Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wjechali rowerami na Groń Jana Pawła II. To był wyjątkowy wyścig. Zobaczcie, jak wyglądała trasa

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Rowerowy rajd na Groń św. Jana Pawła II 2022
Rowerowy rajd na Groń św. Jana Pawła II 2022 KS Aquila Peleton Wadowice/FB
Miłośnicy górskich rajdów rowerowych wjechali na Groń św. Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Mamy fotorelację z tego wydarzenia.

Uroczyste otwarcie rajdu rekreacyjno-sportowego miało miejsce w sobotę (1 października 2022 roku) o godz. 9.15, z placu obok budynku restauracji „Czartak” w Gorzeniu Dolnym (gmina Wadowice).

Chcieliśmy sprawić, żeby nasi rowerzyści mieli konkretnie wyznaczony cel rajdu i żeby na początku października nawiązać do osoby papieża Polaka, dla którego aktywność fizyczna była przecież niezmiernie ważna - wyjaśnia Andrzej Kramarczyk, prezes wadowickiego klubu sportowego AQUILA, współorganizatora wydarzenia.

Uczestnicy, którzy dysponowali rowerami szosowymi, startowali w zawodach „Ponikiew Time Trial”. Trasa rajdu wraz z pomiarem czasu wynosiła 4,5 km od miejsca startu do Ponikwi. Tam, po pomiarze czasu, wszyscy uczestnicy imprezy mogli wyjechać dowolnym szlakiem na Groń św. Jana Pawła II obok szczytu Leskowiec w Beskidzie Małym, gdzie odbyło się losowanie nagród wśród wszystkich uczestników rajdu oraz wręczenie nagród dla zwycięzców rywalizacji.

Na zakończenie imprezy organizatorzy zaprosili wszystkich na darmową kiełbaskę z grilla. Współorganizatorem imprezy był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. To samorządowa instytucja kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, gmina Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

- Celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami - informuje IDM.

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) to szczyt we wschodniej części Beskidu Małego

Jan Paweł II w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie wchodził na szczyt - później również jako biskup. Latem pokonywał szlak piechotą, zimą jeździł tu na nartach. Ostatni raz wszedł na Leskowiec jako kardynał w 1970 roku, po mszy odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa.

W 2005 roku na Groniu Jana Pawła II odsłonięto tablicę upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”, a 16 maja 2010 roku biskup Janusz Zimniak poświęcił w kaplicy tablicę upamiętniającą ks. Prałata dr Jerzego Pawlika - duszpasterza środowisk turystycznych. Wtedy też koło kaplicy na szczycie odsłonięto kamień katyński, upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska