Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Cogiteonu zapewniają, że Centrum Nauki nie pozbawi mieszkańców terenów zielonych

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
- Cogiteon to nie tylko budynek. Szanujemy przestrzeń dawnego lotniska, dlatego w ramach inwestycji zaplanowaliśmy posadzenie 296 drzew i 465 krzewów. Drzew będzie dwa razy więcej niż było ich dotychczas. W miejscu, gdzie były opuszczone ogródki działkowe powstanie atrakcyjna, otwarta przestrzeń. Będą bezpłatne eksponaty plenerowe, łąki kwietne i – chyba jedyny w Krakowie – ogólnodostępny hektarowy ogród na dachu - mówi Piotr Koziarz, rzecznik prasowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

od 16 lat

Jakub Łoginow, radny dzielnicowy z Czyżyn przekonuje, że po wybudowaniu Centrum Nauki bezpowrotnie stracimy tereny zielone byłego lotniska w Czyżynach.

Radny zauważa, że coraz więcej ważnych osób w mieście mówi o konieczności uratowania tego miejsca i przeniesienia Cogiteonu do Plazy, Wesołej lub Nowej Huty Przyszłości. - Jeszcze nie jest za późno, by z tej pięknej zieleni utworzyć rozległy park wojewódzki - Lotniczy Park Kulturowy przekazany w zarząd Muzeum Lotnictwa - dodaje Jakub Łoginow.

W odpowiedzi przedstawiciel Cogiteonu wyjaśnia, że pod lokalizację centrum analizowanych było kilkanaście działek – zabudowanych i wolnych, znajdujących się na terenie Krakowa i poza nim. Wszędzie odbyły się wizje lokalne. Atutem lokalizacji w Czyżynach była dostępność komunikacyjna, status własnościowy gruntów, a także możliwość stworzenia atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjnej wokół obiektu.

Wielka wycinka w Krakowie. Wody Polskie planują wyciąć blisk...

Na początku 2018 roku został rozstrzygnięty konkurs na projekt budynku. Firma, która go wygrała, stworzyła projekt dopasowany do konkretnego miejsca. - Nadała budynkowi trójkątny kształt, dzięki czemu powstanie ogród na dachu i nie zostanie zaburzony kanał przewietrzania miasta. Co ważne, duża część obiektu znajdzie się pod ziemią, aby architektura nie dominowała w krajobrazie - dodaje Piotr Koziarz.

Cogiteon powstał, aby wspierać edukację dzieci i młodzieży. Wewnątrz budynku znajdzie się m.in. wystawa stała o człowieku z interaktywnymi eksponatami, 6 laboratoriów i pracowni (laboratorium biologiczne będzie połączone ze szklarnią), sala konferencyjna. Instytucja już działa i popularyzuje naukę poprzez pokazy w szkołach i w internecie.

Całkowity koszt inwestycji to 219 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wnosi prawie 150 mln złotych. To środki celowe, które nie mogą być przesunięte na inne zadania. W przypadku rezygnacji z projektu Województwo Małopolskie musi je zwrócić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska