https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka zyska Centrum Obsługi Turystów. Ruszyła budowa kompleksu za prawie 50 mln zł

Jolanta Białek
Kopalnia Soli w Wieliczce to jeden z najsłynniejszych zabytków świata. Wiosną 2024 ruszyła tam budowa Centrum Obsługi Turystów. Kompleks powstający na skraju Parku św. Kingi, tuż obok szybów Paderewskiego i Daniłowicza, ma być gotowy w 2027 roku
Kopalnia Soli w Wieliczce to jeden z najsłynniejszych zabytków świata. Wiosną 2024 ruszyła tam budowa Centrum Obsługi Turystów. Kompleks powstający na skraju Parku św. Kingi, tuż obok szybów Paderewskiego i Daniłowicza, ma być gotowy w 2027 roku fot. Kopalnia Soli Wieliczka
Wielicka Kopalnia Soli, którą odwiedza rocznie ponad 1,5 mln osób, buduje nowoczesne Centrum Obsługi Turystów (COT). Kompleks, który znacznie usprawni organizację obsługi zwiedzających zabytek oraz poprawi jakość i komfort przebywania na terenie kopalni, powstaje na skraju Parku św. Kingi, tuż obok szybów Paderewskiego i Daniłowicza. Inwestycja warta niemal 50 mln zł potrwa około trzech lat.

Budowa ruszyła w marcu tego roku. Wielickie COT, które pomieści jednocześnie nawet kilkaset osób, będzie złożone z kilku obiektów. W centrum zaprojektowano m.in.: pomieszczenia recepcji i obsługi turystów, przechowalnię bagażu, podziemne tunele, czyli korytarze łączące budynek główny COT z nadszybiem szybu Paderewskiego i poczekalnią przy szybie Daniłowicza.

Projektowana powierzchnia zabudowy budynków COT to 1698 mkw. Kubatura głównego obiektu wynosi ponad 17 304 m sześc., a łączna kubatura kompleksu (budynku COT, bagażowni, łącznika z siedzibą Muzeum Żup Krakowskich przy ul. Daniłowicza oraz tuneli komunikacyjnych) – 19 373 m sześc.

- Budowę budynku Centrum oraz przechowalni bagażu, tuneli komunikacyjnych, sieci i instalacji, a także zagospodarowanie otoczenia rozpoczęliśmy w tym roku, tuż po wyborze w przetargu wykonawcy inwestycji. W marcu przekazaliśmy plac budowy rzeszowskiej spółce SOLKAN. Wartość robót wyceniono na 47,9 mln zł – wymienia Marcin Kornio, kierownik Działu Infrastruktury Powierzchniowej Kopalni Soli w Wieliczce.

Ponad 1,5 mln gości Kopalni Soli w Wieliczce. Centrum Obsługi Turystów to priorytet

- To bardzo ważne zadanie. Potrzebujemy nowoczesnego obiektu, który usprawni organizację ruchu w rejonie szybu Daniłowicza oraz zapewni zwiedzającym komfort. Namioty chroniące przed słońcem i deszczem przed wejściem do szybu Daniłowicza (w takiej „scenerii” oczekują teraz turyści na zwiedzanie solnych podziemi – red.) nie licują już z rangą obiektu z Listy UNESCO. Rozwój oferty turystycznej to dla kopalni naturalna droga. Ważne, aby podziemny zabytek był jak najbardziej dostępny i przyjazny, a także zadbany: z całą pewnością będziemy wzbogacać wystrój tras zwiedzania, odświeżać istniejące aranżacje – zaznacza Łukasz Sadkiewicz, członek zarządu ds. ekonomicznych Kopalni Soli.

Przedsięwzięcie, którego zakończenie przewidziano w kwietniu 2027 roku jest na początkowym etapie. Wykonawca przeprowadził już m.in. prace związane z zagospodarowanie placu budowy (ogrodzenie terenu, wycięcie drzew i krzewów, wykonywanie drogi dojazdowej, oznakowanie itp.) , a obecnie jest w trakcie uzyskiwania zgód na przejazdy samochodów budowy w Gminnym Zarządzie Dróg w Wieliczce. Budowniczy wielickiego COT ma już zgodę Małopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków na prowadzenie badań archeologicznych i jest w trakcie opracowywania technologii robót.

- Inwestycja realizowana będzie tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na prowadzony ruch turystyczny. Planowany finał prac i oddanie budynku do dyspozycji turystów to rok 2027. Dzięki temu przedsięwzięciu obiekt z listy UNESCO, międzynarodowej sławy atrakcja turystyczna odwiedzana rocznie przez ponad 1,5 miliona gości, będzie miała centrum recepcyjne na miarę najwyższych światowych standardów – zapowiada Marian Leśny, prezes zarządu Kopalni Soli w Wieliczce.

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska