Czytaj także: Tarnów: miasto pomoże kupcom z ulicy Krakowskiej. Zapłacą obniżony czynsz
Plany gminy były niemal dwukrotnie większe. Samorząd planował budowę farmy fotowoltaicznej w Rudce. Za 20 milionów złotych ustawionych miało zostać tam ponad 8 tysięcy solarów, wytwarzających energię o mocy 1,8 mW. Problemem nie do przeskoczenia okazały się jednak koszty, a wniosek gminy o wsparcie inwestycji ugrzązł w Szwajcarsko-Polskim Funduszu Współpracy.
Wierzchosławice nie poddały się, czego efektem jest blisko 5-milionowe dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę stanowi wkład własny gminy i wsparcie z funduszu ochrony środowiska.
- Dokumenty są skompletowane, a wykonawca wyłoniony. Na przeszkodzie, w montażu paneli stoi jedynie deszczowa pogoda - mówi Zbigniew Radoń, wicewójt.
Wierzchosławicka farma stanie przy miejscowej stacji uzdatniania wody. Energia będzie wytwarzana w niej już w tym roku.
- O jej odbiór nie musimy się martwić. Prawo mówi wyraźnie, że firmy energetyczne mają wręcz obowiązek ją od nas odkupić - mówi Radoń. Jak wyjaśnia, nie ma możliwości, aby produkowaną u siebie energię wykorzystywać do oświetlania ulic czy dostarczać do domów. Część mieszkańców liczyła na to, że dzięki gminnej elektrown, rachunki za prąd będą niższe.
- Pieniądze, które uzyskamy ze sprzedaży energii, zostaną przeznaczone na zwiększenie komfortu życia mieszkańców - przekonuje wicewójt.
Na farmie ustawionych zostanie w sumie 4445 paneli słonecznych, każdy o wysokości ponad 1,5 metra. Będą umieszczone na ruchomych platformach, ustawiających się w ciągu dnia względem słońca tak, aby czerpać z niego jak najwięcej energii.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail