https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiercą w Libiążu. Szukają złóż węgla

Magdalena Balicka
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Ingimage
Prawie trzy tysiące górników zatrudnionych w libiąskim Zakładzie Górniczym "Janina" nie musi się obawiać zamknięcia swojej kopalni. Południowy Koncern Węglowy, w strukturach którego jest "Janina", planuje poszerzyć wydobycie w okolicach Libiąża. Na jego zlecenie wykonywane są właśnie odwierty w okolicach kamieniołomu w Libiążu oraz w pod-chrzanowskim Kroczymiechu. Prace potrwają około czterech miesięcy.

- Każdy z odwiertów ma mieć głębokość około tysiąca metrów. Są one z dala od zabudowań - informuje Beata Przeniosło, rzecznik Południowego Koncernu Węglowego z siedzibą w Jaworznie. Jak zapewnia, prace wraz z badaniami hydrogeologicznymi nie mają żadnego wpływu na infrastrukturę powierzchniową. Oznacza to, że nie są niebezpieczne np. dla przypadkowych spacerowiczów.
Na wszystkie trzy inwestycje wyraziły zgodę władze Chrzanowa i Libiąża. - Prace naprawdę nie są uciążliwe. Możemy się jedynie cieszyć, że kopalnia, która żywi większą część naszej gminy, planuje poszerzenie eksploatacji - zaznacza Jacek Latko, burmistrz Libiąża. Zapewnia, że w grę nie wchodzą większe szkody górnicze niż do tej pory. - Mieszkamy przy zakładzie, gdzie nie da się całkowicie wyeliminować uciążliwości. Kopalnia jednak robi wszystko, by je minimalizować, a w razie problemów wypłaca odszkodowania - zaznacza burmistrz.

Beata Przeniosło przypomina, że aktualnie "Janina" wydobywa około 2,6 mln ton węgla rocznie. Podkreśla, że zakład ma opracowane plany na najbliższe sto lat.

Mieszkańcy Libiąża i okolic cieszą się z planów kopalni. I choć do szkód górniczych nadal im się trudno przyzwyczaić, wiedzą, że bez "Janiny" trudno by było przeżyć. - W tym miejscu pracował mój dziadek, ojciec, ja. Mam nadzieję, że wkrótce i mój syn - podkreśla Mirosław Mitręga z Libiąża. Trzyma kciuki, by "Janiny" nie spotkał los sąsiedniej "Sierszy". Tam zlikwidowano zakład, choć także złóż nie brakowało.

Jest nadzieja dla Sierszy?
Plany wskrzeszenia wydobycia węgla kamiennego w podtrzebińskiej Sierszy stają się coraz bardziej realne. Niemiecka firma Ichor Coal analizuje dane o złożach. Decyzję, czy zbuduje nową kopalnię w pobliżu miejsca zlikwidowanego 12 lat temu zakładu ,podejmie już w kwietniu.- Wtedy poznamy plany ewentualnej inwestycji - mówi Robert Siwek z trzebińskiego magistratu.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zapalony grilowicz
Czyżby szukali węgla drzewnego? bo na ilustracji taka właśnie bryłka jest przedstawiona.
s
sas
ja jestem przeciwny budowaniu koplani w trzebini. wystarczy już tych darmozjadów byłych górników. ludzie pracowali za grosze a wy mieliście wszystko i śmialiście się innym w twarz. a teraz na emeryturach za nasze pieniądze!
a może ktoś pomyśli, że w trzebini można zrobić coś innego, a może nie trzeba w niej pracować tylko szukać pracy poza. niech mi nikt nie mówi, że młody chłopak będący w liceum marzy o pracy w koplani!
W
WALEK
DAC BUZKOWI LOPATE I NIECH KOPIE KOPALNIE W SIERSZY RAZEM Z CIULEM PIEKNYM MARYJANEM
W
WACEK
DAC BUZKOWI LOPATE I NIECH KOPIE KOPALNIE W SIERSZY RAZEM Z CIULEM PIEKNYM MARYJANEM
W
WACEK
DAC BUZKOWI LOPATE I NIECH KOPIE KOPALNIE W SIERSZY RAZEM Z CIULEM PIEKNYM MARYJANEM
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska