https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wierzący rzadziej łamią prawo

Halina Gajda
Z mapy jasno wynika, że są w Gorlickiem takie gminy, gdzie przestępczość spadła, gdy porównamy 2015 i 2016 rok. W pozostałych wzrost jest stosunkowo nieduży, poza gminami miejską i wiejską Gorlice.
Z mapy jasno wynika, że są w Gorlickiem takie gminy, gdzie przestępczość spadła, gdy porównamy 2015 i 2016 rok. W pozostałych wzrost jest stosunkowo nieduży, poza gminami miejską i wiejską Gorlice.
W gminie Ropa liczba ujawnionych przestępstw spadła z 27 przypadków w 2015 roku do 24 w 2016. Jednocześnie jest to gmina z najwyższym odsetkiem osób uczęszczających na niedzielną mszę świętą.

Policja nas podliczyła. Może nie tak dosłownie, personalnie każdego z mieszkańców Gorlickiego, a bardziej jako całość. Okazuje się, że przybyło nam przestępstw. W 2015 roku w policyjnych statystykach było ich dokładnie 611, w minionym roku niemal 800.

Statystykę tworzą też ci na występach gościnnych

Pojęcie przestępstwa jest tutaj szerokie - od występków gospodarczych do pospolitych typu kradzież, bójka, niszczenie mienia. Liczby mogą wzbudzać lekki niepokój, wszak wzrost jest widoczny, ale policja jest zdecydowanie bardziej racjonalna - według mundurowych wzrost nie oznacza, że aż tylu gorliczan zeszło z drogi prawa. - W tych liczbach są nie tylko mieszkańcy powiatu, ale również wszyscy obcy, którzy na naszym terenie dopuścili się łamania prawa - tłumaczy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy KPP w Gorlicach.

Przykład pierwszy z brzegu - pijani kierowcy: mieszkaniec Ciężkowic zatrzymany w Siedliskach przez drogówkę z Gorlic będzie miał swoją rubryczkę właśnie u nas. - I już statystyki idą w górę - dodaje.

Są jeszcze wszelkiej maści oszustwa internetowe. Ktoś zrobił zakupy w sieci, przesyłka nie dotarła nawet po interwencjach. Zgłasza więc sprawę na policję. I znowu statystyki rosną.

Tak samo działa to w drugą stronę - nasi mieszkańcy, jeśli narozrabiają na przykład na terenie powiatu jasielskiego, znajdą się w tamtejszych zestawieniach.

Religijny znaczy porządny obywatel?

Lubelska pracownia badawcza Gis-Expert, ta sama, której badania dotyczące religijności publikowaliśmy nie tak dawno, porównała wykonane mapy z tymi dotyczącymi przestępczości. Dane do nich pochodzą z okresu od stycznia do września 2016 roku i zostały zaczerpnięte z Krajowej Mapy Zagrożeń Publikowanych przez policję

Łukasz Prażmo, szef wspomnianej tłumaczy, że przestępstwa ujęte w statystyce to kradzieże, kradzieże z włamaniem, rozboje, uszkodzenia rzeczy, bójki i pobicia, przestępstwa związane ze spowodowaniem uszczerbku na zdrowiu oraz seksualne.

Na pierwszy rzut oka, można by z niej wysnuć wniosek, że im wyższa religijność, tym mniejsza skłonność do łamania prawa.

Na pewno sprawdza się to w Ropie, gdzie na niedzielną mszę chodzi do 90 procent do tego zobowiązanych, a w minionym roku przestępcze statystyki spadły tam o trzy punkty!

Jan Morańda, wójt gminy twierdzi, ze źródłem sukcesu jest… profilaktyka.

- Organizujemy sporo zajęć dla dzieci, młodzieży, ale i starszych - mówi. - Są ciekawe, więc młodzi nie mają czasu na niebezpieczne wygłupy - stwierdza. - Jest kilka newralgicznych punktów, ale pilnujemy ich stale, więc i większych kłopotów nie ma - dodaje.

Bywa już różnie, choć wciąż nie znaczy, że źle

Na wspomnianej mapie religijności, Ropica Polska była białą plamą - przypomina wójt Ryszard Guzik. - Tylko nikt z badaczy nie miał okazji policzyć, ilu mieszkańców jeździ na mszę do Gorlic, albo do parafii św. Jadwigi, albo do parafii św. Andrzeja Boboli - przypomina.

Do przestępstw, które w jego gminie wzrosły z 57 w 2015 do 107 rok później, podchodzi ze spokojem. - Jak każda gmina, mamy takich, którzy nadużywają alkoholu w miejscach publicznych, ale nie jest to jakaś plaga - podkreśla. - Gdybym tak miał przekładać religijność na przestępczość, to mieszkańcy Ropicy Polskiej powinni nie wychodzić z domu ze strachu, że ktoś im coś zrobi. Tymczasem, jest zupełnie odwrotnie - komentuje.

Zapowiada, że będzie chciał poznać więcej szczegółów.

Centrum zawsze ma najgorzej

A miasto? Cóż, chyba to chyba arena gościnnych występów „artystów” z całego powiatu.

- W minionym roku z terenu miasta do sądeckiej izby wytrzeźwień wywiezionych zostało 96 osób - dodaje Szczepanek.

Ze wszystkich plag to pijaństwo doskwiera nam najbardziej. - Tracę cierpliwość, wyrozumiałość, gdy widzę tych „szczęśliwców”, którzy o siódmej rano są już w stanie głębokiego upojenia - mówi Zbigniew Niziołek, mieszkaniec Zawodzia. - Gdy słyszę gadkę o tym, żebym dał na bułkę, to mnie nerwy zaczynają tłuc - mówi głośno.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Patrycja
Nie macie już o czym pisać?
X
X – Y - Z
X – Y - Z

szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!

X – Y - Z
N
Na-rita
To się w głowie nie mieści, jak można coś takiego wymyślić i jeszcze opublikować ? Ale wiadomo Gorlice i okolice. Czekamy na następną informację nt. jak się żyje w tym zapyziałym rejonie Małopolski.
n
no niee!
ale bzdury, chyba głupszych teorii nie mozna było wymyślić
z
zwykły człowiek
Każda pokojowa wiara to dobro , ale jest to MAŁY WYCINEK odnośnie liczby przestępstw. Kilka innych czynników jest tak samo ważnych a niektóre więcej jak ten wymieniony. Ważne są uwarunkowania kulturowe na danym REGIONIE , wychowanie rodziców i ich tradycje , pijaństwa na danym terenie , operatywność i zamożność , praca Policji(też) ma wpływ a nawet wyznawanie danej opcji politycznej np.nienawiść i zazdrość lepiej sytuowanym oraz kombinatorstwo (jak np.kłusownictwo i przyzwolenie innych , a w innym terenie już nie) , Czyli nie na kolanach do Częstochowy ale czyny które sprawiają sobie satysfakcje również SOBIE ,że możemy coś dla innych i nie zawsze dla kościoła fanatycznie i jak faryzeusze Z POMINIĘCIEM INNYCH .
g
gabrysia
kogoś chyba pogieło z tym artykułem??!!!! średniowiecze!!! widać, że gorlice i okolice to ciemnogród
!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska