https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sonda wśród mieszkańców Krakowa. Co sądzą o rządach prezydenta Aleksandra Miszalskiego?

Piotr Tymczak
Wideo
od 12 lat
Mija pół roku od wyborów samorządowych i pięć miesięcy odkąd Krakowem rządzi nowy prezydent Aleksander Miszalski. Zapytaliśmy krakowian, jak oceniają zarządzanie miastem przez nowego włodarza stolicy Małopolski. Zobacz nagranie z NASZĄ SONDĄ.

Wyborach na prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski startował jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Polityk Platformy Obywatelskiej w I turze zajął pierwsze miejsce z wynikiem 37,21 proc. głosów. W II turze pokonał Łukasza Gibałę, uzyskując 51,04 proc. głosów. Urząd prezydenta Krakowa objął 7 maja 2024 roku.

W fotelu prezydenta Aleksander Miszalski zastąpił prof. Jacka Majchrowskiego, który Krakowem rządził ponad 20 lat.

Aleksander Miszalski ma 44 lata, jest rodowitym krakowianinem. Jest absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Ukończył następnie trzy krakowskie uczelnie: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (kierunek stosunki międzynarodowe), Uniwersytet Jagielloński (kierunek socjologia) oraz Akademię Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha (kierunek turystyka i rekreacja). W 2024 roku na podstawie rozprawy "Specyfika zachowań turystów korzystających z usług krakowskich hosteli" uzyskał na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości.

Prywatnie zajmował się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w branży turystycznej (przed wyborami prezydenckimi pozbył się udziałów w polskich spółkach turystycznych), został też sekretarzem Krakowskiej Izby Turystyki. Od 2005 do 2010 był przewodniczącym stowarzyszenia Forum dla Polski.

Od 2009 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W 2010 roku wszedł w skład jej zarządu w Krakowie, a w 2016 roku został przewodniczącym partii w mieście. W 2017 objął funkcję przewodniczącego PO w województwie małopolskim.

W 2006 i 2010 roku bez powodzenia kandydował do rady miejskiej. W 2011 roku zasiadł w radzie Dzielnicy I Stare Miasto. W 2014 roku po raz pierwszy został wybrany na radnego Krakowa (dostał 2268 głosów). W wyborach samorządowych w 2018 roku uzyskał reelekcję, zdobywając 9021 głosów (najwyższy wynik w okręgu).

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskał mandat posła IX kadencji z ramienia Koalicji Obywatelskiej; otrzymał wówczas 15 987 głosów. W wyborach w październiku 2023 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję (z wynikiem 29 414 głosów).
Po tym jak został wybrany na prezydenta Krakowa zrezygnował z pracy w Sejmie.

Polacy nadal ufają politykom KO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska