W krakowskim magistracie zaprezentowano specjalistyczny zbiór map, z którego dowiemy się wszystkiego m.in. o pokryciu i szorstkości terenu miasta, zieleni i warunkach przewietrzania Krakowa, roślinności rzeczywistej, waloryzacji przyrodniczej, średnich warunkach anemologicznych czy przeciętnych warunkach dyspersji zanieczyszczeń występujących na terenie Krakowa. Zaprezentowany w wersji drukowanej oraz elektronicznej „Atlas” jest produktem projektu MONIT-AIR. Dostępne na portalu Obserwatorium dane można dowolnie generować, w zależności od potrzeb.
„Atlas pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa” jest jednym z końcowych produktów projektu MONIT-AIR („Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie”), realizowanego przez Gminę Miejską Kraków w partnerstwie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym w latach 2014-2017, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Lichtenstein, Islandia).
- Atlas zawiera wiele interesujących i niezwykle potrzebnych informacji oraz danych, które mogą być wykorzystywane w racjonalnym i zrównoważonym zarządzaniu miastem. Będzie pomocny w planowaniu przestrzennym oraz w kwestiach dotyczących urządzania i zarządzaniu zielenią - powiedziała Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.
W „Atlasie” przedstawiono najistotniejsze dane wynikające ze zgromadzonych w ramach projektu MONIT-AIR informacji przestrzennych:
- mapę pokrycia i szorstkości terenu;
- mapę zieleni i warunków przewietrzania Krakowa;
- mapę roślinności rzeczywistej;
- mapę waloryzacji przyrodniczej;
- mapę średnich warunków anemologicznych;
- mapa przeciętnych warunków dyspersji zanieczyszczeń.
Mapy przygotowano przy użyciu zaawansowanych technologii dlatego generować można je samemu, w zależności od potrzeb, przy pomocy portalu obserwatorium.um.krakow.pl
Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...
