FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

W tym roku, podobnie jak przez wiele wcześniejszych lat, na scenie zaprezentowało się kilkadziesiąt uczestników. Festiwal zgromadził wykonawców, którzy występowali podzieleni na kategorie: Zespoły Regionalne, Grupy Regionalne, Instrumentaliści, Śpiewacy, Grupy Śpiewacze, Gawędziarze Ludowi oraz Mistrz i Uczeń.
W 2021 roku dopisali nie tylko uczestnicy, którzy zgłosili się do udziału w konkursie, ale również widownia, która licznie obserwowała występy przez trzy festiwalowe dni. Na kilka dni Limanowa stała się stolicą muzyki tradycyjnej, dzięki biorącym udział w przesłuchaniach konkursowych członkom grup i zespołów folklorystycznych.
Tradycją stało się, że oprócz występów na deskach sceny LDK, muzykę można usłyszeć również na korytarzu. Tam zazwyczaj po występach spontanicznie odbywa się druga impreza.
W ubiegłym roku w związku z pandemią konkurs odbył się w całości on-line. W tym roku uczestnicy mogli się spotkać, co bez wątpienia jest jedną z największych zalet festiwalu. Reprezentujący różne regiony muzycy integrują się i zawiązują się między nimi przyjaźnie. Mogą też nawzajem poznawać folklor innych regionów.
Występy można było oglądać na żywo, ale również on-line na kanale Youtube Limanowskiego Domu Kultury, gdzie odbywała się transmisja na żywo prezentacji tradycyjnych, unikalnych i autentycznych wartości wyrażonych w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych przeplatanych omówieniami.
Wydarzenie, które kultywuje i chroni od zapomnienia niezwykle bogate dziedzictwo kultury Lachów Limanowskich, Lachów Sądeckich, Lachów Szczyrzyckich, Lachów od Dobrej, Zagórzan, Górali Sądeckich poprowadził gawędziarz Marian Wójtowicz, który z pasją i humorem zapowiada poszczególnych wykonawców i robi to niezmiennie od ponad 40 lat.
Gospodarzem Festiwalu jest niezmiennie Władysław Bieda, burmistrz Limanowej. Festiwal jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także Małopolskiego Centrum Kultury "SOKÓŁ" w Nowym Sączu.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują marszałek województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, starosta limanowski Mieczysław Uryga, a także burmistrz Bieda.
- Za nic mają przepisy! Sądeccy mistrzowie parkowania w akcji
- Klimatyczne i magiczne chaty w górach blisko Nowego Sącza
- Heron w Siennej robi furorę. To bardzo modne miejsce wśród Instagramerów
- HIT czy KIT? 10 kontrowersyjnych sposobów na upiększenie Nowego Sącza
- Zjazd absolwentów WSB-NLU. Kilkaset osób bawi się na 30-leciu uczelni