Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2020. Jak będą wyglądały w tym roku święta wielkanocne? Rozmowa z rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Gdańsk 2019, święcenie pokarmów
Gdańsk 2019, święcenie pokarmów Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Zbliżające się święta wielkanocne będą wyglądały zupełnie inaczej niż w latach poprzednich. Wszystko przez epidemię koronawirusa i rządowe obostrzenia. Wielu Polaków, rezygnując ze spotkań rodzinnych, pozostanie w domach. Większość wiernych będzie brało udział w nabożeństwach i mszach św. za pośrednictwem telewizji i internetu. O przebiegu niedzieli palmowej, Wielkiego Tygodnia i świąt wielkanocnych w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press mówi rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Zgonie z rozporządzeniem do 11 kwietnia br. (Wielka Sobota) w nabożeństwach i mszach świętych może brać udział maksymalnie pięciu wiernych. Od 12 kwietnia (niedziela wielkanocna) w kościołach będzie mogło modlić się nawet 50 osób.

Mimo to zarówno rząd jak i władze kościelne zachęcają, by pozostać w domach, a w uroczystościach uczestniczyć duchowo za pośrednictwem mediów.

O szczegółowy przebieg niedzieli palmowej, triduum paschalnego i samej Wielkanocy zapytaliśmy rzecznika Konferencji Episkopatu Polski.

Jak tym w roku będą wyglądały obchody Wielkiego Tygodnia i samych świąt wielkanocnych?

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik: Celebracje Wielkiego Tygodnia w kościołach odbędą się, jednak z zachowaniem narzuconych w związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem ograniczeń do pięciu osób. W praktyce oznacza to udział w Mszy Świętej tylko tych kilku wiernych, którzy wcześniej zamówili na ten dzień intencję. Wierni będą przede wszystkim przeżywali ten czas w domach za pośrednictwem transmisji.

W Niedzielę Palmową nie będzie tradycyjnego poświęcenia palm, ale każdy może taką palmę w domu zrobić, by mieć ją, łącząc się ze wspólnotą Kościoła dzięki transmisji Mszy Świętej.

Nie przegapcie

Korzystając z dyspensy od obowiązku udziału w Mszy Świętej, należy pamiętać, by być skupionym podczas transmisji. Jeżeli obchody Niedzieli Palmowej i Triduum są transmitowane z parafii, do której należymy, to warto właśnie tę transmisję znaleźć i łączyć się duchowo ze swoją parafią. Jeżeli nie, można znaleźć inną transmisję - na stronie internetowej swojej diecezji, w radiu lub w telewizji. Spis transmisji podany jest m.in. na stronie internetowej www.episkopat.pl oraz na stronach diecezji i parafii.

Zachęcam też do uczestniczenia w przeżywaniu Świąt Wielkanocnych z Ojcem Świętym Franciszkiem, który będzie sprawował liturgie bez udziału wiernych. Ważne, by łączyć się z Nim duchowo. Te celebracje będą transmitowane w różnych mediach.

Co ze święceniem pokarmów w Wielką Sobotę?

Nie będzie zwyczajowego poświęcenia pokarmów. Biskupi zachęcają jednak, aby pobłogosławić je w rodzinach. Może to zrobić ojciec, matka lub inna wierząca osoba w rodzinie przed śniadaniem wielkanocnym. Odpowiedni obrzęd znajduje się m.in. na stronie internetowej Episkopatu jako załącznik do Wskazań Prezydium Episkopatu. Można go znaleźć również, wpisując w ogólną wyszukiwarkę hasło: „Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego”.

Ważnym elementem przygotowania do świąt jest spowiedź.

Spowiedź, również w obecnych warunkach, jest możliwa. Oczywiście, zachowując wszystkie zalecenia służb sanitarnych. Nie jest zaś możliwa spowiedź przez telefon lub internet. Natomiast, korzystając z telefonu lub strony internetowej swojej parafii można dowiedzieć się, kiedy i jak można przystąpić do sakramentu pojednania w najbliższym czasie.

Pomimo ograniczenia liczby wiernych w kościele do pięciu osób, kościoły w większości przypadków są otwarte, a księża spowiadają wiernych, tyle że odbywa się to w określonych warunkach, dostosowanych do zaostrzonych wymogów sanitarnych.

Co z komunią świętą?

Prezydium Episkopatu we wskazaniach dla biskupów z 21 marca przypomina, że okres, w którym obowiązuje przykazanie, by „przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą", obejmuje czas od Środy Popielcowej (26.02.2020) do Niedzieli Trójcy Świętej (7.06.2020). Zatem do decyzji wiernych należy, kiedy przystąpimy do spowiedzi, a potem Komunii Świętej.

Co do formy przyjęcia Komunii Świętej, „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust”. Zachęca się jednak, zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z 12 marca, by przyjmować ją na rękę po uprzednim użyciu płynu dezynfekującego. Jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby Komunii udzielali różni duchowni lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę.

Nie przegapcie

Czy biskupi diecezjalni, proboszczowie parafii, mają możliwość decydowania o przebiegu Wielkiego Tygodnia i poszczególnych obrzędów?

Dokumenty, które wydała Rada Stała, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski czy też jej Przewodniczący to są rekomendacje. Korzystając z nich, biskupi na terenie swoich diecezji, zgodnie z prawem kanonicznym, wydają dodatkowo odpowiednie dekrety. Proboszczowie, organizując przebieg obchodów Wielkiego Tygodnia w swoich parafiach, stosują się do zaleceń biskupa diecezjalnego. Dlatego źródłem informacji są przede wszystkim strony parafii i diecezji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkanoc 2020. Jak będą wyglądały w tym roku święta wielkanocne? Rozmowa z rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska