WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"
Widząc, jak duże jest zainteresowanie, ile maili w tej sprawie przychodzi do klubu, Królewski postanowił, że trzeba pójść krok dalej i stworzyć platformę, która pozwoli chętnym wymieniać informacje, dzielić się doświadczeniami. I właśnie coś takiego powstaje, a osób, które zgłosiły akces jest już dokładnie 374! To liczba na 15 stycznia, bo zgłaszają się sukcesywnie kolejni chętni i można być pewnym, że będzie rosnąć.
Królewski nie kryje, że nie spodziewał się aż takiego zainteresowania. Mówi nam: - Zgłaszają się osoby ze świetnym CV. Ludzie z Polski, z zagranicy. W tym doktorzy, profesorzy. Z różnych klubów. Bardzo ambitni ludzie. Jestem bardzo podekscytowany tym faktem.
W takiej sytuacji musi oczywiście pojawić się pytanie, jakie korzyści z całego projektu będzie miała sama Wisła? Jej prezes tłumaczy nam jednak, że ma to wykraczać poza wymiar jednego klubu. - Chcemy aby to posunęło całą branżę do przodu - wyjaśnia. - Wisła będzie uczestniczyć w tym jako partner. Zapraszamy inne organizacje i kluby do tego. Myślę, że przez takie inicjatywy pojawia się rozwój, który zawsze pozytywnie działa na całe środowisko. Dzięki temu futbol w naszej części świata i nie tylko pójdzie do przodu.
W założeniu cały projekt nie ma być krótkotrwały, obliczony jedynie na wyłonienie najlepszych z najlepszych analityków. To ma być coś, z czego będzie można czerpać w długiej perspektywie. I co ma rosnąć, przybierając z czasem znacznie większy wymiar niż na starcie. Królewski nie kryje, że chciałby, żeby platforma wykroczyła poza nasze granice. Mówi o tym otwarcie: - To coś obliczone zdecydowanie na lata. Chcę, żeby miało zasięg międzynarodowy. Dlatego od samego początku prowadzimy konwersacje w języku angielskim. Wierzę, że z czasem powstaną konferencje wokół tej organizacji, publikacje, ciekawe rozwiązania i standardy globalne.
Wciąż pozostaje pytanie, jak konkretnie może czerpać z tego sama Wisła? Dopytywany przez nas Jarosław Królewski czy najlepsi z analityków, którzy będą zaangażowani w cały projekt, mogą w przyszłości liczyć np. na zatrudnienie w klubie z ul. Reymonta, mówi: - Oczywiście! Ale nie tylko w Wiśle. Każdy będzie wolny w wyborach, gdzie chce pracować. Wisła ma jednak ambicje, żeby być liderem tych zmian. Dlatego powstaje ta organizacja. Warto dodać, że pierwsza tego typu na świecie! Powstaje w Polsce, w Krakowie. W mieście uniwersyteckim.
Na koniec dodajmy to, co w sumie w całej sprawie najważniejsze. Jak podkreśla Jarosław Królewski, wszyscy entuzjaści danych, statystyki, AI oraz nowych technologii w piłce nożnej mogą się dzielić wiedzą i pracować dla rozwoju piłki nożnej oraz nowoczesnych narzędzi niezależnie od sympatii klubowych w przestrzeni slackowej pod adresem eggheadfootball.slack.com
