkowego, dotychczas była apteka i jeszcze inne podmioty usługowe m.in. poczta.

Jeden ośrodek zdrowia był tu od dawna. Dotychczas zajmował on pomieszczenia na dwóch kondygnacjach, ale po przebudowie placówki to się zmieniło. Istniejąca przychodnia działająca w ramach POZ jako gabinet lekarza rodzinnego Antoni Hudzik, została ulokowana na pierwszym piętrze, a na drugim piętrze dostosowano miejsce na gabinety kolejnej placówki medycznej.

Sołtyska Węgrzc Magdalena Listoś już dawno wskazywała, że dla tej miejscowości to bardzo ważne przedsięwzięcie bo mieszkańców przybywa lawinowo, budują się nowe domy, więc takim potrzebom jak usługi medyczne należy sprostać jak najszybciej. Inwestycja kosztowała gminę Zielonki prawie 3 mln zł.

Udało się przeprowadzić przetarg, żeby uruchomić tę nową przychodnię lekarzy rodzinnych na drugim piętrze budynku. Wprowadziła się tu przychodnia Familia Medicina Zakład Leczniczy, która ma pracować od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18.

Drugi gabinet medyczny w Węgrzcach będzie świadczyć usługi z podstawowej opieki zdrowotnej i co ważne dla pacjentów będzie działać w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wydzierżawiliśmy z przychodni pomieszczenia na drugim piętrze, ale oczywiście obiekt jest wyposażony w windę - wskazuje wójt Bogusław Król.

Nowa przychodnia ma do dyspozycji cztery gabinety lekarskie i gabinet zabiegowy oraz na parterze gabinet ginekologiczny. Jest zaplecze sanitarne, recepcja i dwie poczekalnie w pełni umeblowane i wyposażone w sprzęt komputerowy. Jak zaznacza wójt Zielonek wyposażenie obiektu zostało sfinansowane z nagrody, którą gmina uzyskała w konkursie Najbardziej Odporna Gmina organizowanym w czasie pandemii covid- 19.

W nowym węgrzeckim ośrodku zdrowia Familia Medicina w ramach NFZ pacjentów przyjmują lek. Joanna Pawlik i lek. Maja Draszczuk, jest też pediatra, pielęgniarki POZ i położna. Przychodnia w zakresie usług ma też wizyty domowe, badania diagnostyczne: laboratoryjne, EKG, dostęp do RTG i USG, szczepienia m.in. przeciwko covid.

W planach jest uruchomienie gabinetów specjalistów: ginekologa, kardiologa, pulmonologa i reumatologa. Jak poinformowała Joanna Pawlik, kierownik ds. medycznych Familia Medicina: w przyszłości w Węgrzcach placówka planuje rozwinąć działalność w zakresie usług z medycyny pracy, badania kierowców, rehabilitacji oraz lekarzy innych specjalizacji.

Gruntowne zmiany w placówce medycznej w Węgrzcach były możliwe po tym, jak z obiektu wyprowadziła się m.in. apteka, bo w niedalekim sąsiedztwie powstała nowa. A gmina Zielonki wykorzystała opuszczone pomieszczenia, przebudowała je i zrobiła miejsce na nowe usługi medyczne.

Dzięki temu poprawiły się tez warunki dla stacjonującego tutaj zespołu pogotowia ratunkowego. Dotychczas zajmowało ono część pomieszczeń na drugim piętrze. A po modernizacji lokali po aptece przeniesiono je na parter, bo w czasie rozmów ratowników z władzami samorządowymi podnoszono problem konieczności szybkiego dotarcia do pacjenta. Teraz pogotowie zajmuje na parterze trzy pokoje jednoosobowe z łazienkami, pokój socjalny, dyżurkę i magazyny leków i wyrobów medycznych, sprzętu.

Mieszkańcy Balic i Szczyglic w gminie Zabierzów wyszli na ulice. Protestowali przeciw budowie centrum logistycznego i wzmożonemu ruchowi tirów

Protest mieszkańców Balic i Szczyglic. Nie znoszą potwornego...

Bank Światowy alarmuje: ryzyko głodu na świecie jest nadal wysokie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska