Budowa ruszyła w marcu tego roku. Wielickie COT, które pomieści jednocześnie nawet kilkaset osób, będzie złożone z kilku obiektów. W centrum zaprojektowano m.in.: pomieszczenia recepcji i obsługi turystów, przechowalnię bagażu, podziemne tunele, czyli korytarze łączące budynek główny COT z nadszybiem szybu Paderewskiego i poczekalnią przy szybie Daniłowicza.
Projektowana powierzchnia zabudowy budynków COT to 1698 mkw. Kubatura głównego obiektu wynosi ponad 17 304 m sześc., a łączna kubatura kompleksu (budynku COT, bagażowni, łącznika z siedzibą Muzeum Żup Krakowskich przy ul. Daniłowicza oraz tuneli komunikacyjnych) – 19 373 m sześc.
- Budowę budynku Centrum oraz przechowalni bagażu, tuneli komunikacyjnych, sieci i instalacji, a także zagospodarowanie otoczenia rozpoczęliśmy w tym roku, tuż po wyborze w przetargu wykonawcy inwestycji. W marcu przekazaliśmy plac budowy rzeszowskiej spółce SOLKAN. Wartość robót wyceniono na 47,9 mln zł – wymienia Marcin Kornio, kierownik Działu Infrastruktury Powierzchniowej Kopalni Soli w Wieliczce.
Ponad 1,5 mln gości Kopalni Soli w Wieliczce. Centrum Obsługi Turystów to priorytet
- To bardzo ważne zadanie. Potrzebujemy nowoczesnego obiektu, który usprawni organizację ruchu w rejonie szybu Daniłowicza oraz zapewni zwiedzającym komfort. Namioty chroniące przed słońcem i deszczem przed wejściem do szybu Daniłowicza (w takiej „scenerii” oczekują teraz turyści na zwiedzanie solnych podziemi – red.) nie licują już z rangą obiektu z Listy UNESCO. Rozwój oferty turystycznej to dla kopalni naturalna droga. Ważne, aby podziemny zabytek był jak najbardziej dostępny i przyjazny, a także zadbany: z całą pewnością będziemy wzbogacać wystrój tras zwiedzania, odświeżać istniejące aranżacje – zaznacza Łukasz Sadkiewicz, członek zarządu ds. ekonomicznych Kopalni Soli.
Przedsięwzięcie, którego zakończenie przewidziano w kwietniu 2027 roku jest na początkowym etapie. Wykonawca przeprowadził już m.in. prace związane z zagospodarowanie placu budowy (ogrodzenie terenu, wycięcie drzew i krzewów, wykonywanie drogi dojazdowej, oznakowanie itp.) , a obecnie jest w trakcie uzyskiwania zgód na przejazdy samochodów budowy w Gminnym Zarządzie Dróg w Wieliczce. Budowniczy wielickiego COT ma już zgodę Małopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków na prowadzenie badań archeologicznych i jest w trakcie opracowywania technologii robót.
- Inwestycja realizowana będzie tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na prowadzony ruch turystyczny. Planowany finał prac i oddanie budynku do dyspozycji turystów to rok 2027. Dzięki temu przedsięwzięciu obiekt z listy UNESCO, międzynarodowej sławy atrakcja turystyczna odwiedzana rocznie przez ponad 1,5 miliona gości, będzie miała centrum recepcyjne na miarę najwyższych światowych standardów – zapowiada Marian Leśny, prezes zarządu Kopalni Soli w Wieliczce.
Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco
