Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie święto muzyki ludowej w Limanowej zakończone. 47 Słaza Limanowska przeszła do historii. Wystąpiło 814 osób [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Słaza Limanowskie 2021
Słaza Limanowskie 2021 Klaudia Kulak
Zakończyła się kolejna edycja Słazy Limanowskiej - wydarzenia, które co roku przyciąga rzesze fanów muzyki ludowej z różnych zakątków naszego kraju, którzy gromadzą się nie tylko na scenie, ale również na widowni, aby zobaczyć prezentacje konkursowe. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, impreza odbyła się po raz pierwszy w wyremontowanym budynku Limanowskiego Domu Kultury. Choć to miejsce zmieniło się nie do poznania, to atmosfera festiwalu pozostała taka sama. Rozdano też nagrody. Grand Prix festiwalu trafiło do Zespołu Regionalnego „Dolina Mszanki” z Mszany Górnej.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

W tym roku, podobnie jak przez wiele wcześniejszych lat, na scenie zaprezentowało się kilkadziesiąt uczestników. Festiwal zgromadził wykonawców, którzy występowali podzieleni na kategorie: Zespoły Regionalne, Grupy Regionalne, Instrumentaliści, Śpiewacy, Grupy Śpiewacze, Gawędziarze Ludowi oraz Mistrz i Uczeń.

W 2021 roku dopisali nie tylko uczestnicy, którzy zgłosili się do udziału w konkursie, ale również widownia, która licznie obserwowała występy przez trzy festiwalowe dni. Na kilka dni Limanowa stała się stolicą muzyki tradycyjnej, dzięki biorącym udział w przesłuchaniach konkursowych członkom grup i zespołów folklorystycznych.

Tradycją stało się, że oprócz występów na deskach sceny LDK, muzykę można usłyszeć również na korytarzu. Tam zazwyczaj po występach spontanicznie odbywa się druga impreza.

W ubiegłym roku w związku z pandemią konkurs odbył się w całości on-line. W tym roku uczestnicy mogli się spotkać, co bez wątpienia jest jedną z największych zalet festiwalu. Reprezentujący różne regiony muzycy integrują się i zawiązują się między nimi przyjaźnie. Mogą też nawzajem poznawać folklor innych regionów.

Występy można było oglądać na żywo, ale również on-line na kanale Youtube Limanowskiego Domu Kultury, gdzie odbywała się transmisja na żywo prezentacji tradycyjnych, unikalnych i autentycznych wartości wyrażonych w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych przeplatanych omówieniami.

Wydarzenie, które kultywuje i chroni od zapomnienia niezwykle bogate dziedzictwo kultury Lachów Limanowskich, Lachów Sądeckich, Lachów Szczyrzyckich, Lachów od Dobrej, Zagórzan, Górali Sądeckich poprowadził gawędziarz Marian Wójtowicz, który z pasją i humorem zapowiada poszczególnych wykonawców i robi to niezmiennie od ponad 40 lat.

Gospodarzem Festiwalu jest niezmiennie Władysław Bieda, burmistrz Limanowej. Festiwal jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także Małopolskiego Centrum Kultury "SOKÓŁ" w Nowym Sączu.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują marszałek województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, starosta limanowski Mieczysław Uryga, a także burmistrz Bieda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska