Serial wierny powieści
„Wiedźmin Geralt, zmutowany łowca potworów, szuka swojego miejsca w świecie, gdzie ludzie często okazują się gorsi niż najstraszniejsze monstra” - zapowiada Netflix swój serial. Jego scenariusz powstał na podstawie sagi Andrzeja Sapkowskiego. Co ciekawe - w przeciwieństwie do popularnych gier komputerowych, nie będzie on luźno inspirowany powieściami, ale ma dochowywać wierności literackiemu oryginałowi.
- Dziś fantasy znalazło nowy dom w streamingu i telewizji - ludzie mogą zobaczyć tych aktorów, te sceny i te kostiumy w domu. „Wiedźmin” ma te wszystkie elementy - mnóstwo potworów, magię i jest bardzo oryginalny. Fantasy nie jest już tylko dla nerdów - pomyślcie tylko o „Grze o tron” - mówi Sapkowski we włoskim magazynie „Corriere La Lettura”.
Magia, seks i przemoc
Pierwszy sezon serialu „The Witcher” będzie się składał z ośmiu odcinków. Platforma internetowa Netflix udostępni je wszystkie na swojej stronie internetowej w piątek 20 grudnia. Obecnie możemy oglądać dwa różniące się od siebie zwiastuny cyklu. Wywołały one wielkie poruszenie wśród fanów powieści Sapkowskiego i gier komputerowych, zrealizowanych na ich podstawie.
Zgodnie z zapowiedziami producentów, „The Witcher” będzie przeznaczony dla widzów dorosłych. Wszystkie elementy opowieści będą podporządkowane konwencji fantasy, w jakiej utrzymana jest powieść polskiego autora. Mimo to serial będzie miał uniwersalny charakter.
- Było dla mnie niezwykle ważne, aby każda scena przemocy czy seksu napędzała historię i czemuś służyła, a nie tylko szokowała. Jeśli odrzucimy wszystkie elementy fantasy, odrzucimy magię, historię, przemoc i seks, wciąż mamy trzy postacie, które są zepsutą, chaotyczną rodzinę, która naprawdę potrzebuje siebie nawzajem, nawet jeśli nie chce tego przyznać. To była dla mnie jedna z bardziej interesujących rzeczy - podkreśla producentka serialu, Lauren S. Hissrich w wywiadzie dla magazynu „Entertainment Weekly”.
Tylko jeden Polak w obsadzie
Od momentu, kiedy Netflix ogłosił, że przystępuje do ekranizacji „Wiedźmina”, największe emocje towarzyszyły wyborowi obsady - w tym przede wszystkim tytułowego bohatera. Ostatecznie główną rolę w serialu zagrał Henry Cavill, brytyjski model i aktor, znany z roli Supermana w takich filmach, jak „Człowiek ze stali”, „Batman V. Superman” czy „Liga Sprawiedliwości”.
W postać młodej księżniczki Ciri wcieliła się Freya Allan. Aktorka ma zaledwie 18 lat i do tej pory zaliczyła jedną rolę - w serialu „Kraina bezprawia”. Yennefer zagrała Anya Chalotra. 22-latka o egzotycznej urodzie znana jest z cyklu „Wanderlust”. Królową Calanthe będzie w serialu Jodhi May, znana z występu w „Grze o tron”. Adama Levy’ego, który zagrał Myszowóra, możemy kojarzyć z serialami „Templariusze” czy „Przekręt”. Jako Tissaia de Vries pojawi się MyAnna Buring, a w roli Jaskra - Joey Batey. W postać Sir Lazio, specjalnie stworzoną na potrzeby produkcji wcieli się polski aktor - Maciej Musiał.
Wiedźmin odwiedził Ogrodzieniec
Zdjęcia do serialu „The Wicher” realizowano w przeciągu całego roku w kilku lokalizacjach: na Węgrzech, na hiszpańskiej wyspie La Palma, a nawet w Polsce - na zamku w Ogrodzieńcu.
W realizacji cyklu partycypowali Tomasz Bagiński i Jarosław Sawko z wrocławskiego studia Platige Image, którzy zajęli się przede wszystkim przygotowaniem efektów specjalnych. Obaj twórcy są też współproducentami serialu.
- To, czego na pewno nie chcemy zrobić, to kopia "Gry o tron", "Władcy pierścieni" czy jakiejkolwiek innej historii fantasy. My chcemy zrobić "Wiedźmina" według Andrzeja Sapkowskiego. Staramy się przenieść jego książki w miarę wiernie na ekran. Oczywiście, że będą zmiany, bo adaptacja zawsze wymaga modyfikacji – mówił o pracy nad produkcją Tomasz Bagiński w "Gazecie Wyborczej".
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
