Małopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Turystyki stały się doskonałą okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych. Odznaki Honorowe Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla turystyki” otrzymali: Lech Traciłowski, Tomasz Skowron, Maria Dominik, Teresa Szul, Tadeusz Wszołek, Marian Guzy, Marian Jarosz, Jadwiga Otrębska i Maria Broniewicz. - Wasza pasja, wiedza, talent, umiejętności, a także błysk w oku i serce, sprawiają, że miliony turystów zakochują się w naszym regionie. Za to serdecznie dziękuję - podkreślił Tomasz Urynowicz.
Miliardy z turystyki
O tym, że o rozwój turystyki nie tylko trzeba, ale warto się troszczyć, najlepiej świadczą liczby.
W minionym roku Małopolskę odwiedziło blisko 17 milionów osób - wynika z badań Małopolskiej Organizacji Turystycznej - a to oznacza wzrost aż o blisko 800 tysięcy w porównaniu do 2017 r. To absolutny rekord. Co warto podkreślić, rośnie liczba turystów nie tylko krajowych, ale i zagranicznych. Nie można też zapomnieć, że pozostawili oni w naszym regionie ponad 14 mld zł.
Kto najchętniej zagląda na południe Polski? Spośród 3,3 mln turystów zagranicznych uroki Małopolski szczególnie cenią Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy i Ukraińcy. Sporo gości pochodzi też z Włoch, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych oraz Czech. Oprócz Krakowa wybierają się do Wieliczki, Zakopanego i Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Małopolanie też lubią odkrywać tajemnice swojego regionu - spośród 13 mln gości z Polski stanowią ponad 30 procent. Chętnie do nas zaglądają także mieszkańcy sąsiedniego Śląska (14 proc.) i Mazowsza (12 proc.).
- Turystyka to jedna z najważniejszych branż regionu, a państwo jesteście jej ambasadorami pierwszego kontaktu. To od was zależy, jak będzie postrzegany nasz region - przypomniał Tomasz Urynowicz.
Nie tylko dzieciom
Małopolskim obchodom Dnia Przewodnika towarzyszą także piękne inicjatywy.
W ramach akcji „Przewodnicy PTTK dzieciom” „Śladami Stanisława Wyspiańskiego" ruszyło ponad 800 dzieci m.in. z Bochni, Chrzanowa, Nowego Targu, Rabki-Zdroju, Wadowic, Oświęcimia, Krościenka, Tarnowa, Nowego Sącza i Krakowa.
„Przewodnicy mieszkańcom”… pozwolili zaś odkryć m.in. podziemne „Tajemnice Nowej Huty”. Do uroczego spaceru po dawnej stolicy Polski zaproszono także tych, którzy w Krakowie mieszkają, ale nie posługują się jeszcze językiem polskim.
Nie można też zapomnieć o sobotniej wyprawie do „Podgórza - miasta kopców” (godz. 10, liczba miejsc limitowana, tel. 605-939-249) oraz niedzielnych spacerach - „140 lat Muzeum Narodowego w Krakowie” (liczba miejsc limitowana, zgłoszenia tel. 12 422 09 04 (godz. 9-14.30), a także „Wyspiański - krakowski, polski, europejski, czemu nie światowy?”. Spotkanie 24 lutego o godz. 9 (nie obowiązują zapisy) przed pomnikiem Stanisława Wyspiańskiego przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1).
Dwunasta już gala z okazji Małopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika odbyła się w Hotelu Wolskim na krakowskich Przegorzałach.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Piątkomania we Włoszech. Italia śpiewa piosenki o Polaku
