W najbliższych miesiącach kontynuowane będą projekty wieloletnie, prace zabezpieczające m.in. w komorach: Margielnik (jedna z najpiękniejszych grot w wielickiej kopalni, znana m.in. z kultowego filmu „Seksmisja” Juliusza Machulskiego; w przyszłości Margielnik zostanie udostępniony dla zwiedzających), Baum, Geramb, Ferdynand d’Este i Freitag, a także w chodniku Bąkle na I poziomie podziemi.
Rozpocznie się przebudowa m.in.: poprzeczni Antonia Haluszka i Maria Teresa (poziom III kopalni) oraz podłużni Thinfeld i poprzeczni Kaczwiński (poziom IV)
Zaplanowano także (po odpracowaniu dokumentacji) doraźne prace na Trasie Turystycznej Kopalni Soli, m.in. w komorach: Erazma Barącza, Weimar, Drozdowice III i Michałowice. Remontowana będzie również grota Franciszka Karola, znajdująca się na podziemnej Trasie Górniczej.
Nie zabraknie licznych inwestycji związanych z bezpieczeństwem cennych podziemi. Kopalnia zapowiada przebudowę w tym roku 22 wyrobisk funkcyjnych, które pełnią rolę techniczną lub komunikacyjną. Górnicy zmodernizacją m.in. podłużnię Regis i Keller oraz poprzecznię Grubenthal.
Prezes zarządu wielickiej kopalni Zbigniew Zarębski mówi, że w ostatniej dekadzie wzmocniono górotwór od wschodu (niezabytkowy rejon na wschód od szybu Wilson) oraz od zachodu (część podziemi leżąca na zachód od szybu Kościuszko).
- Teraz czas na prace w centralnym rejonie, które wiążą się nie tylko renowacją komór i chodników zabytkowych, ale także z zabezpieczeniem przez podsadzenie piaskiem pojedynczych wyrobisk tego rejonu. Taki schemat działań pozwoli na zapewnienie stateczności górotworu w centralnej jego części, co zapewni ochronę i przetrwanie najcenniejszych miejsc podziemi - tłumaczy szef Kopalni Soli w Wieliczce.
Z kolei pomiędzy poziomem IV a VI (m.in. w rejonie poprzeczni Kloski-Colloredo), a także w części podziemi sąsiadującej z najgłębszym, IX poziomem kopalni, będą prowadzone prace iniekcyjne. To uszczelnie górotworu specjalną mieszaniną iniekcyjną, której skład opracowali naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Te działania mają ograniczyć zagrożenie wodne w wielickiej kopalni.
Plany na 2019 rok obejmują także inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym oraz systemem łączności. Ruszy modernizacja kopalnianej rozdzielni niskiego i średniego napięcia, a także głównej stacji transformatorowo-rozdzielczej. Unowocześnienia doczeka się także system ogólnozakładowej łączności telefonicznej i system dyspozytorski kopalni.
- Koszty robót ujętych w Planie Zabezpieczania 2019 rok, to blisko 100 mln zł. Zwiększenie wydatków na prace górnicze jest możliwe dzięki rosnącym przychodom kopalni z działalności turystycznej - podaje Zarębski.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, “13-stka” dla emerytów
