https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Cogiteonu zapewniają, że Centrum Nauki nie pozbawi mieszkańców terenów zielonych

Marcin Banasik
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
- Cogiteon to nie tylko budynek. Szanujemy przestrzeń dawnego lotniska, dlatego w ramach inwestycji zaplanowaliśmy posadzenie 296 drzew i 465 krzewów. Drzew będzie dwa razy więcej niż było ich dotychczas. W miejscu, gdzie były opuszczone ogródki działkowe powstanie atrakcyjna, otwarta przestrzeń. Będą bezpłatne eksponaty plenerowe, łąki kwietne i – chyba jedyny w Krakowie – ogólnodostępny hektarowy ogród na dachu - mówi Piotr Koziarz, rzecznik prasowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

od 16 lat

Jakub Łoginow, radny dzielnicowy z Czyżyn przekonuje, że po wybudowaniu Centrum Nauki bezpowrotnie stracimy tereny zielone byłego lotniska w Czyżynach.

Radny zauważa, że coraz więcej ważnych osób w mieście mówi o konieczności uratowania tego miejsca i przeniesienia Cogiteonu do Plazy, Wesołej lub Nowej Huty Przyszłości. - Jeszcze nie jest za późno, by z tej pięknej zieleni utworzyć rozległy park wojewódzki - Lotniczy Park Kulturowy przekazany w zarząd Muzeum Lotnictwa - dodaje Jakub Łoginow.

W odpowiedzi przedstawiciel Cogiteonu wyjaśnia, że pod lokalizację centrum analizowanych było kilkanaście działek – zabudowanych i wolnych, znajdujących się na terenie Krakowa i poza nim. Wszędzie odbyły się wizje lokalne. Atutem lokalizacji w Czyżynach była dostępność komunikacyjna, status własnościowy gruntów, a także możliwość stworzenia atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjnej wokół obiektu.

Wielka wycinka w Krakowie. Wody Polskie planują wyciąć blisk...

Na początku 2018 roku został rozstrzygnięty konkurs na projekt budynku. Firma, która go wygrała, stworzyła projekt dopasowany do konkretnego miejsca. - Nadała budynkowi trójkątny kształt, dzięki czemu powstanie ogród na dachu i nie zostanie zaburzony kanał przewietrzania miasta. Co ważne, duża część obiektu znajdzie się pod ziemią, aby architektura nie dominowała w krajobrazie - dodaje Piotr Koziarz.

Cogiteon powstał, aby wspierać edukację dzieci i młodzieży. Wewnątrz budynku znajdzie się m.in. wystawa stała o człowieku z interaktywnymi eksponatami, 6 laboratoriów i pracowni (laboratorium biologiczne będzie połączone ze szklarnią), sala konferencyjna. Instytucja już działa i popularyzuje naukę poprzez pokazy w szkołach i w internecie.

Całkowity koszt inwestycji to 219 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wnosi prawie 150 mln złotych. To środki celowe, które nie mogą być przesunięte na inne zadania. W przypadku rezygnacji z projektu Województwo Małopolskie musi je zwrócić.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kminek

https://youtu.be/yEw8lWVxVSY

k
kminek

O zabudowaniu korytarza przewietrzania ? Ani słowa. O likwidacji gatunków chronionych ? Ani słowa. O braku decyzji środowiskowej , hałasie,spalinach, smogu, retencji wodnej? Ani słowa. O projekcie chorej drogi dojazdowej ktora zaora kolejna zielen ? Ani słowa. O braku konsultacji spolecznych ? Ani słowa. O pensji dyrektora 15 tys brutto i pewnie niewiele mniejszej rzecznika prasowego ? Ani słowa.

Ale za to wiele pieknych, wznioslych słów i kolorowane obrazki.

Odpowiedzcie sobie sami czy taka instytucja dorosła do realiów i do przyszlosci ktora nas czeka.

Z
Zbigniew Rusek

Mamy nadmiar biurowców w Krakowie i może w którymś z nich umieścić Cogiteon. Może w szkieletorze?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska