MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieża szybowa „Chrobry” w Olkuszu nie pójdzie na żyletki a „Dąbrówka” stanie się atrakcją turystyczną na Pustyni Błędowskiej. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Wieża szybowa „Chrobry” w Olkuszu
Wieża szybowa „Chrobry” w Olkuszu Paweł Mocny
Zarząd Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie zadecydował, że pomimo likwidacji kopalni Olkusz-Pomorzany wieża szybowa „Chrobry” pozostanie na swoim miejscu. Obiekt nie zostanie jednak atrakcją turystyczną. Wieża szybowa „Dąbrówka” z kolei zostanie rozebrana i ponownie złożona jako atrakcja turystyczna na Pustyni Błędowskiej.

Wieża szybowa „Chrobry” w Olkuszu nie „pójdzie na żyletki”

Jeszcze do niedawna wieży szybowej „Chrobry” w Olkuszu groziła rozbiórka. Plan likwidacji kopalni Olkusz-Pomorzany zakładał bowiem, że szyb zostanie rozebrany.

Biorąc pod uwagę symboliczną wartość wieży szybowej już dwa lata temu władze ZGH „Bolesław” przesłały listy do Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz władz samorządowych – Starostwa Powiatowego w Olkuszu i Gminy Olkusz. Przedstawiono w nich propozycję nieodpłatnego przekazania wieży wraz z wydzielonym terenem oraz drogą dojazdową.

- Oczekiwania lokalnej społeczności były jednoznaczne. Wieża szybowa Chrobry powinna zostać, ponieważ jest symbolicznie ważna dla mieszkańców, spośród których wielu było przecież zawodowo związanych z górnictwem i naszą firmą. Chociaż nie ma żadnego uzasadnienia ze strony technicznej, aby zostawiać ten obiekt po zamknięciu kopalni, zrobiliśmy co w naszej mocy, aby mimo tego wieża pozostała – mówi Bogusław Ochab, prezes ZGH „Bolesław” w Bukownie.

Chociaż żaden z samorządów nie chciał bezpłatnie przejąć wieży jako symbolu dziedzictwa górniczego, byliśmy mocno zdeterminowani, aby znaleźć rozwiązanie. Zrezygnowaliśmy z planów jego rozbiórki, ponieważ uznaliśmy, że za pozostawieniem wieży przemawiają inne względy, nie mniej ważne, i to one ostatecznie wzięły górę – dodaje.

Warto jednak zaznaczyć, że na ten moment nie ma planów na zagospodarowanie wieży na przykład do celów turystycznych. W najbliższym czasie zostanie ona odpowiednio zabezpieczona, zakonserwowana i oświetlona. Prace będą zakładały likwidację zabudowań między ziemią a wieżą oraz niektórych elementów wieży szybowej. Inwestycja dobiegnie końca w pierwszym półroczu przyszłego roku a koszty zarówno projektu jak i jego realizacji pokryte zostaną w całości ze środków ZGH „Bolesław”.

Druga wieża szybowa z powiatu olkuskiego zostanie atrakcją turystyczną

Po przyjęciu planu likwidacji kopalni Olkusz-Pomorzany wyklarował się pomysł na zagospodarowanie wieży szybowej „Dąbrówka”. Władze gminy Klucze w porozumieniu z władzami ZGH „Bolesław” postanowiły przenieść wieżę na Pustynię Błędowską.

- Aktualnie tworzony projekt rozbiórki pozwalający zlikwidować wieżę i podzielić ją na segmenty, a potem odtworzyć na pustyni – zaznacza rzecznik prasowy ZGH „Bolesław” w Bukownie Tomasz Wójcik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska