Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Strategia rozwoju Oświęcimia do 2030 roku
Strategia określa obszary, które należy rozwijać i kierunki działań na najbliższe lata. Jest efektem kilku miesięcy prac grupy złożonej z przedstawicieli administracji i środowiska lokalnego oraz zewnętrznych konsultantów. Swoimi pomysłami podzielili się też oświęcimianie oraz organizacje i miejskie instytucje.
Poprzednia strategia zakończyła się w 2020 roku. Nowa zbiega się z okresem aplikowania o środki unijne, które pozyskuje Polska. Dlatego miasto dopasowało ją do regionalnej Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego.
– Trudno jest myśleć o przyszłości miasta, o zapewnieniu dobrego życia mieszkańcom, jeśli nie ma jasno określonych celów i kierunków rozwojowych w różnych obszarach. Ten dokument, który jest zbiorem ważnych przedsięwzięć będzie nam służył przez najbliższe kilka lat. Jest on odpowiedzią na nowe wyzwania rozwojowe
– uważa prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
Strategia zawiera siedem obszarów tematycznych, cele strategiczne oraz konkretne projekty inwestycyjne. Dotyczą one stworzenia atrakcyjnych warunków mieszkaniowych, rozwiniętej komunikacji, walki o czyste powietrze i rozwijanie terenów zielonych, tworzenie warunków do rozwoju obszarów inwestycyjnych, doskonalenie obsługi przedsiębiorców oraz rozwoju turystyki jako ważnego sektora dla Oświęcimia. Pod tym kątem w strategii ujęto m.in. prace dotyczące udostępnienia do zwiedzania reliktów XVI -wiecznego ratusza pod płytą Rynku Głównego oraz tuneli z czasów II wojny.
Dokument obejmuje także rozwijanie infrastruktury związanej ze spędzaniem czasu wolnego przez mieszkańców, a także edukacją, ochroną zdrowia i bezpieczeństwem, a także działań związanych w ideą Oświęcimia jako Miasta Pokoju. Strategia określa także działania związane z dostępnością komunikacyjną drogową czy kolejową. W dokumencie podkreśla się m.in. znaczenie budowy obwodnicy Oświęcimia wraz z mostem na Sole w ramach drogi S1 oraz rozwoju Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Krakowa, a także połączeń z Czechowicami-Dziedzicami.
Najważniejsze inwestycje strategiczne dla Oświęcimia
Wśród najważniejszych strategicznych projektów do 2030 roku jest przebudowa hali lodowej. Inne przedsięwzięcia to budowa żłobka wraz z przedszkolem czy zagospodarowanie bulwarów oraz drugiej części parku na osiedlu Chemików. Miasto rozważa też przygotowanie otwartego kąpieliska w oparciu o istniejącą infrastrukturę i przestrzeń wokół krytej pływalni.
- Finansowanie działań rozwojowych, określonych w Strategii Rozwoju Miasta Oświęcim na lata 2021-2030 będzie się odbywać przy wykorzystaniu środków, które pozostają w dyspozycji samorządu lub o które miasto może skutecznie zabiegać. Wśród nich najistotniejsze są środki europejskie
- dodają w oświęcimskim magistracie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Promenada nad Jeziorem Mucharskim dostępna. Tłumy turystów zwiedzają zaporę
- Koty ze strefy wojny na Ukrainie trafiły do Wadowic. Pomaga fundacja i mieszkańcy
- Majątki posłów z Małopolski zachodniej. Jak bardzo wzbogacili się przez ostatni rok?
- Na zamku w Pieskowej Skale trwają wielkie prace. Turyści narzekają
- Chrzanów. Wojewódzkie Obchody 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej
- Na składach opałowych w Małopolsce zachodniej są problemy z zakupem węgla
