Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiesław Janczyk wybrany do RPP, Elżbieta Zielińska wraca do Sejmu. Zmiany wśród sądecki posłów

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Archiwum "Gazety Krakowskiej"
Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Wiesław Janczyk, został wybrany podczas sejmowego głosowania na członka Rady Polityki Pieniężnej. Za jego kandydaturą było 233 posłów, 220 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Tym samym w okręgu nr 14 nastąpi zmiana poselskiego składu, bo mandat Janczyka przypadnie kolejnej osobie na liście PiS Elżbiecie Zielińskiej.

FLESZ - Facebook zniknie z Europy?

od 16 lat

Wiesław Janczyk (Prawo i Sprawiedliwość), poseł od 2007 roku, został nowym członkiem Rady Polityki Pieniężnej: rekomendowany przez swoja partię wygrał głosowanie z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Jakubem Borowskim. Pochodzący z Chomranic polityk (obecnie mieszka w Męcinie koło Limanowej) z wykształcenia jest polonistą i ekonomistą, a w trakcie swojej kariery piastował wiele wyróżniających funkcji, m.in. pełnomocnika prezesa PiS w okręgu nr 14 (zasiadał również w komitecie politycznym PiS), wiceministra finansów (2016-2018), a ostatnio przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych.

Wybór Janczyka do RPP oznacza zmiany w reprezentacji parlamentarnej Zjednoczonej Prawicy w okręgu nr 14. Mandat posła, który w 2019 roku uzyskał 16305 głosów, przypadnie teraz uzyskującej trzy lata temu 7999 głosów Elżbiecie Zielińskiej (posłanka VIII kadencji wybrana z list Kukiz’15). Ta, jak wskazuje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” z radością wróci na Wiejską.

- Nie wahałam się ani chwili. Teraz czekam na kontakt z kancelarii marszałek Sejmu i termin zaprzysiężenia – mówi Zielińska i zapewnia, że jeśli chodzi o jej poglądy, to w tej kwestii przez ostatnie lata nic się nie zmieniło i będzie zasiadać w klubie Prawa i Sprawiedliwości.

W międzyczasie pani poseł zdążyła po raz drugi zostać matką. Młodszy syn ma już rok i będzie musiał pogodzić z powrotem mamy do sejmowych obowiązków.

Co ciekawe zasiadanie w Radzie Polityki Pieniężnej wyklucza również Wiesława Janczyka z udziału w wyborach parlamentarnych w 2023 roku (najprawdopodobniej otworzyłoby to drogę do Sejmu innemu politykowi z Limanowszczyzny Grzegorzewowi Biedroniowi). Co w zamian należałoby do jego obowiązków? To m.in. ustalanie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, ustalenie rezerwy obowiązkowej banków czy zatwierdzanie planu finansowego NBP. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej otrzymują wynagrodzenie równe wiceprezesowi NBP. Od sierpnia 2021 roku wynosi ono 37 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska