https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne wypieki. Znamy ranking najpopularniejszych ciast. Mazurek na podium [WYNIKI RAPORTU]

opr. Magda Smoleń
Mazurek to król wielkanocnych wypieków – wynika z raportu.
Mazurek to król wielkanocnych wypieków – wynika z raportu. Fot. 123 RF
O dziwno – to nie babka wielkanocna króluje na świątecznych stołach. Najczęściej na Wielkanoc pieczemy mazurka. Chętnie przygotowujemy też sernika i makowca. Co ciekawe - okazuje się, że pieczenie to nie tylko domena kobiet. Aż 60 proc. ankietowanych mężczyzn przyznało, że piecze na Wielkanoc! Zobacz wyniki raportu.

Mazurek to król wielkanocnych wypieków – wynika z raportu zainicjowanego przez markę Kasia na temat świątecznych zwyczajów Polaków. Tuż za nim w rankingu najpopularniejszych ciast plasują się: sernik, babka oraz makowiec.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także wypieki wegańskie – już blisko 20 proc. wszystkich ciast stanowią te, które powstały wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego.

Wielkanocne wypieki. Znamy ranking najpopularniejszych ciast. Mazurek na podium [WYNIKI RAPORTU]

Ciasta goszczą na świątecznych stołach aż u 97 proc. Polaków (badanie Biostat dla marki Kasia, marzec 2022). 70 proc. badanych deklaruje, że przygotowuje je samodzielnie. Co więcej, okazuje się, że pieczenie to nie tylko domena kobiet. Aż 60 proc. ankietowanych mężczyzn przyznało, że piecze na Wielkanoc!

Minimum trzy ciasta na Wielkanoc

A ile ciast pojawia się w naszych domach na święta? Także w tym zakresie wyniki badania wskazują, że uwielbiamy wielkanocne słodkości – respondenci najczęściej wskazywali (ponad 56 proc.), że podają na stół minimum 3 ciasta. Co ważne, w opinii większości ankietowanych (73,8 proc.), podczas tegorocznych świąt wielkanocnych będzie ich tyle samo, co w roku ubiegłym.

Wielkanocne wypieki. Znamy ranking najpopularniejszych ciast. Mazurek na podium [WYNIKI RAPORTU]

Jedną z ciekawych tendencji jest coraz większy udział ciast wegańskich w świątecznym menu. Już niemal 1/3 konsumentów w wieku 30-39 lat przygotowuje ciasta powstałe wyłącznie na bazie składników pochodzenia roślinnego.

Perfekcyjne ciasto na święta

Jak wynika z badania źródłem kulinarnych inspiracji są dla Polaków są głównie przepisy od znajomych i rodziny (68,2 proc.) oraz te z kulinarnych portali internetowych (59,8 proc.). Kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po przepisy z serwisów internetowych oraz po te proponowane przez influencerów.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kulinaria

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Na rynkach cisza przed burzą. Inwestorzy czekają na wyniki wyborów

Na rynkach cisza przed burzą. Inwestorzy czekają na wyniki wyborów

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska