Słaza Limanowska to festiwal, który od lat kultywuje i chroni od zapomnienia bogate dziedzictwo kultury Lachów Limanowskich, Lachów Sądeckich, Lachów Szczyrzyckich, Lachów od Dobrej, Zagórzan oraz Górali Sądeckich.
W tym roku zapowiada się wyjątkowo. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 17 marca 2024 r. LDK uzyskał dotację w wysokości 50 000,00 zł na jej organizację. Festiwal odbywać się będzie w dniach od 13 – 17 listopada. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to wyjątkowa edycja, podczas której wspominane będzie pół wieku trwania festiwalu.
- Ten największy festiwal w regionie, to wizytówka kulturalna Limanowej, trwająca nieprzerwanie od roku 1975 i przyciągająca tłumy entuzjastów kultury ludowej. W ciągu kilku festiwalowych dni przez scenę Limanowskiego Domu Kultury przewijają się setki wykonawców w wieku od kilku do kilkudziesięciu (nawet 90) lat, którzy prezentują najcenniejsze i autentyczne wartości kultury ludowej powiatu limanowskiego. Wierzymy, że wzorem lat ubiegłych festiwal zgromadzi tłumy - czytamy na stronie internetowej LDK w Limanowej.
Wykonawcy wystąpią podzieleni na kategorie: Zespoły Regionalne, Grupy Regionalne, Muzyki Ludowe, Instrumentaliści, Śpiewacy, Grupy Śpiewacze, Gawędziarze Ludowi, Mistrz i Uczeń oraz Multiinstrumentalista. Festiwal będzie transmitowany online za pośrednictwem strony internetowej na żywo. Dzięki temu każdy będzie mógł obejrzeć rezentacje tradycyjnych, unikalnych i autentycznych wartości wyrażonych w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych przeplatanych omówieniami.
- Poziom, jaki prezentują zespoły, grupy obrzędowe, ale także indywidualni wykonawcy jest bardzo zadowalający i co najpiękniejsze ten poziom z roku na rok wzrasta. Mowa tutaj o poprawności wykonawczej i jest to powód do dumy. Podobnie jest z ilością uczestników, których stale przybywa, a trzeba pamiętać, że jest to festiwal o zasięgu jednego powiatu - przyznał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Marian Wójtowicz, który od lat z pasją, humorem i zaangażowaniem prowadzi festiwal.
Tradycją stało się, że oprócz występów na deskach sceny LDK, muzykę można usłyszeć również na korytarzu. Tam zazwyczaj po występach spontanicznie odbywa się druga impreza. Reprezentujący różne regiony muzycy integrują się i zawiązują się między nimi przyjaźnie. Mogą też nawzajem poznawać folklor innych regionów.
- To wytwarza taką naszą „słazową atmosferę”. Tutaj przyjeżdżają młodzi ludzie pełni werwy i zapału, którzy tańczą, grają i śpiewają. Tutaj mają okazję się wybawić. W naszym regionie odnotowujemy wzrost zainteresowania folklorem. Kiedyś niektórzy wstydzili się gwary, a dziś sytuacja jest odwrotna - zauważa Wójtowicz.
Słaza Limanowska - program
Festiwal rozpocznie się 13 listopada, kiedy to od godz. 14:00 będziemy mogli śledzić zmagania konkursowe. Oficjalne rozpoczęcie festiwalu będzie mieć miejsce o godz. 17:00, a tuż po nim otworzymy wystawę "Pamiątki, które mówią" w Miejskiej Galerii, na której obejrzymy przedmioty, dokumenty i pamiątki związane z historią wydarzenia. Wystawę będzie można odwiedzać przez cały czas trwania festiwalu, a także po jego zakończeniu - do 21 listopada.
W czwartek - 14.11 oraz w piątek - 15.11 - przesłuchania konkursowe rozpoczną się o godz. 13:30, a w sobotę (16.11) o godz. 14:00. W międzyczasie, na sali kameralnej, będzie można obejrzeć filmy, które powstały z okazji 30. i 40. lecia festiwalu: "Ci co się minęli" oraz "Pośród swoich". Plan pokazów:
- 13.11 (środa), godz. 19:20 - "Pośród swoich"
- 14.11 (czwartek), godz. 15:50 - "Pośród swoich"
- 14.11 (czwartek), godz. 18:35 - "Ci, co się minęli"
- 15.11 (piątek), godz. 15:55 - "Ci, co się minęli"
- 15.11 (piątek), godz. 19:15 - "Pośród swoich"
Szczególnie zapraszamy wszystkich do udziału w panelu dyskusyjnym "Limanowska Słaza: Przekaz pokoleniowy i wzór dobrych praktyk", który będzie miał miejsce w sobotę - 16.11 - o godz. 18:00, a następnie w widowisku "Hanusine jabłka. Za kogo jo dadza" w reżyserii Marka Harbaczewskiego, które rozpocznie się tego samego dnia o godz. 20:00. W ten sposób najpierw porozmawiamy o Słazie i powspominamy to co działo się na tym festiwalu przez minione 50 lat, aby w dalszej części zastanowić się nad owocami jakie ten festiwal wydaje.
Zakończenie festiwalu odbędzie się w niedzielę - 17.11. Najpierw o godz. 13:30, w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej będzie mieć miejsce Msza św. z oprawą kapeli ludowej, w intencji twórców, organizatorów i uczestników festiwalu, na którą serdecznie zapraszamy. Następnie o godz. 15:00, na sali widowiskowej, odbędą się oficjalne obchody 50. festiwalu "Limanowska Słaza", które zwieńczy ogłoszenie wyników, a zaraz po nim koncert Zespołu Regionalnego "Limanowianie" im. Ludwika Mordarskiego z okazji 55-lecia istnienia zespołu.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
