Wielki finał WOŚP w Krakowie i Małopolsce. Sprawdź, co będzie się dzisiaj działo!

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W samym Krakowie zagra łącznie sześć sztabów, a na ulice wyjdzie przeszło 1500 wolontariuszy. brak
Już w najbliższą niedzielę, 31 stycznia, odbędzie się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kraków wraz z całą Małopolską znów zaangażował się w orkiestrowe granie, zbierając do puszek pieniądze, które zostaną przeznaczone na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla oddziałów zajmujących się laryngologią, otolaryngologią i diagnostyką głowy.

FLESZ - Trzy dekady z WOŚP

"Gramy z głową" - to hasło 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kulminacyjny punkt tegorocznego grania miał się odbyć 10 stycznia, został jednak przeniesiony na ostatnią niedzielę stycznia w związku z obostrzeniami. Pandemiczny rygor wymógł pewne zmiany związane z zachowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa podczas tegorocznej zbiórki, ale nie wzbronił przed zorganizowaniem najgłośniejszej Orkiestry świata, zrzeszenia darczyńców i wolontariuszy zbierających tym razem na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Wśród wolontariuszy Mickiewicz, Stuhr, Makłowicz

W samym Krakowie zagra łącznie sześć sztabów, a na ulice wyjdzie przeszło 1500 wolontariuszy. Wśród nich tradycyjnie znajdzie się Adam Mickiewicz, który będzie kwestował na Rynku Głównym ze swoją wielką skarboną w kształcie serca oraz identyfikatorem o numerze 40 i 4. W rolę wolontariuszy włączyli się także m.in Maciej Stuhr, Robert Makłowicz, Grzegorz Turnau, Tomasz Schimscheiner, Michał Rusinek, Mateusz Pacewicz oraz prof. Mikołaj Spodaryk. Do orkiestrowego grania włączyły się również Fundacja Anny Dymnej, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, kluby sportowe, niezliczona liczba artystów, firm i przeróżnych instytucji.

Wolontariusze, którzy pojawią się na ulicach miast, będą wyposażeni nie tylko w tradycyjne skarbonki i identyfikator. Każdy z nich będzie miał również maseczki oraz płyny do dezynfekcji. Tym razem nie będą też naklejać serduszek darczyńcom, ale wręczać im czerwone naklejki do dłoni.

Kultura gra z Orkiestrą

Na licytacjach tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawiły się propozycje krakowskich teatrów, bibliotek i muzeów. Wylicytować można konkretne przedmioty, wiedzę albo ciekawe doświadczenia. Takie jak choćby specjalne zwiedzanie wyremontowanej części Pałacu Krzysztofory albo oprowadzenie po wystawie krakowskich szopek razem z dyrektorem muzeum Michałem Niezabitowskim. Seans w planetarium i warsztaty tematyczne poleca natomiast Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Ciekawą propozycję dla krakowian może się także okazać sesja fotograficzna w zabytkowej Kamienicy Hipolitów. Na dwóch piętrach kamienicy Muzeum Krakowa urządziło wystawę wnętrz, których wystrój pozwala na odtworzenie realiów życia codziennego krakowskiego mieszczaństwa na przestrzeni kilku stuleci. Teraz salon, jadalnia lub elegancki pokój kolekcjonera mogą stać się tłem dla profesjonalnej sesji wystawionej na aukcję. Za sprawą licytacji WOŚP będzie też można wziąć udział nie tylko w Tradycyjnym Święcie Rękawki organizowanym na Kopcu Krakusa, ale także wystąpić w roli średniowiecznego woja lub białka. Centrum Kultury Podgórza na licytację wystawia specjalne, stylizowane na wieki średnie pismo z zaproszeniem do udziału w Rękawce, a wraz z nim zapewnia średniowieczny ubiór, uzbrojenie oraz możliwość wzięcia udziału w bitwie wojów - kulminacyjnym momencie imprezy.

Warto też przyjrzeć się aukcjom Teatru Łaźnia Nowa, Teatru KTO i Teatru Groteska, Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie, Centrum Kultury im. C.K. Norwida, a także kin studyjnych - Kina Agrafka i Kika, które oferują bilety na wirtualne seanse, z których dochód także zostanie przeznaczony na WOŚP. Do licytacji voucherów i biletów na wybrane wydarzenia zaprasza także Krakowskie Biuro Festiwalowe. To gratka między innymi dla miłośników festiwalu Misteria Paschalia, FMF, Sacrum Profanum czy cyklu ICE Classic. Bilety na wybrany spektakl przekaże także Teatr Ludowy.

Turystyczne wycieczki po mieście i górach

Pomimo tego, że pandemia właściwie sparaliżowała ich pracę, krakowscy przewodnicy z Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich znaleźli wiele sposobów aby oprowadzać dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ich spacery z przyszłą datą realizacji można licytować na aukcjach w serwisie Allegro. W ramach aukcji dostępne są wycieczki w plenerze: spacery ulicami Starego Miasta i trasy w innych dzielnicach. Można także wylicytować zwiedzanie z przewodnikiem wybranych wystaw w krakowskich muzeach.

Każdy z przewodników krakowskich ma swoje ulubione szlaki i tematy, którymi się pasjonuje. Przygotowując listę spacerów wybieraliśmy tematykę fascynującą także dla nas samych. Ilu przewodników, tyle pomysłów na pokazywanie naszego miasta. Są na liście tematy nieoczywiste i nowatorskie. Jest w czym wybierać, zachęcamy do licytowania

– mówi Ewa Chmielowska, koordynatorka tegorocznej akcji FSP dla WOŚP.

A dla osób, które wolą wyjechać poza granice Krakowa, ciekawe propozycje przygotowali przewodnicy górscy ze Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie. Wyprawa w dzikie zakątki Bieszczadów, poszukiwanie sów w nocnym lesie albo fotograficzna wycieczka nad malowniczą Dłubnię to tylko niektóre z ich propozycji. Jak podkreślają, zwycięzca licytacji może liczyć nie tylko na profesjonalną opiekę przewodnika, ale także na bogate opowieści o atrakcjach, przyrodzie i historii regionu.

Sztab WOŚP przy "Gazecie Krakowskiej

Jak co roku w akcję włącza się sztab przy "Gazecie Krakowskiej", ale tym razem jego siedziba przenosi się do Starej Zajezdni Kraków by DeSilva (ul. św. Wawrzyńca 12). Na aukcjach sztabu przy GK można znaleźć m.in. zabytkowy motocykl WSK od BESKID MOTO, kolację z Robertem Makłowiczem, trening biegowy z Maciejem Stuhrem, prawie dwumetrowy ołówek od Andrzeja Mleczki, kurs pszczelarstwa albo semestralny kurs języka chińskiego od Instytutu Konfucjusza.

Krakowski Ogród Zoologiczny na aukcję WOŚP sztabu przy "Gazecie Krakowskiej" przekazał zaproszenie na „Nocne zwiedzanie ZOO”. To propozycja zobaczenia ogrodu z zupełnie innej perspektywy. Zwycięzca licytacji wraz z rodziną zobaczy krakowskie ZOO po zmroku.

Aukcje Allegro krakowskiego sztabu WOŚP. Kolacja z Robertem ...

Nasi goście będą mogli przekonać się co dzieje się w ZOO po wyjściu zwiedzających i zamknięciu bram. Wraz z przewodnikiem odwiedzą dzikie, egzotyczne zwierzęta

– wyjaśnia Teresa Grega, dyrektor Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie. Nocna wyprawa do ZOO to niecodzienna, tajemnicza i zapewniająca dreszczyk emocji przygoda.

Do sztabu trafiło też 5 kg jedno- i dwugroszówek. Było to spełnienie woli zmarłej 30 grudnia 2020 red. Bogusławy Pałczyńskiej, znanej krakowskiej dziennikarki. Przed śmiercią poprosiła, by zbierany przez nią bilon przekazać na orkiestrę.

Wysyłka do stratosfery, czyli aukcje krakowskich uczelni

Udostępniamy miejsce, tak potrzebne organizatorom, które w dobie pandemii musi spełniać obowiązujące obostrzenia

– wyjaśnia dr hab. Michał Węgrzyn, kierownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczelnia na krakowską siedzibę Sztabu WOŚP udostępniła Pałac Śniadeckich. Pracownicy Ogrodu Botanicznego przekazali także pięć roślin tropikalne, które przez kilka, a nawet kilkadziesiąt lat były pieczołowicie doglądane w szklarniach.

Sztab WOŚP przy Uniwersytecie Jagiellońskim to w sumie 40 osób, które obsługują ponad 750 zarejestrowanych wolontariuszy. Sztabowcy opiekują się stacjonarnymi puszkami ustawionymi w firmach na terenie Krakowa, wśród nich jedną w holu Collegium Novum UJ. Wystawili także ponad 220 aukcji internetowych. Na jednej z nich wylicytować można dar rektora UJ prof. Jacka Popiela - kopię rzeźby Kazimierza Wielkiego, której oryginał został wykonany ok. 1380 r. w Wiślicy.

Natomiast Akademia Górniczo-Hutnicza wystawiła na aukcje charytatywne atrakcje związane z uczelnianymi inicjatywami. Jedną z nich jest możliwość wysłania dowolnego przedmiotu do 0,5 kg balonem aż do stratosfery z AGH Space System, drugą - wizyta w Browarze Górniczo-Hutniczym SA. Poza tym wylicytować można także gadżety - zestaw trzech puf w barwach AGH, gry planszowe, w tym limitowaną wersję gry strategicznej „MONOPOLY” stworzoną specjalnie z okazji Jubileuszu 100-lecia AGH oraz Akademicką Grę Historyczną AGH, a także sygnowane akademią koszulki.

Magistrat włącza się do Orkiestry

W ramach aukcji WOŚP można wylicytować kawałek legendarnego szkieletora, przekazany na aukcję przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Fragment stali - będącej świadkiem życia miasta od 1975 roku - przekazanej na charytatywną aukcję ma stosowny certyfikat autentyczności, a podpisany został przez przedstawicieli biura architektonicznego, zajmującego się projektem i przebudową Szkieletora. Przedmiot trafił na aukcję sztabu przy "Gazecie Krakowskiej".

Natomiast przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec postanowił przekazać do licytacji plakat „Kraków” autorstwa Andrzeja Mleczki oraz dwupłytowy album Krzysztofa Pendereckiego. Oba przedmioty opatrzone są autografami twórców.

Z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 31 stycznia kładka o. Bernatka, Centrum Kongresowe ICE Kraków, estakada Lipska-Wielicka oraz wieża Emitel na Krzemionkach zostaną podświetlone na kolor czerwony. Także w ten sposób Kraków przyłączy się do tegorocznego Finału.

Hejnał w nietypowym miejscu

Także w dniu Finału o godz. 20.00 krakowski trębacz Zbyszek Szwajdych odegra z dachu TAURON Areny Kraków hejnał oraz hymn WOŚP, a następnie w tym samym miejscu wystąpi znany saksofonista Adam Pierończyk. Wydarzenia będzie można śledzić na żywo na profilu Krakowa na Facebooku oraz na profilu Areny, gdzie tego samego dnia opublikowany zostanie występ zespołu Another Pink Floyd, zarejestrowany specjalnie na tę okazję.

W akcję zaangażował się także właściciel Balonu Widokowego znad Wisły. Na licytację trafił ekskluzywny lot balonem dla jednej, dwóch lub trzech osób z szampanem. WOŚP można wraz z nim wesprzeć na trzy sposoby: licytując na aukcjach specjalne vouchery przekazane Sztabowi WOŚP, kupując bilet na Balon w dniu finału (podczas Finału 20 proc. z przychodu ze sprzedaży biletów przekazane będzie na Finału WOŚP) lub dorzucając się do balonowej eSkarbonki.

Internetowe skarbonki i WOŚP online

Przeniesienie ogromnej części Finału WOŚP do internetu sprawiło, że tym roku ogromną popularnością cieszą się tak zwane e-Skarbonki, czyli wirtualne puszki, do których trafiają całkiem realne i ogromne pieniądze. Dzięki nim wolontariusze mogą już od dawna kwestować w internecie, a darczyńcy zasilać ich puszki bez wychodzenia z domu, z zachowaniem bezpieczeństwa. Krakowskim rekordzistą jest Robert Makowicz, który na tydzień przed Finałem WOŚP w swojej wirtualnej skarbonie miał już przeszło 11 tysięcy złotych. Ogółem krakowskie sztaby na ten moment uzbierały niemal 200 tysięcy złotych, a kwota szybko rośnie!

Mapa, gdzie będą w Krakowie wolontariusze WOŚP ze skarbonkami

Finał WOŚP w Nowym Sączu

W tym roku w większości przeniesie się do internetu. Za pośrednictwem Facebooka transmitowane będą koncerty. W Internecie będzie można też wziąć udział w licytacjach i dołożyć swoją cegiełkę do akcji.

Koncerty odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Startujemy 31 stycznia od godz. 11. Ich transmisję będzie można obejrzeć na żywo w internecie na profilu Facebookowym WOŚP Nowy Sącz oraz za pośrednictwem Regionalnej Telewizji Kablowej. Pomiędzy koncertami będą licytacje. Poprzez linki będzie można łączyć się z nimi na Zoomie

- mówi Magdalena Furmanek-Kopiec, szef sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowym Sączu

Koncerty potrwają do godz. 20, a na deskach sądeckiego Mok-u zaprezentują się zespoły z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, zespół Kruca Banda, TFB, Kordian, No brothers, 33-300 oraz Ciupuaga. Będzie też pokaz free style barmańskiego w wykonaniu Krzysztofa Bajerskiego.

Centrum miasta nie pozostanie jednak w tym dniu zupełnie puste. WOŚP będzie też na rynku i nie zabraknie tego, z czym kojarzy się wszystkim organizowana już po raz 29 akcja. W tym roku w organizację akcji włączyło się 110 wolontariuszy, którzy z puszkami pojawią się na mieście. Będzie można ich spotkać na ulicach miasta 31 stycznia od samego rana, aż do 16, a w galerii Trzy Korony, Sandecja i Galerii Gołąbkowice w pobliżu otwartych punktów również w sobotę 30 stycznia.

-Można też wpłacać pieniądze na e-skarbonkę WOŚP Nowy Sącz, która jest aktywna już od grudnia. Można ją odnaleźć na naszym profilu Facebookowym i zasilić ją swoim przelewem. Światełka pokoju nie możemy zrobić wspólnie na nowosądeckim rynku, ale zachęcamy, aby robić to indywidualnie i pochwalić się filmikami oraz zdjęciami, które będziemy udostępniać na naszym profilu - dodaje Magdalena Furmanek-Kopiec.

Na płycie rynku będzie też można zobaczyć „WOŚPowóz”, czyli zabytkowy Autosan. Od godz. 10 do 15 odbywać się będą licytacje gadżetów i przedmiotów przekazanych przez sponsorów. Tradycyjnie pojawią się też garbusy. Przejazdy nimi będą indywidualne, a wszystko odbędzie się z zachowaniem pandemicznych obostrzeń i zasad bezpieczeństwa. Dodatkowo online odbędzie się też turniej szachowy. W ramach akcji planowany jest także wirtualny bieg. Chodzi o to, aby zachęcić sądeczan do aktywności ruchowej w tym dniu. Wszyscy uczestnicy również będą mogli liczyć na nagrody.

Natomiast od godz. 9 do 13 w ramach finału WOŚP w punkcie krwiodawstwa przy ul. Kazimierza Wielkiego będzie możliwość oddania krwi.

Limanowa pełna otwartych serc

Sztab WOŚP działający przy limanowskim domu kultury również nie marnuje czasu. Jeśli pozwolą na to warunki techniczne, odbędzie się tam wielki koncert, transmitowany w internecie z sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury oraz licytacje online.

Sztab WOŚP w Limanowej działa od lat i dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, że w tym roku ta akcja miałaby się nie odbyć. Pod koniec ubiegłego roku zarejestrowaliśmy sztab i wierzyliśmy, że uda się zrobić finał tak, jak w poprzednich latach. Plany mocno się pozmieniały, dlatego cały czas pracujemy jeszcze nad tym, jaka będzie forma tegorocznego finału. To jest bardzo trudny rok po względem organizacji takiego wydarzenia

- mówi Joanna Dębska z Domu Kultury w Limanowej

W tym momencie Limanowa zbiera datki do e-skarbonki, a w mieście umieszczono również dwie puszki stacjonarne i być może pojawi się ich więcej. Mają też ruszyć aukcje allegro.

Krynica-Zdrój zbiera każdą złotówkę

Tamtejszy sztab prowadzony już od dziewiętnastu lat przez Agatę Król-Mirek, w tym roku razem z nauczycielami i uczniami i absolwentami Branżowej Szkoły I Stopnia w Krynicy-Zdroju oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Krynica- Zdroju i Tylicza również zamierzają zrobić wszystko, aby udało się zebrać jak najwięcej funduszy mimo utrudnionej możliwości dotarcia do innych.

Ze względu na pandemię skoncentrujemy się na działaniach za pośrednictwem mediów społecznościowych. Będą licytacja gadżetów oraz oczywiście zbieranie datków do e-skarbonki. W budynku Szkoły Branżowej przy ul. Szkolnej 3 z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa będzie w dniu finału działał sztab. Tam będzie można przekazać datki osobiście

- informuje szefowa krynickiego sztabu WOŚP

Przy kościołach oraz w pobliżu stoków będzie można też spotkać wolontariuszy. Jak podkreśla Agata Król-Mirek, ma nadzieję, że mimo wszystko uda się zebrać jak najwięcej, choć ubiegłoroczny rekord ze względu na sytuację ciężko będzie pobić. Liczy się jednak każda złotówka, dzięki której szpitale zyskają sprzęt ratujący życie.

Orkiestra w Mszanie Dolnej

W tym roku w akcję zaangażowało się 188 osób, w tym oko o 50 osób z Dobrej.

Cały czas trwa zbiórka w tzw. puszkach stacjonarnych ulokowanych w sklepach, zakładach itp. Obecnie mamy 31 takich puszek, ale ich lista stale się powiększa. Wszystkie punkty oznaczamy na naszej sztabowej mapie działań. Jest też oczywiście nasza sztabowa e-skarbonka

- mówi Zuzanna Banasiak z MOK Mszana Dolna

Przy współpracy z telewizją limanowską tv28 będzie prowadzona również transmisję na żywo z działań wolontariuszy w terenie oraz z licytacji na które obecnie zbierane są gadżety. W finałowy weekend pod MOK ustawione zostanie też serce do których zbierane będą nakrętki. W zeszłym roku udało się zebrać aż 234 kg.

Na żywo ugotuje dla nas Kuba Kasiński i zaprosi do wyzwania wspólnego równoczesnego gotowania, dodatkowo szykujemy konkursy, których rozstrzygnięcie odbędzie się na wizji, cały czas pracujemy nad programem dostosowanym do obostrzeń sanitarnych, jeśli tylko przepisy pozwolą światełko do nieba w tym roku wystrzeli w nowej odsłonie w parku miejskim

- dodaje Banasiak

Wadowice z kucharzami na rynku

W Wadowicach finał WOŚP 2021 rozpocznie się o godzinie 10. na rynku. Siedmiu kucharzy z programu MasterChef będzie serwować na wynos przygotowane przez siebie dania. Oprócz stałych bywalców - Grażyny Kuroń i Pawła Gradowskiego – w Wadowicach pojawią się też zwyciężczyni tegorocznej edycji Ola Juszkiewicz, zwycięzca zeszłorocznej edycji Grzegorz Zawierucha oraz Magda Was, Szymon Czerwiński i Rafał Fidyt.

Będzie grochówka, gulasz, mazurska zupa „karmuszka”, będą też oscypki z grilla oraz grillowane kiełbaski. Wszystkie te pyszności nie będą miały ustalonej ceny - organizatorzy zapraszają do odbioru każdego, kto zechce wesprzeć Orkiestrę swoim datkiem. Pozostałe akcje, w tym koncerty, będzie można obejrzeć w sieci.

Tegoroczny finał będzie inny niż wszystkie dotychczasowe, bo zamiast z wadowickiego Rynku, nadawać będziemy dla Was za pośrednictwem Internetu. Transmisję online zaczynamy już o 12:30, a w planach mamy sporo atrakcji, między innymi koncert zespołu „Alergen”, warsztaty barmańskie, spektakl teatralny i licytacje online

- informują organizatorzy.

Oświęcim zaangażowany w akcję

Wolontariusze tradycyjnie będą kwestowali na ulicach Oświęcimia i gminy, a puszki pojawią się także w holu Oświęcimskiego Centrum Kultury i Osiedlowego Domu Kultury Zasole. Ponadto uruchomiona została sztabowa eSkarbonka, którą można cały czas wspierać dowolną kwotą poprzez płatność kartą Mastercard lub Payu. Pieniądze wpłacone do eSkarbonki sztabu nr 146 trafią bezpośrednio na konto Fundacji WOŚP.

Na kanale YouTube i na profilu Facebook OCK zostanie zaprezentowany finałowy koncert w wykonaniu zespołu "Stare Dziady", Dzikiego z Tadkiem Liszewskim i dzieci - uczestników zajęć wokalnych w OCK i ODK Zasole, nagrany w styczniu w Oświęcimskim Centrum Kultury i Osiedlowym Domu Kultury Zasole bez udziału publiczności oraz archiwalne materiały z poprzednich edycji WOŚP.

Olkusz i Wolbrom działają z Owsiakiem

Miejscowy ośrodek kultury przygotował atrakcje, które będzie można oglądać na facebookowym fanpage'u. Jako pierwsza, o godz. 16., zaprezentuje się Olkuska Szkółka Baletowa. Godzinę później swoje możliwości pokaże Ognisko Artystyczne „Żaczek”, a następnie ognisko muzyczne „DodiArt”. O godz. 19 z koncertem wystąpi zespół Möönshiners, a godzinę później zostanie zaprezentowane „światełko do nieba”, także w wersji online. Olkuski sztab przygotował pokaz tzw. fontanny scenicznej ze sztucznych ogni. Każdy będzie też mógł wystąpić na scenie, którą stanie się podczas Finału "WOŚPobus".

Będzie można na niej wystąpić, choćby zaśpiewać. Do tej jeżdżącej sceny będzie można także składać wolne datki

– mówi nam Tomasz Płaszczyk, szef sztabu WOŚP w Wolbromiu

Mobilna scena będzie jeździć w godzinach od 10 do 18. W okolicach sklepów i kościołów, pojawią się wolontariusze z puszkami.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasienka

Do dorocznego terroru medialnego Zlotego Melona i Mrowki Calej, zbierajacej do swojej sutej sakwy, dolaczylo wulgarne babsko wreszczace na ulicach z rozwianymi kudlami. Towarzystwo rodem z PRL.

S
Stary Wiarus

WOŚP gra z lempart, jak można tak nędznie skończyc. Ci sami, którzy wczoraj rzucali kamieniami w plakat matki z dzieckiem, dziś chodzą z puszkami. Hipokryzja level hard.

R
Rekontra

Ani złotówki, odkąd zbierają wulgarne Julki że strajku kobiet. Owsiak ty ocipiałes do reszty oszuście.

R
Rhw

IDEA SZLACHETNA !

Ale nie wierzę w zabezpieczenia antykowidowe dla wolontariuszy !!!

PRZECIEŻ MOŻNA OGŁOSIĆ ZBIÓRKĘ W POSTACI DATKÓW NA KONTO CZY PO PRZEZ PŁATNE SMS - Y ! Po co narażać młodych ludzi i ich najbliższych w ich domach !

DLA MNIE TO BEZROZUMNE DZIAŁANIE ! Ja zrobiłem przelew !!!

Dodaj ogłoszenie