Nowy wielicki kompleks wzniesiono przede wszystkim z myślą o Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, która od lat pracuje w fatalnych warunkach lokalowych. Przeprowadzka książnicy do nowoczesnego budynku przy placu Skulimowskiego (w sąsiedztwie Pałacu Konopków) rozpocznie się w najbliższych dniach i potrwa około trzech miesięcy.
- Przeniesiemy się do nowej siedziby do końca tego roku. Przeprowadzka będzie odbywać się stopniowo, by nie było potrzeby zamykania biblioteki na dłuższy czas. Przerw w pracy nie uda się jednak uniknąć, będzie to na pewno konieczne w listopadzie, kiedy planujemy przenoszenie zbiorów - powiedziała nam Agata Czarnota-Bajorek, dyrektorka wielickiej biblioteki.
Księgozbiór będzie transportowany w nowe miejsce etapami, ale część bibliotecznych zajęć już teraz zostanie przeniesiona do mediateki. Jak mówi szefowa książnicy, w nowym miejscu będą odbywać się te zajęcia, które nie wymagają korzystania z komputerów i innego bibliotecznego sprzętu.
Wiadomo już także, że dział literatury dziecięcej będzie na razie funkcjonował w miejscu zastępczym, w wydzielonej części holu na parterze mediateki. Docelowo siedzibą „dziecięcej biblioteki” będzie część zabytkowej dawnej pałacowej wozowni, przylegającej do nowego kompleksu. Zabytek jest jeszcze w remoncie, jego zakończenia można spodziewać się w przyszłym roku. W tej części mediateki zostanie ulokowane również Muzuem Regionalne.
Wielicką Mediatekę otwarto w niedzielę wieczorem. Podczas tego spotkania nowy obiekt i jego otoczenie sprawdziły się znakomicie także jako „muzyczny zakątek”. Odbył się tam koncert „Od Moniuszki do Kilara”, którego wysłuchało ok. 600 osób. Potem wieliczanie ruszyli zwiedzać mediatekę.
Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł mówi, że na rozpoczęcie działalności nowego kompleksu pełną parą trzeba „jeszcze chwilę poczekać”. - Na początek planujemy tu różne wydarzenia „budujące” to miejsce i jego atmosferę. Od listopada ruszymy z koncertami w sali widowiskowo kinowej (mieszczącej ok. 200 osób, zaopatrzonej w wygodne kinowe fotele - red.). W tym czasie będą także pierwsze seanse kinowe - zapowiada Artur Kozioł.
- Mediateka oznacza nowe możliwości rozwoju społecznego miasta i okolic. Nowy budynek zaprojektowany został z myślą o zmieniającej się funkcji biblioteki, która z miejsca wypożyczania książek zmienia się w centrum aktywności lokalnej i miejsce spędzania wolnego czasu - dodaje burmistrz Wieliczki.
Kompleks mający prawie 2500 mkw. powierzchni użytkowej budowano od 2015 r. Inwestycja kosztowała 22 mln zł. Część tej kwoty pokryła dotacja unijna (6 mln zł). Pozostałe pieniądze zapewniła gmina Wieliczka z pomocą powiatu (1,5 mln zł).
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Oddając krew ratujesz życie
