https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wierzchosławice będą zarabiać na słońcu

Paweł Chwał
Farma solarna pod Tarnowem ma być jedną z pierwszych tego typu elektrowni w Polsce. Czy będzie wyglądała jak ta na zdjęciu elektrownia w amerykańskim Nellis, wkrótce się przekonamy. Prace ruszą, gdy pogoda się poprawi
Farma solarna pod Tarnowem ma być jedną z pierwszych tego typu elektrowni w Polsce. Czy będzie wyglądała jak ta na zdjęciu elektrownia w amerykańskim Nellis, wkrótce się przekonamy. Prace ruszą, gdy pogoda się poprawi USAF/wikipedia
Wierzchosławice chcą być polskim pionierem w produkcji prądu ze słońca. Na dniach rozpocznie się tu montaż konstrukcji pod blisko 5 tysięcy specjalnych paneli słonecznych. Czerpana przez nie energia, o mocy 1 megawata, nie będzie jednak oświetlać miejscowych domów. Ma być odsprzedawana zakładowi energetycznemu.

Czytaj także: Tarnów: miasto pomoże kupcom z ulicy Krakowskiej. Zapłacą obniżony czynsz

Plany gminy były niemal dwukrotnie większe. Samorząd planował budowę farmy fotowoltaicznej w Rudce. Za 20 milionów złotych ustawionych miało zostać tam ponad 8 tysięcy solarów, wytwarzających energię o mocy 1,8 mW. Problemem nie do przeskoczenia okazały się jednak koszty, a wniosek gminy o wsparcie inwestycji ugrzązł w Szwajcarsko-Polskim Funduszu Współpracy.

Wierzchosławice nie poddały się, czego efektem jest blisko 5-milionowe dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę stanowi wkład własny gminy i wsparcie z funduszu ochrony środowiska.

- Dokumenty są skompletowane, a wykonawca wyłoniony. Na przeszkodzie, w montażu paneli stoi jedynie deszczowa pogoda - mówi Zbigniew Radoń, wicewójt.
Wierzchosławicka farma stanie przy miejscowej stacji uzdatniania wody. Energia będzie wytwarzana w niej już w tym roku.

- O jej odbiór nie musimy się martwić. Prawo mówi wyraźnie, że firmy energetyczne mają wręcz obowiązek ją od nas odkupić - mówi Radoń. Jak wyjaśnia, nie ma możliwości, aby produkowaną u siebie energię wykorzystywać do oświetlania ulic czy dostarczać do domów. Część mieszkańców liczyła na to, że dzięki gminnej elektrown, rachunki za prąd będą niższe.

- Pieniądze, które uzyskamy ze sprzedaży energii, zostaną przeznaczone na zwiększenie komfortu życia mieszkańców - przekonuje wicewójt.

Na farmie ustawionych zostanie w sumie 4445 paneli słonecznych, każdy o wysokości ponad 1,5 metra. Będą umieszczone na ruchomych platformach, ustawiających się w ciągu dnia względem słońca tak, aby czerpać z niego jak najwięcej energii.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kilowat
Mam nadzieję że inni pójdą za przykładem Wierzchosławic. Dobrze że ktoś chce pokazaćtym na górze że takie inwestycje muszą pojawić się na terenie Polski. Nasze zapóźnione prawo broni się rękami i nogami przed dotowaniem i finansowaniem takich nowinek (tylko wiatraki są finansowane - a wszystkie są zachodnich koncernów i firm lub spółek z kapitałem zagranicznym ! ! ). Takie innowacyjnych technologie na naszym rynku dopiero się pojawiają, a u naszych zachodnich sąsiadów takich farm jest jak mrówków.
Prawodawcy - Patrzcie i uczcie się od naszych sasiadów.
m
mieszkaniec Tarnowa
Niech się Tarnów uczy od władz Wierzchosławic. A właściwie miłościwie nam panujący... wszak na naukę nigdy nie jet za późno! Warto skorzystać z mądrości SĄSIADÓW, którym gratuluje pomysłu i chęci...
s
sol_mi_ta
Zastanawiam się, co to za szczęśliwy wykonawca? Zarobi na pewno sporo...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska