Ostatnie miesiące licencji na glifosat. Trwają konsultacje
W grudniu 2022 roku kończy się zezwolenie na używanie glifosatu. Konsultacje przeprowadziły European Food Safety Authority oraz European Chemicals Agency. Zgłoszono bezprecedensową liczbę uwag, co pokazuje, jak duże jest zainteresowanie substancją w rolnictwie. EFSA otrzymała 368 odpowiedzi na konsultacje publiczne oraz ok. 2400 notatek od ekspertów.
- Taki poziom udziału społeczeństwa podkreśla znaczenie przejrzystości w ocenie substancji czynnych w UE – informuje EFSA.
Grupa ds. odnowienia glifosatu (w jej skład wchodzą cztery państwa członkowskie UE – Francja, Węgry, Holandia i Szwecja) przygotowała odpowiedzi, które wraz z informacjami z konsultacji, zostaną przeanalizowane przez jednostki. Dodatkowe informacje pozwolą ocenić naukowe aspekty używania substancji czynnej.
Glifosat zostanie z rolnikami? Harmonogram europejskich prac
W związku z tak dużym zainteresowaniem tematem EFSA i ECHA zaktualizowały harmonogram oceny glifosatu. 30 maja 2022 roku Komitet ds. Oceny Ryzyka omówi, jakie zagrożenia niesie glifosat. Na tapet pójdą rakotwórczość, genotoksyczność, toksyczność rozrodcza i rozwojowa, a także klasyfikacja środowiskowa. Maksymalnie do połowy sierpnia 2022 roku zostanie opublikowana opinia Komitetu.
W dalszych pracach ocena użycia substancji ma być zaktualizowana, a debaty z ekspertami zaplanowano na listopad i grudzień 2022 roku. Konkluzje dot. zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska mają być sfinalizowane w lipcu 2023 roku. Ostatnim etapem działań będzie wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zezwolenia na dalsze stosowanie glifosatu w UE.
Dlaczego glifosat budzi kontrowersje?
Glifosat to dość popularna substancja do zwalczania chwastów. O ile część rolników go wybiera, o tyle drugie tyle mówi o jego szkodliwości. Ekologiczne gospodarstwa podkreślają, że ma właściwości rakotwórcze i może niszczyć plantacje. Eksperci są w tej kwestii podzieleni. Nie ma oficjalnego stanowiska, które jasno wskazywałoby na chorobotwórczy wpływ składników. Przypuszczenia są, ale substancja wciąż jest w użyciu.
Źródło: EFSA
