Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wisława Szymborska. To już rok jak nie ma jej z nami

Łukasz Gazur
Jak przypomniał we wtorek Michał Rusinek, sekretarza zmarłej rok temu Wisławy Szymborskiej, a obecnie prezes fundacji jej imienia, noblistka nie lubiła słowa "obchody". Zwykła mawiać nawet, że swoje urodziny obchodzi z daleka. I w tym duchu też zorganizowane zostaną wydarzenia, które przypomnieć mają w rocznicę jej śmierci wielką poetkę.

W Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, 1 lutego, w pierwszą rocznicę śmierci, zostanie otwarta "Szuflada Szymborskiej". - Panie Michale, naliczyłam aż 4 "sz" przy tej okazji: "Szuflada Szymborskiej w Szołayskich na pl. Szczepańskim" - żartobliwie zwracała się do Michała Rusinka Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Przypomniała przy tym, jak doszło do tej niezwykłej wystawy: Fundacja Wisławy Szymborskiej poprosiła o miejsce magazynowe. A szefowa muzeum stwierdziła, że szkoda te pamiątki chować przed publicznością. I znalazła na nie miejsce.

"Szuflada Szymborskiej" ma być odtworzonym salonikiem poetki, uzupełnionym o wiersze, wyklejanki, przedmioty, które lubiła. Ale ma tu także czekać sporo niespodzianek. I... Andrzej Gołota (tekturowy oczywiście!). A od 8 lutego w piwnicach Pałacu pod Baranami (zwanych Pracownią) będzie można zobaczyć wystawę przygotowaną przez Fundację Jana Potockiego i Fundację Wisławy Szymborskiej. 25 wycinanek z archiwum poetki (czyli tych, których nikomu przed śmiercią nie zdążyła wręczyć). Towarzyszyć im będą powiększenia - tak, aby każdy szczegół był widoczny.

Ta wystawa ma wyruszyć po pokazie w Krakowie w świat. Jak informowała Patrycja Krauze z Fundacji Jana Potockiego, jest szansa na zaprezentowanie ekspozycji m.in. w Instytucie Polskim w Rzymie.

11 lutego z kolei zaplanowano przedpremierowy koncert Tomasza Stańki i jego zespołu w Operze Krakowskiej, który promował będzie płytę inspirowaną twórczością autorki wiersza "Rozmowa z kamieniem". Jeden z najbardziej znanych trębaczy świata, przed jednym z wieczorów autorskich, na których grał, zwierzył się w wywiadzie, iż "spotkanie z Wisławą Szymborską jest dla muzyka jazzowego jak zagranie z Milesem Davisem albo Keithem Jarrettem".

Bilety można kupić od dzisiaj (29 stycznia) za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej w Krakowie: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). W przedsprzedaży kosztują 70 zł, a od 4 lutego - 100 zł.

Fundacja Sztuki Nowej "Znaczy Się" postanowiła uczcić Wisławę Szymborską. - Obchody rocznic w Polsce często wykute są w spiżu, kojarzą się z ciężką ceremonią. Chcieliśmy wymyślić coś lżejszego, ciekawszego, mniej oficjalnego - mówi Olga Brzezińska ze "Znaczy Się".

Fundacja ogłosi międzynarodowy konkurs dla absolwentów i studentów szkół artystycznych na krój pisma (czcionkę lub font), który będzie nosił nazwę Szymborska. Pierwszym pisarzem na świecie mającym czcionkę swojego imienia jest Czesław Miłosz. To efekt konkursu tej samej fundacji z 2011 roku. Czcionka ma być udostępniana wydawcom utworów słynnej poetki przez dwa lata bezpłatnie.

Wybierz najlepsze zdjęcie naszych fotoreporterów 2012 roku [GALERIA]


Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska