Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka bitwa na jajka z Sądecczyzny

Anna Koział-Ogorzałek
Z jednego jajka strusiego można zrobić jajecznicę dla nawet 20 osób. Jednak, żeby je rozbić, trzeba użyć młotka lub wiertła
Z jednego jajka strusiego można zrobić jajecznicę dla nawet 20 osób. Jednak, żeby je rozbić, trzeba użyć młotka lub wiertła PIOTR KRZYŻANOWSKI
Niezastąpione do babek, ciast, majonezów, past, sałatek lub na twardo. Tradycyjnie jaja królują na wielkanocnych stołach w całym regionie. Zwykle kurze, bo i hodowców drobiu na Sądecczyźnie jest od groma. Ale nasze nioski mają też konkurencję. Może jeszcze raczkującą, jednak w ocenie specjalistów poważną.

- Jaja przepiórcze i strusie są zdrowsze niż kurze - zauważa dietetyk Ewa Groń-Jaśkowiak z Nowego Sącza. - Ich skład odżywczy jest o wiele bogatszy, posiadają cenne i wartościowe dla organizmu witaminy i aminokwasy - tłumaczy.

Jajko przepiórcze osiąga maksymalnie do 15 gram, jajko kurze ma około 50 gram, tymczasem strusie może ważyć nawet 1,5 kilograma. Z takiego jajka można robić jajecznicę dla 20 osób. Należy jednak pamiętać, że jego gotowanie trwa znacznie dłużej niż kurzego. Gotowanie na twardo zajmuje około dwóch godzin.

Na sądeckiej ziemi hodowlę strusi założyli m.in. Jadwiga i Marek Krok z Białej Niżnej w gminie Grybów, którzy prowadzą gospodarstwo ekologiczne. Już od 17 lat hodują strusie afrykańskie. W najlepszych latach mieli ich od 200 do 300 sztuk. - Mięso i jaja strusie produkowane były na sprzedaż. Dziś to bardziej hobbistyczne zajęcie - tłumaczy Jadwiga Krok.
Tradycja kurzych jaj wzięła górę, ale pani Jadwiga i tak zachwala te pochodzące od afrykańskich ptaków.

- Są o wiele zdrowsze niż kurze, mają więcej białka i mniej cholesterolu - podkreśla pani Jadwiga. - Klienci zamawiają jajka strusie, aby robić z nich wydmuszki.

Przy takiej robótce trzeba jednak sporo się napracować. Potrzebna jest do tego... wiertarka. Na czubkach jajka delikatnie należy wywiercić dziurkę a zawartość jajka wydmuchać samodzielnie lub za pomocą pompki.
Za jedno jajko strusie trzeba zapłacić około 50 złotych, jajko kurze w sklepie kosztuje około 40 groszy, a od kur z wolnego wybiegu 70 groszy. W sklepach dostępne są również jajka przepiórcze. To najmniejsze sprzedawane jaja. W supermarkecie można kupić je po 6,98 złotych za 18 sztuk.

- Nie ma to jak pyszne jajko od naszej sądeckiej kurki - polemizuje z hodowcami strusi Stanisław Ogorzały z Nowego Sącza, sprzedawca kurcząt. - Żółtko aż mieni się kolorem, palce lizać.

Maleńkiego kurczaczka można kupić już za trzy złote. Aby kurka dorosła i zniosła pierwsze jajko trzeba czekać pół roku. - Ale ile daje to radości, patrzeć jak z dnia na dzień wyrasta, a potem sama przyjemność, codziennie świeże jajko - mówi pan Stanisław.

Niezależnie od walorów smakowych i wartości odżywczej jajka w każdej postaci muszą znaleźć się na wielkanocnym stole. Ostatecznie to symbol życia.

Palce lizać

Przepisy Antoniego Rolki, kucharza i właściciela restauracji 4 Pory roku na jajo strusie pieczone i paschę
Jajko strusie: 1 jajo strusie, 3 jaja kurze, 2,5 łyżki masła, pęczek natki pietruszki lub szczypiorku, 3 łyżki bułki tartej, sól i pieprz do smaku. Jajo strusie ugotować, rozpiłować na pół, żółtko i białko wyjąć i posiekać w drobną kostkę. Masło roztopić, wrzucić bułkę tartą, natkę pietruszki, wcześniej posiekaną, ubić białko z jaj kurzych, wszystko zamieszać, doprawić solą i pieprzem, nałożyć do skorupek jaj strusich, posypać szczypiorkiem, skropić masłem i wstawić na 15 minut do nagrzanego piekarnika. Udekorować rzeżuchą i danie wielkanocne gotowe.

Pascha: 4 jaja ugotowane na twardo, 150 g masła, 150 g cukru pudru, 500 g sera ricotta, skórka z cytryny, 100 g porzeczki czerwonej, 100 g skórki kandyzowanej z owoców cytrusowych, 100 g posiekanych płatków migdałowych, 5 łyżek bitej śmietany. Masło utrzeć, stopniowo dodając cukier lub ubić na puszystą masę, ser zemleć razem z żółtkami, dodać do masy wraz ze skórką cytryny, ubijać do uzyskania jednolitej konsystencji, dodać porzeczki kandyzowane skórki, migdały i ubitą śmietanę, schłodzić, uformować nożem piramidkę, przełożyć na tackę lub talerz, dekorować migdałami wcześniej sparzonymi i porzeczką, przed podaniem schłodzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska